שתף קטע נבחר

לפיד לשרון: הבא את התוכנית לאישור הממשלה והכנסת

שר המשפטים במכתב לראש הממשלה: "להצבעת מתפקדי הליכוד אין סמכות חוקית והיא רק בבחינת הבעת דיעה ובוודאי שאין בה לחייב את שרי הממשלה". לפיד הדגיש: "רק הממשלה רשאית להחליט לגבי התוכנית"

המתח הגובר במערכת הפוליטית סביב תוכנית ההתנתקות ומשאל המתפקדים בליכוד אינו מותיר אף אחד אדיש. יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, שרואה גם הוא את הסקרים שאינם מחמיאים לתומכי ההתנתקות, שיגר הערב (יום ד') מכתב לראש הממשלה, אריאל שרון, בו הוא דורש ממנו להביא את התוכנית לדיון בממשלה ובכנסת.

 

 

לדברי השר לפיד, "רק הממשלה רשאית להחליט לגבי התוכנית. מן הדין להביא את החלטת הממשלה גם בפני הכנסת, שהיא הריבונית לקבוע בנושאים גורליים".

 

עוד ציין לפיד: "עמדתם של מתפקדי הליכוד אינה מחייבת את נציגי שינוי ובוודאי שאינה מחייבת את ממשלת ישראל. להצבעת מתפקדי הליכוד אין סמכות חוקית והיא רק בבחינת הבעת דיעה ובוודאי שאין בה כדי לחייב את שרי הממשלה. עם זאת שינוי מחייבת כל מהלך שיש בו כדי לקדם את עניין השלום תוך שמירה על הביטחון".

 

וזה הנוסח המלא של המכתב, כפי שהגיע לידי ראש הממשלה שרון: 

 

"לכבוד

ראש הממשלה

 

אישי ראש הממשלה,

 

אני מכבד את החלטתך לפנות למתפקדי הליכוד כדי ללמוד על יחסם ליוזמת ההתנתקות שלך. זכותו של מנהיג מפלגה לשאול את חברי מפלגתו בנושאים שעל סדר היום המדיני.

 

אבל אני חייב להזכיר לך שעמדתם של מתפקדי הליכוד אינה מחייבת את נציגי שינוי ובודאי שאינה מחייבת את ממשלת ישראל. כפי שציינת בנאומך בכנסת, להצבעת מתפקדי הליכוד אין סמכות חוקית והיא רק בבחינת דעה ובודאי שאין בה כדי לחיב את שרי הממשלה.

 

אני עומד על כך שתכנית התנתקות תובא בהקדם לדיון בממשלה, שהיא ורק היא רשאית להחליט לגביה. מן הדין להביא את החלטת הממשלה בפני הכנסת, שהיא הריבונית לקבוע בנושאים גורליים כמו תכנית התנתקות.

 

אני רואה בתכנית יוזמה היסטורית לקידום תהליך השלום שנתקע בגלל יחסה השלילי של המנהיגות הפלסטינית ובגלל הטרור. פינוי כל הישובים ברצועת עזה וגם פינוי מספר ישובים בשומרון כרוך בכאב לב ובצער על עוגמת הנפש שתגרם למתנחלים, אבל אם קורבן זה יכול לקדם את עניין השלום והבטחון של כל אזרחי המדינה, אין מנוס מהצעדים הכואבים.

 

אני רוצה לציין גם שאין ולא יכול להיות כל קשר בין תכנית ההתנתקות לבין תואי גדר הבטחון. אי בא להזכיר לך כי הבטחת לי לקיים דיון בממשלה בנושא הצעתי לשינוי התואי על פי המפה שהצגתי בפניך.

 

שינוי מחוייבת כל מהלך שיש בו כדי לקדם את עניין השלום תוך שמירה על בטחונים של אזרחי המדינה.

 

בברכה

יוסף טומי לפיד"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "רק הממשלה רשאית להחליט"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
שרון. עוד מכתב
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
מומלצים