שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האב השכול: "טלי, אני מבקש סליחה ממך והבנות"
  מאות ליוו למנוחת עולמים את טלי חטואל ו-4 בנותיה הקטנות, שנרצחו על ידי מחבלים בציר כיסופים בעזה, כשהיו בדרכן לקלפי באשקלון. האב דוד, השריד האחרון של המשפחה, סיפר בדמעות שהוא ורעייתו ההרה ציפו לבן: "טלי, אני כל כך אוהב אותך. אני כבר מתגעגע ומרגיש שנשארתי לבד. כל המשפחה הלכה. לפחות היה נשאר אחד. אני רוצה לבקש ממך ומהבנות סליחה על כך שלא הקדשתי לכן מספיק זמן"

  דוד חטואל ניצב הערב (יום א') ליד חמשת הקברים, שהיו פעם משפחתו. הוא שתק. רק כאשר התבקש לומר את שמות בנותיו הנרצחות, פרץ בבכי מר ונפל על כתפי חבריו. הוא הביט, בוכה וכואב, בהורדת הגופות אל העפר. משפחה שהיתה ואיננה עוד.

   

  "אני לא יודע מה לומר", אמר לנוכחים בקול רועד.

  "אני עדיין לא מעכל את מה שקרה. יש פה הרבה אנשים. זה כל כך לא מתאים לנו. אנחנו לא אהבנו פרסום והמון. בזמן האחרון עבדתי מאוד קשה בבוקר ואחר הצהרים הלכתי לפעילויות למען גוש קטיף ובקושי ראיתי את הבנות.

   

  "בשבת האחרונה היינו ביחד. ביום שישי הם ציירו לי ציור וכתבו לי 'אבא יקר. אנו גאים במה שאתה עושה למען הבית שנולדנו בו'. ביום שישי בערב הם הראו לי את הציור וכל כך התרגשתי. טלי היתה אשת חיל. הכל נפל עליה. זו היתה אישה מסורה".

   

  האב הוסיף בדמעות: "טלי, אני כל כך אוהב אותך. אני כבר מתגעגע ומרגיש שנשארתי לבד. כל המשפחה הלכה. לפחות היה נשאר אחד. אבל אפילו אחד לא נשאר. טלי היתה בחודש התשיעי. ידענו שזה בן. שמחנו וחיכינו לשמח את המשפחה אבל הכל נגדע. אני רוצה לבקש ממך ומהבנות סליחה על כך שלא הקדשתי לכן מספיק זמן. אתן הפרחים שלי ואני לא אשכח אתכן".

   


  דוד חטואל
  ההלוויה. צילום: AP

   

   

  בבית העלמין באשקלון ליוו מאות בדרכם האחרונה את טלי חטואל וארבע בנותיה הילה, הדר, רוני ומירב, שנרצחו בפיגוע הירי בציר כיסופים. היתה זו אחת הלוויות הקשות שנראו בבית העלמין. כמה מבני המשפחה התמוטטו ונזקקו לטיפול רפואי.

   

  כאשר הוצאו גופות האם ובנותיה מחדר הטהרה אל רחבת האבלים, פרצו זעקות שבר של קהל המלווים ובני המשפחות. לטקס ההלוויה הגיעו נשיא המדינה, משה קצב, השר אפי איתם, סגן השר יצחק לוי, רבנים ומנהלי בתי ספר, חבריו של האב דוד, שהוא מנהל בית הספר "אסף מימון" באשקלון.

   


  דוד חטואל
  האב, דוד חטואל. צילום: AP

   

  משאל ההתנתקות ריחף כל העת באוויר. זה המשאל הארור הזה, אמרו המלווים, בגלל זה נרצחה טלי. היא היתה בדרכה לשכנע מתפקדים בליכוד להתנגד למהלך.

   

  הנשיא קצב אמר לנוכחים: "היום הזה ייחרט בתולדות האומה כיום שבו התחוללה רעידת אדמה. אותם אלה שמדברים בשם אללה - בושו לכם. איך אתם נושאים את שמו של אללה? בושו לכם מנהיגי ערב, ששותקים וממלאים פיכם מים ולא נוקטים שום יוזמה לעצור את שפיכות הדמים הזו ואת הרצח הזה. עם ישראל הוא עם חזק ונחוש ולא יישבר. לא שברו אותנו אלפי שנות ייסורים ו-56 שנות מלחמה לא ישברו אותנו גם כעת. אני קורא למנהיגי העולם החופשי לא לעמוד מנגד ולא לתת לבני בליעל לשפוך דם".

   

  השר אפי איתם אמר כי בבוקר מוקדם עוד הכינה האם טלי סנדוויצ'ים לילדיה: "יצאת לך למשימה חשובה ושם על הכביש, ליד החממות, עמדה לא ילדה אחת קטנה ותמה אלא ארבע ילדות קטנות ותמות. כל המפקדים וכל החיילים עמדו חיוורי פנים ולא מצאו תשובה"

   

  אבל כבד בקטיף 

   

  "הילה, הדר, רוני ומירב - איפה אתן?" זעק אחר הצהריים שלמה מלכה, אביה של טלי חטואל וסבן של ארבע הילדות שנרצחו בפיגוע הדמים, עם היוודע דבר הבשורה הקשה. 

   

  60 המשפחות המתגוררות בהתנחלות קטיף הצטרפו הבוקר לקרב חייהן נגד תוכנית ההתנתקות. כמו חבריהן מגוש קטיף ושאר יש"ע, נהרו רבות מהן למרכז הארץ, כדי להפגין נוכחות בקלפיות ולדבר על ליבותיהם של מתפקדי הליכוד. כך עשתה גם טלי, עובדת סוציאלית במועצה האזורית חוף-עזה.

   

  טלי בת ה-34 נטלה עמה למכונית ה"סיטרואן" הלבנה את ארבע בנותיה - הילה (11), הדר (9), רוני (7) ומרב הקטנה, בסך-הכל בת שנתיים. עזרא היידו, תושב קטיף, סיפר כי טלי וארבע בנותיה היו בדרך לאסוף את הבעל דוד מבית-הספר שבו הוא משמש מנהל, כדי להגיע לקלפי באשקלון ולשכנע את מתפקדי הליכוד להצביע נגד תוכנית ההתנתקות.

   

  "הייתי בכוכב יאיר עם משפחתי בקלפי על מנת לשכנע מתפקדים, ואז קיבלנו הודעה על פיגוע בציר כיסופים. לאחר כרבע שעה הודיעו לנו שמדובר במשפחה מהיישוב. התקפלנו ישר וחזרנו הביתה", הוא מספר. 

   

  "זאת משפחת ארץ ישראל היפה", מוסיף היידו. "אנשים טובים, שקטים ונעימים. אנשים רציניים. ארבע בנות לתפארת. קשה לי לדבר עליהן בלשון עבר".

    

  טלי הגיעה מאשקלון, דוד מאשדוד. בתחילה גרו באופקים ואז הגיעו להתנחלות קטיף. אלדד קאפח, תושב המקום, סיפר כי לפני כעשר שנים הגיעו טלי ודוד ליישוב. "הם שבו לאופקים, אך חזרו אלינו. זו פשוט משפחה נהדרת ומתוקה", הוא הוסיף בדמעות. "והבנות, הבנות ... דוד, אדם מסודר כל כך, כמעט ייקה, וכזאת היתה המשפחה. מאוד מסודרת ומאורגנת. משפחה ממלח הארץ".

   

  "לדוד וטלי", סיפר קאפח, "היה כוח התמדה בנושאים ציבוריים. היתה להם עקשנות גדולה לעשות דברים למען הציבור ולמען החברה". בדרך-כלל יש לקאפח אמבולנס ממוגן, ואם קורה דבר מה, הוא יוצא לסייע. "הפעם קיבלתי את הדיווח בקריית-מלאכי, ולא יכולתי לצאת לעזור".


  פורסם לראשונה 02/05/2004 16:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: איי פי
  משפחת חטואל. רק האב נשאר
  צילום רפרודוקציה: איי פי
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  מרב חטואל
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  רוני חטואל
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  הדר חטואל
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  הילה חטואל
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  טלי חטואל
  צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
  צילום: מוטי סנדר
  מכונית הסיטרואן שנפגעה
  צילום: מוטי סנדר
  מומלצים