שתף קטע נבחר

שרון הובס בליכוד, השמאל חוזר לכיכרות

תנועות השמאל נערכות לחידוש המאבק בממשלה, אך חלוקות באשר למטרה: העבודה רוצה בחירות על היציאה מעזה, שלום עכשיו דורשות פינוי של כל ההתנחלויות ובמטה ז'נווה מדברים על פרטנר לשלום. ב-15 בחודש מתוכננת עצרת המונית בכיכר רבין. תקומה לשמאל?

תחושת רעננות שוטפת מאז יום ראשון את מפלגות השמאל. תחושה של התעוררות וחיוניות, של רצון לצאת מן הקיפאון שאפיין אותן בשנה האחרונה בכלל ובחודש האחרון בפרט. לאחר התבוסה שספג שרון במשאל המתפקדים, במפלגת העבודה החלו להיערך, לפחות מן השפה אל החוץ, כדי להפיל את הממשלה וללכת לבחירות.  

 

 

כבר ביום ראשון בלילה פרסמו כמה מחברי הכנסת של העבודה הודעות, בהן קראו לשרון להתפטר מתפקידו. אתמול (יום ב') נמשך הקרב המילולי בישיבת הסיעה בכנסת. בתקופה הקרובה צפויה מצידם מתקפה מילולית בלתי פוסקת על הימין, על הליכוד ועל שינוי. ב-15 בחודש צפויה להתקיים הפגנת ענק של כל תנועות השמאל.

 

עדיין לא ברור מה תהיה הסיסמה שתוביל את ההפגנה. בעבודה רוצים ללכת עם מסר מצומצם ומאחד, סביב היציאה החד-צדדית מעזה. ב"שלום עכשיו" דורשים פינוי של כל ההתנחלויות. ואילו במטה הבנות ז'נווה מבקשים לקרוא למשא ומתן עם הפלסטינים, בטענה שיש פרטנר לשלום.

 

יו"ר העבודה, שלאחרונה נראה לעתים כשר ההסברה של שרון, קרא אתמול לבחירות חדשות, ואמר כי מפלגתו תציב את היציאה מעזה בראש סדר העדיפויות הלאומי. "ההערכה היא שרוב העם רוצה לצאת משם", אמר שמעון פרס לחברי סיעתו, "ורק אנחנו יכולים להוביל את המהלך הזה". חברי כנסת נוספים, בהם אברהם בורג ואיתן כבל, אמרו כי העבודה צריכה לעשות הכל כדי להפיל את הממשלה.

 

בורג וכבל, יחד עם עמרם מצנע ויולי תמיר, היו מהמתנגדים הבולטים בחודשים האחרונים להקמת ממשלת אחדות בראשות שרון. בישיבת הסיעה אתמול מתחו כמה ח"כים ביקורת על המגעים שניהלו יו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, וחברה חיים רמון לקראת חבירה אפשרית לשרון. "הדיבורים האלה הזיקו למפלגה", אמרו חברי הכנסת. "אסור לעסוק בזה יותר".

 

"השמאל הגיע לרגע האמת"

 

לאחר ישיבת הסיעה, התקיימה בכנסת ישיבה של כל האגף השמאלי במפה הפוליטית, כולל אנשי העבודה, מרצ-יחד, שלום עכשיו, מטה הבנות ז'נווה, הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר והתק"ם. בישיבה הוחלט על הפגנת הענק הקרובה בכיכר רבין בתל-אביב.

 

ח"כ יולי תמיר, הפועלת עם ח"כים נוספים לקיום ההפגנה, הסבירה: "ההפגנה נועדה להוכיח שעמדת מתפקדי הליכוד אינה משקפת את רצון העם. היום יותר מתמיד, אנחנו משקפים את רצון העם להביא למהלך מדיני מהיר".

 

מזכירות שלום עכשיו קיימה גם היא ישיבת חירום, בה הוחלט לחדש את הקמפיין "פינוי התנחלויות - בחירה בחיים", שהופסק בחודש האחרון, לטענת ראשי הארגון, בעקבות בקשות מצד אנשי שמאל ואנשיו של ראש הממשלה. "לא רצינו להזיק לשרון ערב המשאל", אמרו בשלום עכשיו. יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר: "השמאל הגיע לרגע האמת. הגיע הזמן להפסיק את שלטון המתנחלים ברחוב".

 

באשר לאופציית הבחירות, שנשלפה כאיום מצדו של ראש הממשלה ערב המשאל - קשה למצוא אישים במערכת הפוליטית המאמינים שהדבר עומד להתממש בקרוב, לא משמאל ולא מימין. חברי כנסת אמרו ל-ynet: "נכון ששרון נמצא במצב קשה, אבל הוא מומחה בהתמודדות עם המצבים האלה. בחירות יכולות להיות עניין של לא פחות משנה שלמה מהיום, או אפילו יותר". 


פורסם לראשונה 03/05/2004 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חוזרים להפגנות. שלום עכשיו
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 33
מאמץ להפיל את שרון. פרס
צילום: ערוץ 33
צילום: רויטרס
מחלוקת על הדרך. ביילין ועבד רבו, יוזמי ז'נווה
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
רצון העם. תמיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים