שתף קטע נבחר

שרון בכנסת: "התוכנית תועבר ביום ראשון. נקודה"

בדיון בוועדת חוץ וביטחון אמר רה"מ: התוכנית המלאה תושלם בתוך כשנה וחצי - בארבעה שלבים. הוא הדגיש כי התוכנית תושלם במלואה - "לא נסכן את הידידות עם ארה"ב" וגילה: ההסכמה החשובה שהשגנו עם ארה"ב היא שיש לנו זכות להגיב לאיומים בלתי קונבנציונאליים". לדבריו, הממשלה פועלת לשיתוף פעולה ביטחוני עם הירדנים בגדה. ח"כ פרס: "רה"מ לא צריך נקודה, הוא צריך רוב". ח"כ ריבלין: כששרון נתן זמנים נשמתי נעתקה

יוצאים מעזה בתוך שנה וחצי? ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר הבוקר (יום ד') לחברי ועדת חוץ וביטחון כי תוכנית ההתנתקות המדורגת תושלם במלואה עד סוף שנת 2005, לאחר שארבעת השלבים יתממשו במלואם. בצאתו מהוועדה אף הדגיש שרון: "התוכנית תועבר ביום ראשון. נקודה".

 

שרון אמר כי היציאה תושלם בתוך כשנה  וחצי בעקבות דין ודברים עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס שטען כי התוכנית צפויה להתארך לעוד שלוש שנים. עוד אמר ראש הממשלה כי הוא מקווה שעד יום ראשון ייווצר הרוב הדרוש בממשלה לאישור התוכנית. 

 

שרון הדגיש בפני חברי הוועדה: "האמריקנים לא יקבלו שינוי בתוכנית ואינני מתכוון לסכן את הידידות שנבנתה עמם".  שרון הדגיש בפני הח"כים: "ההסכמה החשובה ביותר עליה הגיעה ישראל עם ארה"ב היא לישראל יש את הזכות להגן על עצמה ולהגיב על איומים מנשק קונבנציונאלי ובלתי קונבנציונאלי".  

 

ראש הממשלה אף ציין כי הוא פועל לשיתוף פעולה ביטחוני עם הירדנים בגדה כדוגמת זה שצפוי להתקיים עם המצרים ברצועה. "ישראל מנהלת מגעים גם עם לשכת מלך ירדן, כדי להביא למעורבות ביטחונית דומה של ירדן ביו"ש", אמר.

 

בדיון, התייחס שרון לשאלת ח"כ אתי לבני משינוי לגבי הקדמת הבחירות ואמר: "לא דיברתי ולא אדבר על הקדמת הבחירות". לגבי חופש הפעולה של ערפאת אמר רה"מ בחיוך: "ערפאת יישאר במוקטעה. נעים וטוב לו שם. אין שינוי במדיניות ישראל לגביו".  

 

בתגובה לדברי רה"מ כי התוכנית תאושר ביום ראשון, אמר יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס: "ראש הממשלה לא צריך נקודה, הוא צריך רוב. מפלגת העבודה לא מחפשת בגדי ייצוג. במצב שנוצר מספיק טי-שירט".

 

בדיון אמר ח"כ פרס: "מפלגת העבודה תתמוך בכנסת בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה". עם זאת הדגיש: "תוכנית השלבים תגרום לראש הממשלה צרות כי הימין הקיצוני ינסה לטרפד אותה כל פעם מחדש". לדבריו, "שרון מוסר את גורלו בידי קבוצה של קיצונים".

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בתגובה ללוח הזמנים שהציב ראש הממשלה בנוגע לפינוי: "נעתקה נשמתי. כאשר מדובר באמונה בת שנות דור בזכותם של יהודים להתיישב בארץ, בצד הרגשי נעתקה נשמתם של רבים בוועדה".

 

 

שרון הציג בפני חברי הוועדה את ההבדלים בין התוכנית החדשה להתנתקות המקורית ודן עימם במגעים המתנהלים עם מצרים בעניין היום שאחרי ההתנתקות וציר פילדלפי. ראש הממשלה נשאל האם קיימת אופצייה להתנתקות בתיאום עם הרשות הפלסטינית.

 

לדברי שרון, "השטח שיפונה יאפשר לפלסטינים להתיישב ברבי קומות. המערכת הביטחונית קיבלה הנחייה לעשות את כל הצעדים שהפינוי לא יתבצע תחת אש. אם יהיה פרץ של טרור ,זה שיקול שהממשלה תבחן. אין הבדל במטרות בין התוכנית המקורית למתוקנת".

 

שרון הוסיף: "מתקיימים מגעים מקומיים, יש שיחות, אולי נמצא מישהו שיקח אחריות ברצועה. גם עם דחלאן היו מגעים, אך הוא לא השתחרר לגמרי מהלפיתה של ערפאת.

 

"לישראל הזכות להגיב על איומים בלתי קונבנציונליים ולהתריע בפני איומים של נשק להשמדה המונית. הגענו להסכמה עם האמריקנים, שאנו רשאים לעשות את כל האמצעים הדרושים אל מול הסכנות הקיומיות הקיימות כיום בישראל".

 

בנוסף התמקד ראש הממשלה בעדכון בתחום הבינלאומי ושם דגש על היחסים עם ארה"ב, הודו, טורקיה וספרד.

 

התרחישים האפשריים


בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי שרון ישיג רוב לתוכניתו בממשלה ברגע שיפטר את שני שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אילון. כתוצאה מכך, תוכנית שרון צפוייה לקבל את אישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, דבר שיוביל לפרישת המפד"ל מהקואליציה.

 

בהנחה שסיעת המפד"ל אכן תפרוש, ייאלץ שרון להתמודד עם האפשרות שלא ישיג רוב להעברת תוכניתו בכנסת. בעקבות כך עשוי שרון לפנות לנשיא קצב ולבקש להקדים את הבחירות הכלליות.

 

ראש הממשלה אמר: "מי שחושב שאם הוא יעזוב את הממשלה, לא תהיה ממשלה - טועה. יש לי משימה להביא לכך שיהיה רוב בממשלה ואני מעריך שאמצא אותו".

 

אפשרות נוספת היא שאנשי נתניהו ישיגו רוב של 61 חברי כנסת, דבר שיביא לכך שהנשיא יטיל עליו להרכיב ממשלה חדשה, ללא הליכה לבחירות. במידה וכך יקרה, יצטרך נתניהו לגבש רוב בכנסת תוך 21 יום. אם לא יצליח לגרום לחברי הכנסת לאשר את ממשלתו בפרק זמן זה, יתקיימו בחירות כעבור 90 יום.

 

מקורביו של שרון דחו מכל וכל את האפשרות שמלאכת הרכבת הממשלה תוטל על נתניהו ואמרו כי "אם היה לו רוב, הוא לא היה מזיע כל כך בניסיון להשיג פשרה".

 

רה"מ מבטל הנאום, ומותקף בליכוד

 

שלשום ביטל ראש הממשלה את נאומו המדיני בכנסת ועורר סערה גדולה ומחאות באופוזיציה. לאחר מכן נאם שרון בסיעת הליכוד והותקף בחריפות על ידי חברת הכנסת נעמי בלומנטל.

 

שרון פנה לח"כים בליכוד המתנגדים להתנתקות ואמר: "אני רוצה לשאול אתכם, המורדים, האם מהלך ההתנגדות שלכם יסיר את הכוונות של ישראל לצאת מעזה בעתיד? כל אחד, שיסתכל במראה, האם זה שיבוא אחרי? לא בקרוב, יישאר בעזה, או ייצא ממנה. מתי טוב לעשות את זה? כאשר אנחנו חזקים בבית הזה, 40 מנדטים, ולא לצאת מעזה בתנאים גרועים למדינה ולתנועה". 


פורסם לראשונה 02/06/2004 09:29

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. עד 2005
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ערפאת. "נעים לו במוקטעה"
צילום: איי פי
צילום: דן בלילטי
ריבלין. הנשימה נעתקה
צילום: דן בלילטי
צילום: סבסטיאן שיינר
פרס. נתמוך בכנסת
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: חן מיקא
איתם. אין טעם לקבוע עוד פגישות
צילום: חן מיקא
מומלצים