שתף קטע נבחר

השופטים החדשים: ארבל, רובינשטיין, ג'ובראן וחיות

למרות הלחצים מימין שלא למנות את הפרקליטה ארבל, לא נרשמו הפתעות בדיון הועדה למינוי שופטים, והמועמדים המובילים נבחרו: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל; היועץ המשפטי לשעבר; אליקים רובינשטיין והשופטים ג'ובראן וחיות. הדיונים וההצבעות נמשכו חמש שעות וחצי, שעתיים מתוכן הוקדשו לארבל. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן: "זו תבוסה לבית המשפט העליון"

השופטים נבחרו, בצל הסערה: למרות לחצים כבדים מצד חברי כנסת מסיעות הימין, נבחרה אחר הצהריים (יום ה') פרקליטת המדינה, עדנה ארבל כשופטת בבית המשפט העליון. יחד עמה נבחרו השופטים סלים ג'ובראן, אסתר חיות והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אליקים רובינשטיין. כמינוי זמני לעליון נבחר השופט יהונתן עדיאל.

 

בעד מינויים של רובינשטיין ג'ובראן וחיות הצביעו כל תשעת חברי הוועדה פה אחד. ג'ובראן יהיה השופט הערבי הראשון במינוי קבוע.

 

בעד מינויה של ארבל הצביעו שבעה. השר בני אלון התנגד, והשופטת דורית בייניש נמנעה, בשל קשריה עם ארבל. מי שהפתיע ביותר היה ח"כ שאול יהלום (המפד"ל), שנחשב למתנגד עקבי למינוי ארבל ואולם בוועדה הוא בחר דווקא להצביע בעדה.

 

 

במשרד המשפטים ברחוב סלאח א-דין בירושלים נמשכו הדיונים וההצבעות חמש שעות וחצי. שעתיים מתוך ישיבת הוועדה הוקדשו למינוי פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, שמינויה עמד בסימן שאלה עד לרגע האחרון.

 

ארבל קיבלה את ההודעה בדמעות

 

בלשכתה של פרקליטת המדינה החלו החגיגות מיד לאחר קבלת ההודעה. שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד נכנס לחדרה של ארבל והכריז באנגלית: "We Did It! (עשינו זאת). מעולם לא נלחמתי מלחמה יותר צודקת".

 

בלשכת ארבל נאספו כל המִשנִים שלה, וגם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז הגיע, כדי לברך את מי שהייתה שותפתו לדרך לזמן קצר. ארבל, בעיניים דומעות, ובקול שקט אמרה: "זו היתה דרך ארוכה וקשה. השבוע האחרון היה קשה במיוחד. היה קשה לשלטון החוק, וקשה לי. אני שמחה על התוצאה ועל מסקנת הוועדה. אני משאירה כאן צוות נפלא, ואני בטוחה שיחד עם היועץ הוא ימשיך לעשות ככל יכולתו כדי לשמור על שלטון החוק. אני מקווה שאצליח בדרכי החדשה".

 

המשנה לפרקליטת המדינה, נאווה בן-אור, תחליף את עדנה ארבל, כשזו תעבור לכהן כשופטת בבית המשפט העליון, עד שהוועדה למינוי פרקליט המדינה תכריע בעניין בקרוב מאוד. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמור לקבוע סופית את הרכב הוועדה.

 

במהלך הדיון, דנה הוועדה בין השאר במכתבה של שרת החינוך, לימור לבנת, שבו טענה שארבל פנתה אליה בשנת 97' וביקשה ממנה להיפגש עם בעלה, אורי ארבל, לצורך בחינת אפשרות מינויו לדירקטור בחברת תקשורת. כמו כן הוקרא פסק הדין, שבו דחה בג"ץ את עתירתו של העיתונאי יואב יצחק ממעריב, שביקש למנוע את מינויה של ארבל.

 

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, אמר בדיון שגם אם יש שמץ של אמת בטענות נגד ארבל, אין בכך די למנוע ממנה להתמנות לתפקיד.

 

כשירד השר בני אלון במדרגות המובילות אל פתח משרד המשפטים, קשה היה לו להסתיר את חוסר שביעות רצונו מהבחירה. אלון ביקש לדחות את ההצבעה על ארבל, עד לבירור הטענות נגדה, אך בקשתו נדחתה: "הצבעתי אישית נגדה כי היו טובים ממנה ברשימה. אבל עתה, משנבחר מי שנבחר, שישרת נאמנה את בית המשפט".  


אליקים רובינשטיין אסתר חיות  עדנה ארבל סלים ג'וברן
הנבחרים (מימין לשמאל): רובינשטיין, חיות, ארבל וג'ובראן.

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, שהיה עסוק בימים האחרונים בהדיפת ההתנגדויות וההתקפות על ארבל, ומי שתמך במועמדותה של ארבל כבר בסיבוב הקודם לעליון, אמר בצאתו מהוועדה: "תוצאות ההצבעה הן מסר למערכת הפוליטית שבוועדה זו יושבים אנשים שאינטרס בית המשפט והמדינה לנגד עיניהם והם מחפשים את טובתה. עכשיו הרוחות יכולות להירגע".

 

לפיד הוסיף: "התנהל ויכוח תרבותי, נוקב וענייני והתוצאה מכובדת. דנו ברצינות גמורה, בניגוד לחגיגה שבחוץ. אני גאה שהתנהל דיון מופתי...יש פה איזון יוצא מן הכלל. נבחרו שתי נשים, ואני גאה להיות השר שמודיע על מינויו של שופט ערבי לבית המשפט העליון. הגיע הזמן. נבחרו ארבעה שופטים כתוספת כוח, והתוצאה מאוד מכובדת".

  

ההפתעה: שאול יהלום הצביע בעד

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, אמר בתגובה להחלטה: "זה ניצחון לבייניש, ארבל וחסידיהן, ותבוסה לבית המשפט העליון, שיוקרתו תיפגע והחל ממחר יהיה שנוי במחלוקת גדולה עוד יותר בידי חלקים רחבים בציבור". לגבי הפניה לבג"ץ על החלטת השופטים אמר איתן: "ההחלטה בעליון התקבלה כבר לפני שנה. בג"ץ לא יעזור". 

 

יו"ר תנועת יח"ד יוסי ביילין תקף את השר לפיד ואמר כי הוא נתן את ידו לביזוי בחירת השופטים. לדבריו, "בחירת הוועדה היא ראויה ומכובדת, אך התהליך ששר המשפטים נתן לו יד מביש ומסוכן. זו הפעם הראשונה שמינוי השופטים נעשה בכיכר העיר". ביילין הוסיף, "לפיד עלול להיות אחראי לכך שגם אחרון המעוזים הנהנה מאמון הציבור יאבד אמון זה".   

 

ח"כ שאול יהלום הרים את ידו בעד מינוי הפרקליטה ארבל, ובצאתו סיפק הסברים: "הרביעיה שנבחרה הייתה כחומה בצורה, והיה לה רוב בוועדה. השאלה שהיתה לי, האם להצביע נגד הרביעיה, או לנסות להשפיע על הרכב בית המשפט".

 

יהלום סיפר על ה"דיל" שהבטיח את הצבעתו בעד ארבל: "בחרתי בפשרה, והובטח לי בעל-פה ובצורה מפורשת על-ידי שר המשפטים ונשיא בית המשפט העליון, כי המועמדת שלי, השופטת דבורה ברלינר, תמונה בעוד חצי שנה, עם פרישתו של השופט מצא, למינוי בפועל מתוך מטרה שבהמשך זה יהפוך למינוי קבוע. בפשרה הזו בחרתי להצביע בעד כדי להשפיע. בלי זה לא היתה מתמנה ברלינר. טענתי שארבל לא היתה צריכה להתמנות, אך בקונצנזוס שנוצר, התוצאה הסופית יותר טובה ממחלוקת וקרע".

 

אחר הצהריים נדחתה עתירתו לבג"ץ של העיתונאי יואב יצחק, שדרש למנוע את מינוי ארבל לשופטת. בעתירתו כתב יצחק כי פנה אל הוועדה והגיש התנגדות למינוי ארבל, תוך שהוא מייחס לה עבירות, לכאורה על החוק, ובהם ניסיון לקבל שוחד, הפרת אמונים ופעילות תוך ניגוד עניינים. יצחק אף ביקש לזמנו אל הוועדה כדי לדון בהתנגדותו ואולם, עד כה לא נענה. 

 

איציק: ארבל צריכה להודות למתנגדיה

 

חברת הכנסת דליה איציק אמרה בצאתה מהדיון: "אינני זוכרת שבוע כזה של לחצים. התייחסנו בכובד ראש לכל ההסתייגויות וכמובן שעדנה ארבל תפסה חלק נכבד מהן".

 

איציק אמרה: "הוועדה ניצחה. דווקא העליהום על עדנה ארבל גרם לחברי הוועדה להצביע עבורה. ארבל צריכה לשלוח כמה זרי פרחים לכל אלה שיצאו נגדה. היא יצאה גדולה מהסיפור. לצערי, ניתן היה למנוע את כל הביזיון הזה. הנשיא אהרן ברק ושר המשפטים טומי לפיד היו חייבים להחליט על תקופת צינון לשני המועמדים - ארבל ורובינשטיין".

 

ח"כ איציק תקפה בחריפות גם את שרת החינוך, לימור לבנת, ששלחה ברגע האחרון מכתב לוועדה: "שרת החינוך של מדינת ישראל, איך זה שעד עכשיו לא פתחה את הפה? ערב ההצבעה היא נזכרה? אני מציעה לה לחזור ולהתעסק במערכת החינוך הקורסת שלה. הישג אחד לא תמצא שם. השרה לבנת התנהגה בדיוק כמו ערב החלטתה על תוכנית ההתנתקות. ליבה שתת דם, היא כל-כך הזדעזעה. שש שנים היא לא עשתה כלום עם המידע שברשותה".

 

מינוי השופט הערבי הראשון לעליון

 

מרכז "מוסאוא" לזכויות האזרחים הערבים בישראל בירך על המינוי של ג`ובראן, המינוי הראשון של שופט ערבי לבית המשפט העליון, ואמר כי הוא רואה בו התמודדות אמיצה נגד הנסיונות להדיר את האזרחים הערבים. המרכז קרא ליישום מהלכים דומים בכל התחומים וביקש לדאוג לייצוג הולם של הערבים בכל המישורים והתחומים במדינת ישראל. 

 

בהכנת הידיעה סייעו אילן מרסיאנו, אטילה שומפלבי, וסלוא עלינאת
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בליליטי
עדנה ארבל. למרות הכל
צילום: דן בליליטי
צילום: זום 77
אליקים רובינשטיין. שופט עליון
צילום: זום 77
צילום: מאיר אזולאי
סלים ג'ובראן. נבחר
צילום: מאיר אזולאי
אסתר חיות
צילום: לע"מ
השופט עדיאל. מינוי זמני
צילום: לע"מ
צילום: עמית שאבי
השר לפיד. "יצא נגד הטרור"
צילום: עמית שאבי
צילום: זום 77
ח"כ איתן. "תבוסה לעליון"
צילום: זום 77
מומלצים