שתף קטע נבחר

נגמ"ש המוות: הפנים והשמות

אבל כבד ירד הלילה על חמש משפחות, שקיבלו את ההודעה המרה על מות יקיריהן בפיצוץ הנגמ"ש ברפיח. ההרוגים: סגן אביב חקאני, בן 23 מאשדוד; רב סמל איימן גדיר, בן 24 מביר אל-מכסור; סמל ליאור וישינסקי, בן 20 מרמת גן, בנם של השחקנים שלמה ואסנת וישינסקי; סמל זאור סמיילייב, בן 19 מאופקים; רב-טוראי אלעד כהן, בן 20, מירושלים

מכה רודפת מכה: יממה בלבד לאחר התקרית הקשה בשכונת זייתון בעזה, שגבתה את חייהם של שישה חיילי צה"ל, שוב תקרית קשה ברצועה - הפעם ברפיח, על הציר הדרומי "פילדלפי". הלילה (יום ה') נמסרו לפרסום שמותיהם של חמשת חיילי צה"ל, שנהרגו בפיצוץ הנגמ"ש:  

 

  • סגן אביב חקאני, בן 23 מאשדוד, מצוות המנהרות של החטיבה הדרומית באוגדת עזה.
  • סמל ליאור וישינסקי, בן 20 מרמת גן, מצוות המנהרות של החטיבה הדרומית.
  • סמל זאור סמיילייב, בן 19 מאופקים, איש צוות המנהרות של החטיבה הדרומית.
  • רב סמל איימן גדיר, בן 24 מביר אל מכסור, מגדוד הסיור הבדואי.
  • רב-טוראי אלעד כהן, בן 20, מירושלים, מחטיבת גבעתי.

 

הודעה נמסרה למשפחות החללים, שעדיין ממתינות לזיהוי הסופי של גופות יקיריהן. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי אחת הגופות מוחזקת בידיו, אולם אין לדיווח אישור מגורם ישראלי.  

 

הבוקר התחדשו הסריקות אחר שרידי הגופות מהנגמ"ש, שנשא טון חומר נפץ והתפרק לגורמים, ככל הנראה לאחר שנפגע מרקטת אר-פי-ג'י. נבדקת גם האפשרות שמדובר בתקלה מבצעית.     

 

 

 סמל ליאור וישינסקי

 

ליאור (20) הוא בנם של השחקנים שלמה ואסנת וישינסקי, שהתגרשו לפני שנים אחדות. אסנת נשואה למוטי גלעדי.

 

לביתו של שלמה וישינסקי הגיעו בשעות הלילה מנחמים רבים, שחקנים, חברים, שבאו להשתתף באבלו על ליאור, שנפל בתקרית ברפיח. אבל אין נחמה. וישינסקי האב כועס. כועס מאוד.

 

"אני לא מוכן ששולחים אותם למות. יכול להיות שאת הלוויה של הילד שלי אני אוציא ממרכז הליכוד", אמר בכאב נורא, "צה"ל לא מעוניין להיות שם, והבן שלי היה בצד השמאלי. לא היתה לו ברירה. הצבא הוא לא של הימין, הוא של כולנו. זה פשוט נורא. זה נורא להגיד לבן שלך שהוא קורבן שווא, אבל אם אני אוציא את האנשים משם למען האמהות האחרות, הוא לא יהיה קורבן שווא".

 

"בגלל מתפקדי הליכוד אני צריך להיות שם? לא צריכים להיות שם. לפני שבועיים, כשהוא חזר הביתה ודיבר איתי, הוא אמר 'אבא אני עושה את העבודה, כדי שלא יבואו מחבלים לצד הזה'. מדובר בילד נהדר בן 20 והחבר הכי טוב של אחותו. בן טוב לאמא שלו ולאבא שלו. אני אצליח לעבור את זה, אבל אני לא יודע אם אחותו דנה תצליח לעבור את זה".

 

שלמה וישינסקי סיפר על היחסים המיוחדים שהיו בין ליאור לאחותו: "הוא היה החבר הכי טוב שלה. כשהיה מגיע לחופשה, נהג לקנות כרטיסים לסרט ולקחת את אחותו לסרט". בין שאר המבקרים בדירתו של וישינסקי היה גם אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי. קפלינסקי הגיע כחבר המשפחה. 

 

סגן אביב חקאני

 

רק בשבת האחרון "הוקפץ" סגן אביב חקאני (23) מביתו שבאשדוד לבסיס. "הוא לא הספיק להיפרד מאף אחד במשפחה", סיפרה אחותו בת ה-10, אדווה. "רק אני הספקתי להיפרד ממנו בנשיקות. ביקשתי ממנו שייפרד גם מאמא, אבל היא ישנה וככה הוא הלך".

 

לביתו של אביב הגיעו הלילה עשרות חברים וחברות. הם סיפרו על "בחור מוכשר, שנתן מעצמו המון. הוא אהב את הצבא וראה בשירות שלו שליחות". אביב ניסה להתקבל בתחילה לקורס טיס ולשייטת, אך לבסוף התגייס לחיל ההנדסה ואף יצא לקורס קצינים. הוא היה "קצין מנהרות" וחבריו לצבא סיפרו כי היה מומחה בכל הקשור למנהרות להברחת אמצעי לחימה ותמיד ידעו לפנות אליו בכל מקרה של חשיפת מנהרה.

 

אביו, חיים, סיפר עליו: "הוא היה ילד נדיר. הייתי מגדיר אותו רמבו מבחוץ וקרמבו מבפנים. שמעתי בחדשות שהיה פיגוע ומיד חשבתי על הבן שלי שם. כשהגיעו אלי הביתה, ידעתי שזה הבן שלי". גם האם, עדנה, סיפרה על "ההרגשה הרעה בפנים". "התקשרתי לקרובים וביקשתי שיתפללו וידליקו נר. כשבאו מהצבא, ביקשתי מהם שיגידו לי שהוא פצוע, אבל הם אמרו שהוא נהרג. חששתי כל הזמן, אבל אביב היה אומר לי: אם אני לא אהיה שם, מי יעשה את העבודה? אני כל כך גאה בו וכל כך אוהבת אותו".

 

אביב הותיר אחריו הורים, חיים ועדנה ושתי אחיות, אדווה, בת ה-10 ועינב, חיילת.

  

רב סמל אימן חסן גדיר

 

נציגי קצין העיר שהגיעו לכפר ביר אל-מכסור בגליל התחתון להודיע להוריו של רב סמל אימן חסן גדיר (23) את הבשורה המרה, פגשו את המשפחה בסוכת האבלים. 90% מהצעירים ביישוב משרתים בכוחות הביטחון. רבים מהם שירתו עם רב סמל אימן גדיר בגדוד הסיור המדברי, ועדכנו את קרוביהם במתרחש. השמועה פשטה עד מהרה בכל רחבי היישוב.

 

מאות מבקרים נהרו אל סוכת האבלים. אביו של אימן חסן גדיר סיפר על בנו שהיה אדם שקט וטוב לב: "הוא אפילו לא עישן". אימן היה בנם הבכור של חסן ופדאלה, ואחריו נולדו עוד ארבע בנות ובן.

 

אביו הוסיף כי לאחרונה סיים אימן לבנות את ביתו, וקיווה להקים משפחה, אם כי לא הספיק לבקש את ידה של הצעירה: "כבר שנים שאני לא ישן טוב בלילות, כי אני יודע איפה הבן שלי משרת. אני לא ישן טוב בלילה בגלל כל החיילים, אבל מה יכולתי לעשות? הוא איש מבוגר ולא יכולתי להחליט בשבילו".

 

בן דודו של אימן, רב סרן במיל' חסן גדיר, היה בעבר גם מפקד הפלוגה שלו בגדוד הסיור בגזרת עזה, ומספר: "אימן היה לוחם טוב, ואהב להתנדב לכל משימה. אני בטוח שזה גם מה שהיה כאן, כשרץ ראשון למה שצריך. הוא מכיר את השטח היטב, וזו לא היתה הפעם הראשונה שלו תחת אש". אימן היה מקובל מאוד בקרב חבריו מהישוב וביישובים בדואים אחרים, ובקרב החיילים היהודים.

 

בישוב ביר אל מכסור מתגוררים כ-8,000 תושבים. מאות מהם משרתים בזרועות הבטחון השונות.

 

סמל זאור סמיילייב

 

זעקותיה של לריסה, אמו של זאור סמיילייב, שנהרג בתקרית ברפיח, קרעו את דממת הלילה בשכונת הווילות באופקים, שבה מתגוררת המשפחה, שעלתה לארץ לפני עשר שנים מהקווקז.

 

האחות דיאנה, המתגוררת בדימונה, הגיעה לבית, ונעזרה בחברה כדי לעמוד על רגליה, תוך שהיא צועקת "זה לא יכול להיות".

 

שכנים רבים התקבצו בבית, לאחר שאנשי קצין העיר בישרו לבני המשפחה על מות יקירם. אחת השכנות סיפרה ל-ynet: "הוא היה ילד טוב. ילד עשר. רק ביום שבת פגשתי אותו, ושאלתי אותו 'מה שלומך'. אמר לי 'הנה את רואה, יצאתי שבת'. עכשיו, כשראיתי את המוניות והחיילים יורדים, ממש נכנסתי לדיכאון".

 

זאור סמיילייב הותיר במותו שני הורים: יורי ולריסה, אחות גדולה, שהשתחררה מצה"ל, ועוד אח ואחות קטנים.

 

רב טוראי אלעד כהן

 

בעוד חודש אמור היה רב"ט אלעד כהן לחגוג את יום הולדתו ה-21. אמש, הגיעו אנשי קצין העיר לבית הוריו בשכונת גילה שבירושלים ובישרו להם את הבשורה המרה על מות בנם.

 

בבית היו באותה עת אביו, אבי, מורה לנהיגה, אימו, שרית, ספרנית בספרייה השכונתית ואחיו הבכור, עידן. אח נוסף, דור, עזב את הבית לכיוון תל אביב לאחר שניסה להרגיע את אמו הדואגת ואמר לה: "אם לא קיבלנו טלפון ואנשי קצין העיר לא הגיעו, אז הכל בסדר". במשך שעות ארוכות עמלו אנשי קצין העיר בניסיון לאתר את דור ולבשר לו את הבשורה המרה על נפילת אחיו.

 

שלשום בלילה שוחחה האם שרית עם אלעד אחרי האירוע הקשה שבו נהרגו שישה חיילים בשכונת זייתון בעזה והוא הרגיע אותה ואמר ש"הכל בסדר". שדר "קול ישראל", מנחם פרי, הוא שכן של המשפחה וחבר קרוב. הוא סיפר שאלעד למד בתיכון גבעת גונן בבירה. לדבריו, "אלעד היה בחור שקט ורציני. הוא מאוד רצה לשרת בקרבי, שם פרח ורכש לו הרבה מאוד חברים". 


פורסם לראשונה 13/05/2004 02:47

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, ארצי חלפון, אבי כהן, שמוליק חדד ורמי חזות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: ערוץ 2
אביב חקאני
צילום רפרודוקציה: ערוץ 2
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
אימן חסן גדיר
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
צילום רפרודוקציה: חיים הורנשטיין
זאור סמיילייב
צילום רפרודוקציה: חיים הורנשטיין
צילום רפרודוקציה: סבסטיאן שיינר
אלעד כהן
צילום רפרודוקציה: סבסטיאן שיינר
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
ליאור וישינסקי
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
צילום: אביגיל עוזי
האב השכול שלמה וישינסקי עם האלוף קפלינסקי
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים