שתף קטע נבחר

אבירי הים קמים לתחיה

ספינות הוויקינגים, שצלחו לפני 1,000 שנה את הימים והאוקיינוס, משוחזרות עכשיו בעיירה רוסקילדה ליד קופנהגן. צאצאי הספנים הנועזים מעדיפים לנוע על אופניים ולעשות כושר בקניון הראשון בסקנדינביה

אפילו על השם 'ויקינגים' אין הסכמה. יש הטוענים שזו מילה עתיקה באנגלית שפירושה "הרעים" ויש הגורסים, כנראה בצדק, שפירושו של השם הוא "אבירי הים", או "מלכי הים". מכל מקום, ועל כך אין כל ויכוח, ספינות הם ידעו לבנות.

 

הסקנדינבים של היום - השבדים, הדנים והנורבגים - הם הנורמנים של אז, אנשי הצפון. ושוב ויכוח: מי מעמים אלה היה הראש והראשון לנורמנים? גם על כך אין אחדות דעים, אם כי נראה שיש עדיפות לדנים. יחד עם זאת, הכל מסכימים שאותם צפוניים היו, בין השנים 750 ל-1050 בערך, כובשים אמיצים וגם אכזריים ביותר, וכן יזמים ואנשי מסחר מעולים.

 

באותה תקופה הם לא רק כבשו שטחים באנגליה, אירלנד, צרפת (מכאן שם האזור נורמנדי), איטליה ורוסיה, אלא גם הקימו בהן ערים מאורגנות כמו יורק, דבלין, נובגורוד וקייב. ולא רק שהם גילו ויישבו את איסלנד וגרינלנד, אלא שהיו גם הראשונים שהגיעו לצפון-אמריקה, כ-500 שנה לפני קולומבוס. הם אומנם לא נשארו זמן רב ביבשת המרוחקת, אך השאירו עקבות.

 

אם הזכרנו את ספינות הוויקינגים, בואו נעשה קפיצה לרוסקילדה הציורית, עיר לא גדולה במרחק קצר מקופנהגן, בירת דנמרק. ברוסקילדה, שנבנתה בכניסה לפיורד והיתה בעבר בירת המדינה, נמצא מוזיאון ספינות הוויקינגים החשוב והגדול ביותר מסוגו, שהוקם, בשלבים, בין 1969 ל-1997. מוצגות בו חמש ספינות מקוריות, שרידיהן של תשע נוספות וכן תולדות יורדי-הים עטורי התהילה.

 

במוזיאון גם בונים ומשחזרים ספינות בדיוק באותם הכלים שבהם עשו זאת הנורמנים לפני אלף שנה ויותר. כולם שם התכוננו ל-4 בספטמבר 2004, להפלגת הבכורה של "הספינה הארוכה הגדולה", ששוחזרה באופן מדויק על פי השרידים של ספינה שהועלתה מקרקעית הים לפני כ-40 שנה. על ספינת-מלחמה כזו, שאורכה כ-30 מטרים ורוחבה כ-4 מטרים, הפליגו בין 70 ל-80 לוחמים שהפעילו 60 משוטים והגיעו למהירות של 38-24 קמ"ש. כדי לפנות מקום ולהגן על הספינה, תלו הלוחמים את מגיני-הקרב שלהם לאורך דפנותיה.

 

כל הצי הוטבע

 

חמש הספינות שהועלו מקרקעית הים במוזיאון של רוסקילדה מהווות את האוסף הגדול ביותר של ספינות אותנטיות. האוסף נקרא 'ספינות סקולדלב', על שם המקום שלידו הוצאו מהפיורד ב-1962. הספינות הוטבעו, יחד עם עשרות ספינות נוספות, בסוף המאה ה-11, כדי להוות מכשול ומחסום לספינות נורבגיות שעמדו לתקוף את העיר. חמש ספינות 'סקולדלב' הוצאו במצב טוב יחסית.

 

תשעה מוצגים נוספים הם השרידים של 'ספינות רוסקילדה', שהוצאו מהקרקעית ליד הכניסה לעיר עצמה. 'רוסקילדה 6' היא ספינת מלחמה "ארוכה", הגדולה ביותר שנמצאה אי-פעם. אורכה 36 מטרים ועל סיפונה היו כ-100 לוחמים. כלי שיט זה היה כנראה ספינת הדגל של הצי והיה שייך לאחד המפקדים החשובים, או אפילו לקאנוט השני, "הגדול", שהיה מלך אנגליה, נורבגיה ודנמרק.

 

הקניון הגדול בסקנדינביה

 

מרוסקילדה, חזרה לקופנהגן - עיר נאה, לא גדולה, לא מיוחדת וגם לא מרתקת ביותר. למעשה, משעממת למדי, למרות שאפשר למצוא בה כמה בנייני פאר עתיקים, את פסל 'בתולת הים הקטנה' מסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן וכן גנים ופארקים רבים ומטופחים.

 

קופנהגן, כמו יתר ערי דנמרק, היא גן-עדן לרוכבי אופניים, אמצעי התחבורה העיקרי של הדנים, החיים במדינה שטוחה לחלוטין שההר הגבוה ביותר בה מתנוסס לגובה 300 מטר. רוכבי האופניים בדנמרק הם כמו הפרות הקדושות בהודו. יש להם את כל הזכויות ואוי לכם אם תחדרו רגלית למסלולים השמורים להם על כל מדרכה או שחלילה תפגעו באחד מהם.

 

אם הזכרתי מסלולים, צריך לפרט שיש בהם שני נתיבים, וברמזורים יש אורות מיוחדים לרוכבי אופניים. בגלל השלטון הדו-גלגלי, אין כל פלא שבקופנהגן אין כמעט פקקי תנועה.

 

לפני זמן קצר נפתח בקופנהגן, סוף-סוף, קניון - הראשון מסוגו והגדול ביותר בסקנדינביה. 'פילדס' שמו והוא ממוקם, בכוונה, ליד נמל התעופה של העיר, כך שהוא משרת גם את באי המדינות השכנות. הבניין הסופר-מודרני בן שלוש הקומות משתרע על שטח של 115 אלף מ"ר, יש בו כ-125 חנויות, 71 מסעדות ובתי אוכל וחניון ל-3,000 מכוניות. בהשוואה לקניונים בישראל מדובר בקניון ממוצע, אך עבור הדנים זהו מעין פלא עולמי.

 

האתר המעניין במרכז המסחרי הזה הוא דווקא חדר הכושר, 'הארד וורק סטודיו'. המכון, על פי מנהליו, הוא הגדול בסקנדינביה. במרכזו בריכת שחייה וסביבה מאות הליכונים, אופניים, גלדיאטורים ומכשירים שונים, זירות לכל סוגי הלחימה ('קיק-בוקס', קראטה ואיגרוף תאילנדי), אולמות ליוגה, פילאטיס, טאי-צ'י, התעמלות אירובית, ספינינג ועוד. בקיצור, גן-עדן לכל שוחרי הכושר והאימונים.

 

בקניון 'פילדס' יש גם מתחם משחקים לילדים המשתרע על יותר מ-1,000 מ"ר. מה יש שם? למשל מגרשי קט-רגל וקט-סל, או מסלול למירוצי מכוניות זעירות. במעון היום המיוחד הזה יכולים ההורים להשאיר את הילדים הקטנים לשעות רבות תחת שמירה ופיקוח מתמידים של מדריכים וגננות.

 

אנשים מעניינים, הדנים. בקופנהגן, בטמפרטורה של 4 מעלות, יושבים רבים על ספסלי הרחובות ומלקקים גלידה. אחרים נוסעים באופניים במכנסיים קצרים ובגופיה ובנות רבות לובשות חולצות-בטן. להציץ - ולברוח להתחמם בבית קפה. אף מלצר או מלצרית, אגב, לא יגשו אליכם כאן: פרט למסעדות היוקרה היקרות (מאוד), אין בבתי האוכל בדנמרק הגשה לשולחנות. המחירים נמוכים יחסית לארץ.

 

אם תתאהבו בקופנהגן עד כדי כך שתרצו להתגורר בה, תזכרו לאן הגעתם. אלי ליפשיץ, ישראלי שחיפש בית למשפחתו בעיר ומצא נכס מתאים, התעניין אצל בעל-הבית איפה הממטרות וברז ההשקייה בגינה הענקית מאחורי הבית. "ממטרות?", נדהם הדני, "מה זה?!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת וויקינגים משוחזרת. הספנים לא
צילום: 'קופנהגן הנפלאה'
פרה קדושה. אין כמעט פקקי תנועה
צילום: 'קופנהגן הנפלאה'
מומלצים