שתף קטע נבחר

לבנת: למה שנרים את מפלגת העבודה מהקרשים?

בזמן שמתחדשים המגעים על תוכניות פשרה, אומרת השרה לבנת בראיון ל-ynet כי יש נוסחאות שמאפשרות הבנה בין מרכיבי הקואליציה, "השאלה למה ראש הממשלה מתכוון. אם הוא מתכון לפוצץ את העניין או לא". ומה בנוגע לממשלת אחדות? "אין שום סיבה, שהליכוד ירים את מפלגת העבודה מהקרשים"

המגעים לפשרה מתחדשים הערב (שבת) לקראת ההצבעה בממשלה על תוכניתו של שרון. לקראת הכרעה, אמרה הערב (שבת) שרת החינוך, לימור לבנת, בראיון ל-ynet כי לממשלת אחדות לא יהיה רוב בממשלה ובכנסת, ובכלל, לטענתה, מדוע שהליכוד ירים מהקרשים את מפלגת העבודה?

 

 

האם לדעתך פשרה עדיין באה בחשבון, לאור דבריו המפורשים של ראש הממשלה, כי הוא איננו מוכן "לשפוך" כספים נוספים על ישובים המיועדים לפינוי?

 

אנו (השרים) ודאי רוצים פשרה. גם ראש הממשלה היה מוכן עד גבול מסוים. אם אסטרטגית הוא רוצה פשרה, ניתן יהיה להגיע לכך. אם אסטרטגית הוא רוצה קואליציה אחרת - לא תהיה. אם רוצים לצאת מהמבוי הסתום של חמישי בערב, זה בהחלט ניתן. יש נוסחאות כאלה.

 

השאלה למה ראש הממשלה מתכוון. אם הוא מתכון לפוצץ את העניין או לא. גם אנו לא מתכוונים להזרים כספים ולעשות בעזה תנופת פיתוח, אך ניתן לגשר בין הקצוות.  

 

את עצמך טענת כי את מכירה בכך שלא ישארו ישובים ישראלים ברצועה בעתיד. מדוע אם כך להתעקש על המשך הזרמת כספים, בכל צורה להתנחלויות?

 

גם אני מכירה בכך שכשיהיה בסופו של דבר הסכם קבע סביר להניח שבגוש קטיף וברצועה לא ישארו ישובים, אך מדובר בשאלה - איך זה יקרה?

 

האם תחת אש? האם בהסכם? ולכן הבעייתיות בעניין. אין הבדל בין ראייתנו לראיית שרון לגבי שלא יהיה שם יהודים בבוא העת.

 

אבל לא ניתן להקפיא הכל בלי התחשבות בעובדה ששם גרים אנשים, שלא פלשו לשום מקום וגרים שם בדין ובצדק. ראש הממשלה אמר שעד 2005 לא יהיו יהודים ברצועה, אך מי אמר שעד 2005 זה אכן יקרה?

 

אם זה יימשך שנתיים וחצי, ויוולדו שם עוד ילדים, ויהיה צורך בעוד כיתת גן, או בהקמת קרוון לעוד בית ספר? לאפשר בנייה לדברים שוטפים, כדי לאפשר חיים סבירים - בהחלט צריך. כל החלטה על הקפאה גורפת אינה במקומה.

 

אז מה הפשרה האפשרית לדעתך?

 

מה שהותחל בבנייתו - צריך להמשיך, ותהיה ועדה שתוכל "להחריג" כל מקרה לגופו. נניח שרוצים לפנות את נצרים בעוד חצי שנה, ולישובים אחרים יגיעו רק בעוד שנתים וחצי, אז האם רוצים לייבש אותם כדי שיברחו? יש נוסחאות חדשות שציפי מגבשת ואשר יוצגו לאורלב.

 

האם הרצון למנוע ממשלת אחדות מוּנע מחשש למחיר פוליטי אישי של השרים?

 

לממשלת אחדות לא יהיה רוב. רוב שרי הליכוד והח"כים לא מעוניים בהכנסה של מפלגת העבודה לקואליציה. אין שום סיבה, שהליכוד עם 40 מנדטים יילך להרים את מפלגת העבודה מהקרשים. אין שום סיבה להשוות את כוחם של שינוי ומפלגת העבודה לכוחו של הליכוד. לאפשר למפלגת העבודה להתאושש זה נראה לי דבר בלתי סביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לא לאחדות. לבנת
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
למה הוא מתכוון? שרון
צילום: איי פי
צילום: סבסטיאן שיינר
הצעות חדשות. לבני
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
פרס בקרשים?
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים