שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל על הפיגוע בכיסופים: ההגנה הטובה ביותר - התקפה

רב אלוף משה יעלון סייר הבוקר במקום הפיגוע בציר כיסופים, בו נרצחו בנות משפחת חטואל. יעלון ציין כי הוא אינו קושר את עיתוי הפיגוע למשאל הליכוד. לדבריו, האירוע עדיין נמצא בחקירה וצה"ל ימשיך ליזום תקיפות נגד גורמי טרור

"הדרך הטובה ביותר להילחם בטרור היא התקפה, כמו שעשינו אתמול בשכם". כך אמר הבוקר (יום ב') הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, בעת סיור במקום הפיגוע אתמול בציר כיסופים ברצועת עזה.  

 

פחות מ-18 שעות לאחר הפיגוע בו נרצחו חמש בנות משפחת חטואל, הגיע הרמטכ"ל יעלון כדי לבחון מקרוב את השטח אליו הגיעו המחבלים ופתחו באש לעבר הסיטרואן המשפחתית.

 

תחילה קיבל יעלון סקירה מפי מפקד אוגדת עזה, תת אלוף שמואל זכאי, אודות השתלשלות האירועים. "באתי כדי לראות מקרוב מה יכולנו לעשות כדי למנוע את הפיגוע הזה", אמר הרמטכ"ל, "זה פיגוע רצחני וכואב ונעשה כמיטב יכולתנו למנוע פיגועים מהסוג הזה. לצערי השנאה העזה כנראה גוברת על כל ערך".

 

בדבריו התייחס הרמטכ"ל לשאלה האם כוחות צה"ל קיבלו התרעה על הפיגוע באזור כ-20 דקות לפני שיצא לפועל. "האירוע עדיין בשלבי תחקיר. נעשו אתמול צעדים לתגבור הכוחות ועדיין איני יכול להשיב האם היתה התרעה וכיצד התייחסו אליה. הנושא ייבדק".

 

קצין בכיר בגזרה אמר כי לפני הפיגוע בותרה הרצועה לשלושה חלקים כדי להקשות על גורמי הטרור ובכל הגזרות ברצועת עזה תוגברו הכוחות.

 

מאז תחילת 2004 בוצעו שבעה ניסיונות פיגוע סמוך לציר כיסופים. לא אחת זיהו כוחות צה"ל מחבלים שהגיעו לציר במטרה לירות לעבר כלי רכב חולפים והצליחו לסגור את הציר ולהרוג את המחבלים. מאז תחילת אירועי "גאות ושפל" נרצחו בפיגועים בציר כיסופים עשרה אזרחים וחמישה קצינים וחיילם. כעת שואלים בצה"ל מדוע לא הצליחו הכוחות לזהות באור יום את שני המחבלים מבעוד מועד. 

 

הרמטכ"ל אמר כי צה"ל ימשיך ליזום מהלכים התקפיים. "כבר נוכחנו לדעת כי ההגנה הכי טובה היא התקפה. נעצור מחבלים איפה שנוכל לעצור ונפגע במחבלים איפה שניתן לפגוע". כמו כן ציין יעלון שהוא אינו קושר את עיתוי הפיגוע למשאל הליכוד. בנושא זה אמר אתמול הקצין הבכיר כי מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בפיגוע מתוכנן היטב, בו לקחו חלק מספר חוליות.

 

אמש לאחר הפיגוע פעלו כוחות צה"ל בשטחים, מדרום ומצפון לציר, והרסו מבנים וצמחיה שבחסותם הגיעו המחבלים, ובהם הסתתרו. על הציר נעשו בעבר פעולות חישוף רבות. המבנים שנותרו בשטח מכונים על ידי המתנחלים "שיכוני בג"ץ", בעקבות איסור בית המשפט להרוס אותם. "לאורך פרוזדור כיסופים יש בתים שקרובים לציר. מטעמי ביטחון שקלנו להזיז אותם, כולל מתן פיצוי לתושבים. זה לא אושר", אמר יעלון אתמול.

 

בסיורו לא התייחס הרמטכ"ל לפעולות שמתכנן צה"ל לאורך הציר. בין היתר יבדקו בצה"ל אם ניתן להוסיף מעגל אבטחה נוסף בציר הרגיש כפי שדורשים המתנחלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נעשה כמיטב יכולתנו. יעלון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
הלוויית האם ובנותיה
צילום: איי פי
מומלצים