שתף קטע נבחר

ביום המשאל: אם ו-4 בנותיה נרצחו בציר כיסופים

שני מחבלים פתחו באש לעבר כלי-רכב בציר, ברצועת עזה. 5 בני-משפחה, שהיו בדרכם לקמפיין נגד ההתנתקות במרכז הארץ, נרצחו. כוח צה"ל הרג את המחבלים. אזרח נפצע בינוני ושני חיילים נפצעו קל בחילופי האש. במערכת הביטחון חששו מניסיונות להוציא פיגועים ביום בו נערך המשאל בליכוד, בניסיון להשפיע על תוצאותיו. מופז כינס התייעצות ביטחונית

פיגוע מחריד ביום המשאל: טלי חטואל (34), עובדת סוציאלית מההתנחלות קטיף, נרצחה בחודש השמיני להריונה עם ארבע בנותיה - הילה (11), הדר (9), רוני (7) ומרב (2) - בפיגוע ירי בציר כיסופים. שני מחבלים הפעילו בצהריים (יום א') מטען חבלה בסמוך לרכב בו נסעו, ופתחו לעברו באש. אבי המשפחה, דוד, מנהל בית-הספר "אסף מימון" באשקלון, לא היה במקום בשעת הפיגוע, ונותר לבדו.

 

 

הפיגוע הקטלני בתוך הרצועה בוצע ביום בו מצביעים מתפקדי הליכוד על תוכנית ההתנתקות ממנה. מאז הבוקר יצאו אלפי מתנחלים מגוש קטיף למרכז הארץ, בניסיון לשכנע את מתפקדי הליכוד להצביע נגד תוכניתו של ראש הממשלה. מכרים סיפרו כי המשפחה שנפגעה הייתה בדרכה לתחומי הקו הירוק, למען אותה מטרה בדיוק.


מכוניתה של טלי חטואל בה נהרגה עם ארבע בנותיה
צילום: מוטי סנדר

 

תחילה ירו המחבלים, שהגיעו מדרום לציר, לעבר רכב ממוגן של צוות של סי-אן-אן. הם החטיאו והרכב המשיך לנסוע לעבר גשר מור, הנמצא בהמשך לציר כיסופים, והחלו לחסום את הגישה לכלי-רכב אחרים שיצאו מהגוש. בנקודה זו פתחו באש לעבר ה"סיטרואן" הלבנה, בה נסעה המשפחה. על מכסה המנוע של הרכב, שספג פגיעות רבות של קליעים, נותרה כרזה שמכוונת למצביעי הליכוד: "לב יהודי מצביע נגד".  

 

כוח צה"ל מגדוד 9 של השיריון, שהוזעק למקום, הרג את המחבלים. בחילופי האש עמם נפצעו שני חיילים באורח קל, והובהלו במסוק לבית-החולים "סורוקה" בבאר-שבע. אזרח נוסף נפצע בינוני בתקרית.    

 

גורם בצה"ל העריך כי מדובר בפיגוע שתוכנן מזה זמן, ולא בהתארגנות ספונטנית של שני המחבלים. לדבריו, ייתכן אף שמחבלים נוספים הציבו חפ"ק וניהלו את הקרב, כך שחלק מהחוליות ימטירו אש על העמדות ויסיחו את דעת החיילים, בעוד שני המחבלים מתקרבים אל הציר. הגורם הוסיף כי מדובר בפיגוע שהוא שילוב של מספר ארגוני טרור.

 

מוטי תנעמי, תושב ניסנית, שעבר במקום האירוע שניות ספורות לפני שהמחבלים פתחו באש, סיפר: "נסעתי לכיוון כפר-דרום ופתאום שמעתי ירי. בשבוע שעבר נפלה רקטת קסאם בגינה בביתי, וגם היום הייתי יכול להיקלע לפיגוע".

 

את הפיגוע ביצעו איבראהים חמאד, פעיל "גדודי אל-קודס" של הג'יהאד האיסלאמי, ופייסל אבו מג'רע, פעיל ב"וועדות ההתנגדות העממית", ארגון המזוהה עם הפתח. מפקד גדודי חללי אל-אקצה בעזה אמר ל-ynet כי הפיגוע הוא תגובה ראשונית לחיסולם של השייח' יאסין ושל רנטיסי, וכן למעשי הטבח בבית להיא ובכל השטחים. לדבריו, אין כל קשר למשאל ולהתנתקות, בה הוא רואה "פעולה קוסמטית". החמאס הבהיר כי אנשיו אינם מעורבים בפעולה.   

 

"המחבל זינק אליי" 

 

חיים אהרון, בן 30, תושב מושב אוהד שבנגב המערבי, עובד במשתלת ירקות הנמצאת בתוך הגוש. חייו ניצלו הודות לתושייה שהפגין, כאשר המחבלים פתחו לעברו באש. רק הבוקר הוא ביקר בבית-החולים "סורוקה", כדי לבקר את אחותו שילדה בת. משפחתו לא חשבה שתפגוש בו שוב כעבור מספר שעות, כשהוא עצמו פצוע.

 

"נכנסתי לגוש כמו כל יום", סיפר אהרון. "לפני הפנייה ימינה לכפר דרום ראיתי רכב לבן עומד, ממנו קפץ מולי מחבל לכביש, והחל לירות לעברי ואל הרכב. התכופפתי, הכנסתי להילוך אחורי והחלטתי לנסוע, ומה שיהיה יהיה.

 

"בשלב מסוים", המשיך אהרון, "הרמתי את הראש. ראיתי שזכוכית הרכב התנפצה, אך אני רחוק ממנו. ביצעתי פרסה על המקום ונסעתי במהירות לכיוון המחסום. נפצעתי מרסיסים בידיים, ובדיעבד אני מבין שהרכב הלבן ממנו זינק אליי המחבל הוא הרכב של המשפחה שנהרגה". לטענתו, לא היו כלל חיילים במקום לפני שהתרחש הפיגוע.

 

ציר כיסופים: עורק תנועה ראשי

 

ציר כיסופים מהווה את עורק הכניסה הראשי לגוש קטיף. במקום נרשמו אירועי ירי רבים. בחודשים האחרונים ביצעו כוחות צה"ל פעולות חישוף לאורך הציר, כדי להרוס מבנים וצמחייה שבהם הסתתרו מחבלים וביצעו ירי.

 

בדצמבר 2003 זוהו שני מחבלים שהגיעו לציר בכוונה לפגוע בכלי-רכב במקום. כוח מגדוד "צבר" הוזעק למקום. מפקד הכוח, רב-סרן חגי ביבי, וסגנו, סגן ליאונרדו וייסמן, ירדו ראשונים מהג'יפ הצבאי ונורו על-ידי המחבלים למוות. מאוחר יותר חוסלו שני המחבלים מירי כוחות צה"ל.

 

הציר נסגר לסירוגין בכל עת שכוחות צה"ל מזהים שם דמויות חשודות. את הציר מאבטח כוח מחטיבת גבעתי, הנמצא בכפר דרום, ולאורכו פרוסים אמצעים טכנולוגיים של צה"ל לזיהוי מחבלים.

 

במערכת הביטחון חששו מניסיונות של ארגוני החבלה להוציא לפועל פיגועי טרור במהלך המשאל בליכוד, בין השאר, כדי לנסות להשפיע על תוצאותיו. המשטרה נערכה למשאל בדומה לבחירות כלליות, ובכניסה לקלפיות הוצבו מאבטחים. שר הביטחון, שאול מופז, ערך בשעות הצהריים התייעצות ביטחונית, כדי להחליט על דרכי התגובה לפיגוע.  

 

מחשש לפיגועי טרור נוספים, אלפי שוטרים, מתנדבים ושוטרי מג"ב פזורים ברחבי הארץ, ותוגברו הסיורים הגלויים והסמויים. כמו כן תוגברה הפעילות בקו התפר ובעוטף ירושלים. נמשך הסגר המלא על השטחים, שהוטל לפני כחודש וחצי - לאחר ההתנתקשות ביאסין. 


פורסם לראשונה 02/05/2004 13:00

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
טלי חטואל
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
צילום: מוטי סנדר
מכונית הסיטרואן שנפגעה
צילום: מוטי סנדר
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
הילה חטואל, בת 11
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
התינוקת מרב. רק בת שנתיים
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
רוני חטואל
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
הדר חטואל
צילום רפרודוקציה: מוטי סנדר
ציר כיסופים
מומלצים