שתף קטע נבחר

קראדי בראיון: "להיות מפכ"ל זו לא אובססיה"

לפני כחצי שנה התראיין המפכ"ל החדש ב"כל הדרום" ודיבר על שאיפותיו למפכ"לות: "אני חושב שלא צריך לבקש - אלא צריכים לבקש ממך למלא את התפקיד". תחושות מעורבות במשטרה בעקבות מינוי קראדי: קצינים בכירים מתחו ביקורת על המינוי, ש"פירושו הבעת אי אמון בקצונה הבכירה". לעומתם, היו שחלקו שבחים ל"אומץ לבו של השר". יעקב טרנר: זו בחירה מצויינת

"מפכ"לות המשטרה היא אופציה - לא אובססיה", כך אמר ניצב משה קראדי, מפקד המחוז הדרומי של המשטרה והמפכ"ל הבא, בראיון לעיתון 'כל הדרום' בנובמבר 2003 כאשר סיכם שנה ראשונה בתפקידו.

 

הראיון ההוא מלמד לא מעט על המפכ"ל החדש, שהוא אלמוני למדי עבור רוב הציבור בישראל. כשנשאל קראדי, שעל מינויו הוכרז היום (ד') רשמית, על כוונתו להתמודד על התפקיד, ציין: "לא ראוי לדבר על תפקיד המפכ"ל כאשר יש מפכ"ל מכהן, ובאחרונה אף הוארכה תקופת כהונתו".

 

הוא הוסיף: "יחד עם זאת, כל מי שמכהן בתפקיד של מפקד מחוז רואה עצמו כמתמודד על תפקיד המפכ"לות. מי שיקבע זה השר לביטחון פנים".

 

קראדי הבהיר: "אני חושב שאת תפקיד המפכ"ל לא צריך לבקש - אלא צריכים לבקש ממך למלא אותו. אם זה יהיה רלוונטי ומישהו יחשוב שאני צריך להתמודד על התפקיד, הוא ישאל את השאלה הזו ויקבל את התשובה".

 

לשאלה האם הוא מעוניין בתפקיד בעתיד, השיב קראדי: "אני חושב שמי שעושה קריירה במשטרת ישראל ומגיע לתפקיד כמו זה שהגעתי אליו, באופן טבעי לא יכול לומר שאינו שואף לתפקיד המפכ"ל. יחד עם זאת, צריך לבחון את הסוגייה הזאת בכמה פרמטרים, בין היתר של הבשלות הזמן לשירות. עבורי מפכ"לות זו אופציה, לא אובססייה".

 

קראדי נשאל מה יקרה אם לא יזכה בתפקיד, והשיב: "אני לא ממהר לשום מקום. אופק השירות שלי עדיין גדול, וכרגע אני מפקד המחוז ונהנה מכל רגע. אני חושב שיש לי עוד הרבה מה לעשות במשטרה".

 

קצינים במשטרה: זה מינוי פוליטי 

 

היום שרר הלם במשטרה, בעקבות החלטתו של השר צחי הנגבי לבחור בניצב משה קראדי למפכ"ל הבא של המשטרה.

 

התגובות במשטרה נחלקות בין זעם על המינוי, ש"משמעותו הבעת אי אמון בקצונה הבכירה", כפי שאמרו קצינים, לבין מחמאות לשר על ה"מינוי המוצלח".

 

התגובה החריפה ביותר הגיעה מהמחוז הצפוני. קצינים רבים במחוז אמרו: "לא ייתכן שצעיר בן 44 יהיה המפקד הכללי של משטרת ישראל, במיוחד כשלא מדובר בניצב שלזכותו נזקפות הצלחות מטאוריות".

 

הודעת השר התקבלה במחוז בעצב רב: "חשבנו שסוף סוף ימנו למשטרה מפקד מהמחוז הצפוני (ניצב בורובסקי), שהוא אדם שקול וראוי. לצערנו, היו מעורבים בהחלטה הזו ככל הנראה שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים, ומשיקולים אלה עולה ריח מאוד רע".

 

גם כמה קצינים בכירים במחוז ירושלים הביעו פליאה על הבחירה, ואמרו כי "היה צריך לתת את התפקיד למישהו שהוא בעל ניסיון רב יותר, גם בתפקידי מטה במטה הארצי, וגם בתפקידי מחוז".

 

לדבריהם, "המחוזות הקשים יותר הם ירושלים ותל אביב, ופחות הדרום, ממנו מגיע קראדי".

 

לעומתם, היו גם כמה קצינים במחוז שאמרו כי הצעד שעשה הנגבי היה "צעד חכם לטווח הרחוק, שדרש הרבה אומץ. היה צריך להצעיר את הקצונה הבכירה".

 

קצינים במשטרת מחוז תל אביב אמרו לאחר הבחירה כי "זה מוזר מאוד שאדם שהיה מפקד מרחב לכיש והתפקיד הבכיר ביותר שעשה היה מפקד משאבי אנוש במשטרה במחוז הדרום מקבל ללא כל תפקיד 'קרבי' את תפקיד המפכ"ל".

 

לטענת גורמים בכירים, "זה יגרום לטלטלה רבה בפיקוד המשטרה ובפיקוד המחוזות, כאשר כמעט כולם יפרשו מתפקידם".

 

טרנר: זו החלטה אמיצה של השר

 

המפכ"ל לשעבר וראש עיריית באר שבע, יעקב טרנר, חלק שבחים למינוי. לדבריו, "הבחירה אכן מפתיעה. כל ארבעת המועמדים היו ראויים, לכל אחד מהם יש יתרונות רבים, אבל קראדי הוא בהחלט בחירה מוצלחת מאוד. הוא אדם טוב מאוד ויש לו את כל הסגולות להיות מפכ"ל טוב. זאת החלטה אמיצה של השר".

 

טרנר הוסיף, "אני מכיר אותו גם מזמן כהונתי במשטרה והוא היה אחד הקצינים המצטיינים. באשר לתקופתו כמפקד מחוז הדרום אני משבח אותו, הוא עושה עבודה נפלאה, הוא אחראי במידה רבה להצלחות המשטרה במחוז".

 

לדבריו, "מחכה לו משימה מאוד קשה, אבל רבים וטובים יעזרו לו. בהכירי את כושר המנהיגות שלו ואישיותו, אני משוכנע שיצליח".


פורסם לראשונה 05/05/2004 13:22

 

בהכנת הכתבה השתתפו חנן גרינברג, אפרת וייס, שרון רופא-אופיר ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף "כל הנגב"
קראדי. לא אובססיה
צילום: הרצל יוסף "כל הנגב"
צילום: עמית שאבי
ניצב בורובסקי. זעם במחוז
צילום: עמית שאבי
צילום: עמית שאבי
הנגבי. גם שבחים
צילום: עמית שאבי
מומלצים