שתף קטע נבחר

המתנחלים מאשימים: "ידי בג"ץ לא יהיו נקיות"

בעוד מאות מתנחלים מתייחדים עם זכרן של טלי חטואל וארבע בנותיה, שנרצחו בפיגוע על ציר כיסופים לפני שבוע, נפתחה לעברם אש. איש לא נפגע וצה"ל הרג את המחבלים. המתנחלים מפנים אצבע מאשימה כלפי בג"ץ, והמגבלות שהוא מטיל על הריסת הבתים המשמשים מסתור למחבלים

מאשימים את בג"ץ: ראשי המתנחלים בעזה מגיבים בחריפות לניסיון פיגוע הירי שאירע אתמול (יום א') אחר הצהריים בציר כיסופים, בעת האזכרה לטלי חטואל וארבע בנותיה. הם מאשימים את שופטי בג"ץ בכך שהם מונעים הריסת בתים בצד הציר, ובכך מפקירים את ביטחונם.

 

בעת שכ-400 מתנחלים התייחדו עם זכרן של טלי חטואל וארבע בנותיה, שנרצחו בפיגוע ירי על ציר כיסופים לפני שבוע, נפתחה לפתע לעברם אש משני כיוונים. במקום פרצה בהלה אך איש לא נפגע וכוחות צה"ל ואזרחים חמושים הרגו את שני המחבלים. הבוקר יימשך התחקיר בצה"ל על שאירע במקום.

 

ראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, שהשתתף באירוע, אמר ל-ynet: "רק בנס הערב נגמר ללא נפגעים. אנחנו דורשים בצורה ברורה ליצור שטח סטרילי בכביש ולהקים גדר באורך קילומטר מכל צד", הוסיף שמעוני, "לא יכול להיות שכבארבעה וחצי קילומטר של הכביש אנחנו משלמים ברצח נורא כפי שקרה לפני שבוע וגם היום, שבנס זה נגמר ללא נפגעים".

 

שמעוני הפנה אצבע מאשימה לבג"ץ: "בג"ץ שלא נתן אישור לצה"ל להרוס את הבתים סמוך לציר שבחסותו יוצאים המחבלים, ידם לא יהיו נקיות כשהם לא מאפשרים לצה"ל לתת את הביטחון המלא לתושבי המדינה".

 

גורמים בקרב המתנחלים אמרו שייתכן שהגיע הזמן לבדוק את נושא האבטחה של ציר כיסופים.  

"גם אם אין מחדל, איש לא יקבל צל"ש על האבטחה של ציר כיסופים בעקבות האירועים האחרונים", אמרו המתנחלים.

 

הם נמנעו אמנם מלמתוח ביקורת ישירה על צה"ל בעקבות האירוע, והעדיפו להפנות אצבע מאשימה כלפי בג"ץ, והמגבלות שהוא מטיל על הריסת הבתים הסמוכים לציר המשמשים את המחבלים.

 

"אנשים רצו והילדים בכו"

 
ירי באזכרה למש' חטואל
(צילום: מוטי סנדר)

 

האירוע החל סמוך לשעה 17:30 וכלל תפילת מנחה ונאומים. אחד המשתתפים באירוע, אריאל גרוס, סיפר ל-ynet: "כדקה אחרי שהסתיימה האזכרה החלו לירות צלפים לעבר המשתתפים מאחד הכיוונים. היתה פאניקה גדולה, אנשים רצו לעבר המכוניות ואנשי צה"ל שהיו שם אמרו לנו לשכב על הרצפה וילדים בכו.

  

"אחרי כמה דקות התחילה אש מהכיוון השני. כל האזרחים בעלי הנשק קמו והחלו לירות לעבר מקורות הירי". רק אחרי דקות ארוכות הגיעו אוטובוסים ממוגנים שהתחילו לפנות את כל האזרחים, תחילה את הילדים הקטנים ואחר כך מבוגרים, למחסום כיסופים.

 

דניאל ממן, שהשתתף גם הוא באירוע סיפר ל-ynet: "פתאום התחילו יריות של מחבלים מאחד המבנים. ורכזי הביטחון של היישובים התחילו להשיב אש. לאחר מכן הצבא התארגן וגם התחיל לירות.

  

"אנחנו שכבנו על הרצפה וצה"ל ירה אש מאסיבית כדי לרתק את ירי המחבלים. אמרו לנו שמדובר בירי של צלפים שכיוונו ישר אלינו. אנחנו אמנם רגילים לאירועים לא נעימים, אבל אני חייב להודות שזה היה מפחיד. היו ילדים שלקחו את זה קשה ובכו, אבל בדרך ממקום האירוע ועד לציר הרב של הגוש עודד אותנו בדברי חיזוק".

 


חטואל אזכרה
(צילום: דניאל חג'בי, חדשות 10)

 

הכוונה: להתקרב ולבצע פיגוע המוני

 

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי שני מחבלים הגיעו מכיוון חאן יונס, אחד מהם לבוש ככל הנרא בבגדי אישה. כוונתם היתה להגיע קרוב ככל האפשר לציר ולירות לעבר המון המתפללים. אולם בעקבות נוכחות של כוחות צה"ל במקום המחבלים נאלצו לירות ממרחק של 300 מטר מהציר.

 

גורמי צבא אמרו שצה"ל היה מודע לסיכון שעלול היה להתעורר בקיומה של העצרת במקום כה רגיש, אולם לאחר שהעניין נשקל החליט לאפשר את קיום העצרת ולאבטח את מאות האנשים. האזכרה תואמה עם כוחות צה"ל שאבטחו את הקהל וסגר את הציר לתנועה, אולם גורמי ביטחון ציינו כי מדובר באזור רגיש ו"כאשר ישנו קהל כה גדול, עלולים הפלסטינים לנצל את ההתקהלות הגדולה ולבצע ירי".

 

לטענת קצין בכיר, מאחר שמדובר בנשק קל, האש שיצרו המחבלים לא הייתה אפקטיבית ולא יכולה הייתה לפגוע במתנחלים שהשתתפו בעצרת. לדבריו, עם תחילת האירוע פעלו כוחות צה"ל נכונה, דאגו לפנות את האזרחים ואף לירות ולפגוע בשני המחבלים.

 

בצה"ל דוחים את הטענות על ליקויים בתפקוד הכוחות בתגובה לניסיון הפיגוע בציר ועל ליקויים באבטחת עצרת הזיכרון שנערכה במקום. הקצין הבכיר אמר כי צה"ל נוטה לכבד בקשות לקיום אירועים גם במקומות רגישים וכי צה"ל נערך בהתאם ואיבטח את באי האזכרה בהתאם.

 

שעות אחדות לאחר האירוע איתרו כוחות צה"ל את גופת אחד המחבלים. מקורות פלסטינים ברצועה דיווחו כי צה"ל פעל באזור הציר והורה לתושבי הבתים הפלסטינים הסמוכים לציר להתפנות מבתיהם. דובר הביטחון הלאומי ברצועה מסר כי צה"ל ירה אש מאסיבית במקום וכי פגז של טנק ישראלי נחת באחד הבתים הסמוכים לציר, וגרם נזק כבד לבית.


פורסם לראשונה 10/05/2004 00:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי סנדר
"הייתה פאניקה". ניסיון הפיגוע בכיסופים
צילום: מוטי סנדר
צילום: מוטי סנדר
יריות באזכרה
צילום: מוטי סנדר
צילום: מוטי סנדר
הבהלה
צילום: מוטי סנדר
צילום: דניאל חג'בי, חדשות ערוץ 10
אנשים נשכבו על הקרקע
צילום: דניאל חג'בי, חדשות ערוץ 10
מומלצים