שתף קטע נבחר

נתניהו בפגישה המרובעת: "להתקדם בלי להתפרק"

נועד עם שלום, לבנת וליבני, שהציגה את נוסחת הפשרה: ההתנתקות תאושר ביום ראשון, פינוי היישובים - עדיין לא. השרים ייפגשו שוב במהלך היום. רוב המפד"ל תומך בהצעה, היו"ר איתם מתנגד - ונתניהו ינסה הבוקר לשכנעו. במועצת יש"ע תוקפים בחריפות את יוזמת ליבני ובשמאל מכנים אותה "מכבסת מילים"

מנסים לרדת מהעץ: השרים בנימין נתניהו, סילבן שלום, לימור לבנת וציפי ליבני נועדו הלילה (יום ה') במשך כחמש שעות תמימות במלון "קרלטון" בתל-אביב. המטרה: סיכום נוסחת הפשרה שתאפשר את אישור תוכנית ההתנתקות ביום ראשון, ובמקביל, תשמר את הקואליציה. הפגישה הסתיימה ללא החלטה על נוסחת הפשרה אך הוחלט להמשיך בדיונים היום.

 

לפני הפגישה הביעה השרה ליבני תקווה "שכולם ירוויחו ואף אחד לא יפסיד". השר נתניהו הסביר: "המטרה היא לנסות להתקדם בלי להתפרק. מצד אחד, לכבד את החלטת המתפקדים - אני חושב שהנורמה הדמוקרטית מחייבת את זה, ומצד שני, לאפשר מוצא שישמר את הקואליציה הזאת, הממשלה הזאת, שעושה דברים מאוד חשובים לעם בישראל, ולמצוא מסגרת מדינית מוסכמת על מירב הכוחות בממשלה". 

 

השרה לבנת אמרה בדרכה לפגישה המרובעת, כי גישתה חיובית בנוגע להצעת הפשרה. "יש לי גישה חיובית כי יש כאן בסיס נכון. יש פה שורה ארוכה של עמודים ונספחים. צריך לעבור על נוסחים לראות מה אפשר ומה אי אפשר, ובסופו של דבר לקבל החלטה. הדבר המרכזי הוא שצריך לשמור על אחדות הליכוד מבלי לפגוע בעמדות העקרוניות שלנו". בעקבות יוזמתה של ליבני אמרה לבנת בחיוך: "לפעמים, מה ששתי שרות יכולות לעשות, גברים לא יכולים".

 

 

הפשרה: התנתקות בלי פינוי

 

השרה ליבני הציעה לאשר כבר ביום ראשון הקרוב את תוכנית ההתנתקות המדורגת, על עקרונותיה המרכזיים, מבלי שיהיה בכך משום אישור להורדת התנחלויות. "הממשלה תשוב ותתכנס לאחר עבודת הכנה ותקיים דיון נפרד", נכתב בנוסח ההצעה, "כדי להחליט האם לפנות יישובים או אם לאו, אילו יישובים לפנות ובאיזה קצב - בהתחשב בנסיבות באותה העת".

 

נוסחת הפשרה נועדה למנוע את מבוכת שרי הליכוד, שהתחייבו לציית למשאל המתפקדים. השרים היושבים על המדוכה מבקשים להבליט את השינויים בתוכנית המדורגת לעומת זו המקורית. מנגד, אמורה יוזמת ליבני לאפשר למפד"ל להישאר לפי שעה בממשלה, חרף התנגדות היו"ר אפי איתם - שכינה את נוסח הפשרה "אחיזת עיניים". הבוקר ייפגש איתו השר נתניהו וינסה לשכנעו לתמוך ביוזמה, לאחר שאתמול עשה כן עם הרב מרדכי אליהו.  

 

השר זבולון אורלב מוביל את תמיכת מפלגתו ביוזמת הפשרה של ליבני, ואף היה מעורב בניסוח הצעתה. אולם הוא מסתייג מהסעיפים המופיעים בנספח ג' המצורף, לפיהם יוקפאו כבר עתה כל הפרויקטים הממשלתיים ביישובי גוש קטיף, וועדת מנכ"לים תידרש לאשר כל חוזה לבינוי ופיתוח.

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "יש על מה לדבר" בעניין הפשרה המוצעת, אך הבהירו כי לא ייכנסו "לדקויות ולפלפולים", אותם הם משאירים לשרים הניצים. שרון עצמו אמר אתמול בוועדת חוץ וביטחון כי הוא נחוש להעביר את התוכנית ביום ראשון הקרוב, וכי "ב-2005 לא יהיו יהודים בעזה".

 

היום שאחרי: הרוב בכנסת לא מובטח

 

מועצת יש"ע פירסמה אמש קריאה לשרי הליכוד, המפד"ל והאיחוד הלאומי, בה הזהירה "שלא ללכת שולל אחר ההצעה, שבפועל תואמת את תוכנית ההתנתקות המקורית לה התנגדו ואותה דחו חברי הליכוד". בהודעה נאמר כי "אם חלילה תאושר ההצעה, מועצת יש"ע תפעל למניעת אישור התוכנית בכנסת ובממשלה ותשכנע את המפד"ל והאיחוד הלאומי לפרוש לאלתר מהמשלה".

 

גם אם ישיג שרון את הרוב הדרוש בממשלתו, בליכוד אומרים כי הוא צפוי להיתקל בקשיים כבירים בהעברתה בכנסת, בעיקר אם שרי האיחוד הלאומי יפוטרו או יפרשו על-רקע אישור התוכנית. יוסי ביילין, יו"ר מרצ-יחד, הבהיר כי לשרון לא יהיה רוב אוטומטי: "הסכמתו לפשרת ציפי ליבני היא ניסיון ללכת בלי ההתנתקות ולתת לאמריקנים הרגשה שהוא הולך עם. מחנה השלום בכנסת לא יצביע אוטומטית עבור כל מעשה לוליינות מסוג זה", הבהיר.

 

גם במפלגת העבודה, שותפה פוטנציאלית לממשלה עתידית, מצננים את ההתלהבות. ח"כ מתן וילנאי אמר ביחס לפשרה המסתמנת: "כבר אי אפשר להכיר ולזהות את התוכנית, שהחלה בהצהרות גרנדיוזיות בכנס הרצליה". לדבריו, "לא נותר הרבה מהתוכנית לאחר שטופלה על ידי הפוליטיקה הקטנה והמלחמות הפנימיות של הליכוד. נותרה רק מכבסת מילים".

 

שותפו למפלגה, ח"כ אופיר פינס, הוסיף: "למעשה מדובר בדחיית אישור התוכנית למועד אחר. המשמעות היא שנשארים בעזה ללא הגבלת זמן. אם שרון יסכים לכך, הוא מעדיף את שלמות הממשלה על פני יציאה מעזה, ויהודים ישארו בעזה גם ב-2005".


פורסם לראשונה 02/06/2004 21:05

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
להתקדם בלי להתפרק. נתניהו בדרכו לפגישה
צילום: ערוץ 2
צילום: גבי מנשה
שאף אחד לא יפסיד. ליבני
צילום: גבי מנשה
צילום: שאול גולן
מה ששתי שרות יכולות. לבנת
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
פגישה לילית. שלום
צילום: איי פי
מומלצים