שתף קטע נבחר

"המחבל התחפש לאשה וביקש לבצע פיגוע באזכרה לחטואל"

כמה מאות בני אדם השתתפו בעצרת זיכרון לטלי חטואל ו-4 בנותיה בנקודה בה הן נרצחו בציר כיסופים. מייד בתום האזכרה נפתחה אש לעבר המשתתפים ממספר כיוונים, וחלקם השיבו באש. כוחות צה"ל ניהלו קרב עם המחבלים והרגו לפחות אחד מהם. הערב נמצאה גופתו - כשהוא מחופש לאישה. אחד המשתתפים מספר ל-ynet על רגעי האימה: "היתה פאניקה גדולה, חיילים אמרו לנו לשכב על הרצפה וילדים בכו"

דרמה על ציר כיסופים: אש נפתחה הערב (יום א') לעבר כמה מאות בני אדם שהגיעו הערב לעצרת זיכרון, במלאת שבוע לרצח חמש בנות משפחת חטואל בציר כיסופים. איש ממשתתפי האזכרה לא נפגע. כוחות צה"ל ורכזי הביטחון של היישובים ניהלו קרב עם מחבלים ופגעו בשניים מהם. לפחות אחד נהרג. 

 

הערב איתרו כוחות צה"ל את גופת אחד המחבלים וגילו כי היה לבוש בבגדי אשה. ההערכה בקרב גורמי ביטחון היא כי המחבל התכוון להגיע אל הציר כשהוא מחופש, להיטמע בין באי עצרת הזיכרון, ולבצע פיגוע רב נפגעים, אולם בשל היערכות צה"ל הוא בחר לירות ממרחק של כ-300 מטרים מהציר לעבר החיילים.

 

מקורות פלסטינים ברצועה דיווחו הערב כי צה"ל פעל באזור ציר כיסופים והורה לתושבי הבתים הפלסטינים הסמוכים לציר להתפנות מבתיהם. דובר הביטחון הלאומי ברצועה מוסר כי צה"ל ירה אש מאסיבית במקום וכי פגז של טנק ישראלי נחת באחד הבתים הסמוכים לציר וגרם לנזק רב לבית.

 

 

האזכרה הסתיימה, החל הירי

 

בשעה 17:30 החלה האזכרה לטלי חטואל ובנותיה בנקודה בו אירע הפיגוע בציר כיסופים בנוכחות 200 בני אדם. בתחילה התפללו המשתתפים במקום תפילת מנחה ולאחר מכן נשאו דברים ראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, רבה של גוש קטיף הרב יגאל קמינצקי, ורכז הנוער של הגוש, אמציה יחיאלי.

 

אחד המשתתפים באירוע, אריאל גרוס, סיפר ל-ynet: "כדקה אחרי שהסתיימה האזכרה החלו לירות צלפים לעבר המשתתפים מאחד הכיוונים. היתה פאניקה גדולה, אנשים רצו לעבר המכוניות ואנשי צה"ל שהיו שם אמרו לנו לשכב על הרצפה וילדים בכו.

 

"אחרי כמה דקות התחילה אש מהכיוון השני. כל האזרחים בעלי הנשק קמו והחלו לירות לעבר מקורות הירי". רק אחרי דקות ארוכות הגיעו אוטובוסים ממוגנים שהתחילו לפנות את כל האזרחים, תחילה את הילדים הקטנים ואחר כך מבוגרים, למחסום כיסופים.

 

הרכבים הפרטיים שעימם הגיעו המשתתפים לאזכרה נותרו נטושים לאורך הציר והמשתתפים המתינו במחסום כיסופים עד אשר צה"ל יסיים לסרוק את האזור ואז יוכלו האנשים לשוב לבתיהם בגוש קטיף. רק כשלוש שעות לאחר האירוע, נפתח ציר כיסופים לתנועה והתושבים הורשו לחזור לבתיהם. 

 

"אנחנו רגילים, אבל זה היה מפחיד"


חטואל אזכרה
צילום: דניאל חג'בי. חדשות ערוץ 10

 

דניאל ממן, אחד ממשתתפי האזכרה סיפר ל-ynet על שאירע: "הייתי בדרך לרכב אחרי העצרת וחיכיתי למישהי. פתאום התחילו יריות של מחבלים מאחד המבנים. ורכזי הביטחון של היישובים התחילו להשיב אש. לאחר מכן הצבא התארגן וגם התחיל לירות.

 

"אנחנו שכבנו על הרצפה וצה"ל ירה אש מאסיבית כדי לרתק את ירי המחבלים. אמרו לנו שמדובר בירי של צלפים שכיוונו ישר אלינו. אנחנו אמנם רגילים לאירועים לא נעימים, אבל אני חייב להודות שזה היה מפחיד. היו ילדים שלקחו את זה קשה ובכו, אבל בדרך ממקום האירוע ועד לציר הרב של הגוש עודד אותנו בדברי חיזוק".

 

ציר כיסופים נסגר בעקבות האירוע לתנועה. יש לציין כי האזכרה תואמה עם כוחות צה"ל שאבטחו את הקהל אולם גורמי ביטחון ציינו כי מדובר באזור רגיש ו"כאשר ישנו קהל כה גדול, עלולים הפלסטינים לנצל את ההתקהלות הגדולה ולבצע ירי".

 

בצה"ל אמרו כי צה"ל היה מודע לסיכון שעלול להתעורר בקיומה של העצרת במקום כה רגיש, אולם לאחר שהעניין נשקל החליט לאפשר את קיום העצרת ולאבטח את מאות האנשים.

 

גורמים בצה"ל טענו כי הירי בוצע מנשק קל ממרחק של 300 מטרים. לדבריהם, "ממרחק כזה מדובר בירי לא אפקטיבי".

 

הדרישה: "שרוול סטרילי על הציר" 

 


ירי באזכרה למש' חטואל
"כולם נשכבו". צילום: מוטי סנדר

 

ראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, אמר ל-ynet כי "רק בנס הערב נגמר ללא נפגעים".

 

שמעוני הוסיף ואמר: "אנחנו דורשים בצורה ברורה, שלא משתמעת לשתי פנים, ליצור שטח סטרילי בכביש ולהקים גדר באורך קילומטר מכל צד. אנחנו דורשים שרוול סטרילי. לא יכול להיות שכבארבעה וחצי קילומטר של הכביש אנחנו משלמים ברצח נורא כפי שקרה לפני שבוע וגם היום, שבנס זה נגמר ללא נפגעים".

 

שמעוני הפנה גם אצבע מאשימה לבג"ץ ואמר: "בג"ץ שלא נתן אישור לצה"ל להרוס את הבתים סמוך לציר שבחסותו יוצאים המחבלים, ידם לא יהיו נקיות כשהם לא מאפשרים לצה"ל לתת את הביטחון המלא לתושבי המדינה".

 

באזכרה אמר שמעוני: "אנחנו נמשיך את חיינו בגוש קטיף כפי שטלי, שהיתה עובדת סוציאלית ותמכה באנשים, אישה מיוחדת במינה ציוותה לנו. הטרור לא ינצח אותנו". 

 

הבוקר: קסאם - לנגב

 

הפלסטינים שיגרו הבוקר רקטת קסאם מרצועת עזה לכיוון הנגב. הרקטה נפלה ביישוב בנגב המערבי, ונזק קל נגרם למאגר מים במקום. איש לא נפגע.

 

בגבול ישראל מצרים, סמוך לרפיח, חשפו הלילה כוחות צה"ל מנהרה המשמשת ככל הנראה להברחת אמצעי לחימה. בתוך המנהרה נתגלו כמה פלסטינים שעסקו כנראה בחפירתה. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. 


פורסם לראשונה 09/05/2004 10:23

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי סנדר
המשתתפים תפסו מחסות
צילום: מוטי סנדר
צילום: מוטי סנדר
רכזי הביטחון השיבו באש
צילום: מוטי סנדר
צילום: מוטי סנדר
האימה
צילום: מוטי סנדר
צילום רפרודוקציה: איי פי
בני משפחת חטואל. האם ו-4 בנותיה נרצחו
צילום רפרודוקציה: איי פי
צילום: חנן גרינברג
ציר כיסופים. המתנחלים דורשים הגנה
צילום: חנן גרינברג
מומלצים