שתף קטע נבחר

הממשלה תתכנס לדיון מכריע; המפד"ל מסרבת לפשרה

השרים זבולון אורלב ואפי איתם דחו את הצעת הפשרה של השרה ציפי לבני. בלילה נועד אורלב עם רבני המפד"ל, מרדכי אליהו ואברהם שפירא, כשברקע מרחף איום המפד"ל לפרוש. במקביל נועדו בתל-אביב נתניהו, לבנת ושלום. הממשלה תתכנס ב-11:00 לישיבה מכרעת. השר אלון, המפוטר: אגיע להצביע

דיון מכריע, איומי פרישה: הבוקר (יום א') בשעה 11:00 תתכנס הממשלה לדיון והצבעה מכריעים על תוכנית ההתנתקות המדורגת של ראש הממשלה, כשברקע מרחף איום של המפד"ל לפרוש.

 

ישיבת הממשלה זומנה לשעה 11:00, שעתיים מאוחר מהרגיל, משום שהחוק מחייב 48 שעות הפרש בין מסירת מכתבי הפיטורין לבין כניסתם לתוקף. השר בני אלון, המפוטר, הודיע שיגיע בכל זאת להצביע. לטענתו, מכתב הפיטורין שלו ייכנס לתוקף רק ב-22:00: "אני מתכוון להיאבק על זכותי זו, ואם תימנע ממני, איאבק עליה גם בערכאות משפטיות".

 

השר זבולון אורלב, שהודיע על התנגדותו לפשרה החדשה, נועד הלילה עם רבני המפד"ל, מרדכי אליהו ואברהם שפירא. במקביל נועדו בתל-אביב השרים נתניהו, לבנת ושלום. אחד השרים אמר בשיחה סגורה: "אורלב רימה אותנו. הוא הפר את הסיכומים שאליהם הגענו". השר התייחס לעובדה שהפשרה החדשה נולדה על-פי קווי מתאר ששרטט אורלב בעצמו.

 

 

אורלב הציג בפני הרבנים את נוסחאות הפשרה השונות, ואמר כי הוא עצמו מתנגד לכל הצעה הכוללת בתוכה ייבוש או עקירת ישובים. עם זאת, ציין שימשיך בהידברות.

 

בצאתו מהפגישה עם הרבנים אמר אורלב: "הפגישה היתה מצוינת. באתי להתייעץ ולשמוע בעצתם. דיווחתי עם המגעים שהיו עד היום. הרבנים עמדו בתוקף על דעתם, להתנגד בכל תוקף לפינוי היישובים. ההחלטה הסופית תתקבל לאחר החלטת הממשלה. ככל שהחלטת הממשלה תעסוק בפינוי יישובים, כך יתקצרו ימי המפד"ל בממשלה".

 

בתגובה לדברי איתם, לפיהם, אורלב אינו מייצג איש, השיב אורלב: "איתם צודק מאוד. את המפד"ל מייצג רק מרכז המפד"ל, ומה שיחליט המרכז נקבל כולנו".

 

שרון עדיין מנסה לגייס את תמיכת אורלב

  

גורמים בלשכת ראש הממשלה הביעו אופטימיות באשר לסיכויים להשיג פשרה עם אורלב. שרון עצמו אמר שהוא נוטה לקבל את פשרת לבני. אורלב אמר בשיחה עם ynet: "בשלב זה, דחיתי את ההצעה. עדיין יש לי חשש גדול שזה ישמש מנוף לייבוש היישובים, עוד לפני שהוחלט להוריד אותם. תחושתי מאוד לא טובה אחרי שחזרו מההסכמות איתי".

 

לדברי אורלב, "לא עולה על הדעת שניתן יהיה לעצור פרויקטים שנמצאים בביצוע. הם לא מוכנים לכתוב שפרויקטים שהוחל בבנייתם יושלמו. איני מוכן שהמתיישבים יהיו בני ערובה".  


אפי איתם זבולון אורלב
איתם ואורלב (צילום: אלכס קולומויסקי) 

 

השר אפי איתם זעם על המגעים שניהל אורלב. בהודעת "מקורבי איתם" נאמר: "אורלב אינו מייצג את עמדת המפד"ל. כל סיכום והבנה לגבי פשרה כזו או אחרת מייצגים את עמדתו האישית בלבד, ואינם מחייבים בשום אופן את המפלגה. הנסיון של אורלב למצוא טעמים כדי לטהר את השרץ הוא פאתטי, וגורם נזק למפד"ל ולמאבק על עתידם של ישובי גוש קטיף ויישובי צפון השומרון".

 

ח"כ גילה פינקלשטיין מהמפד"ל מתכוונת להיפגש עם השר איתם, כדי לנסות ולשכנע אותו לתמוך בפשרה המוצעת: "מבחינה אידיאולוגית לא נשב בממשלה שעוקרת יישובים, אך ברגע שנצא, חבר הכנסת שמעון פרס ייכנס ויחזיר את תוכנית ההתנתקות המקורית, לכן, יש להסכים לפשרה שהושגה, כי היא הורגת למעשה את תוכנית ההתנתקות. לא ניתן יד לייבוש ההתנחלויות".

 

ח"כ פינקלשטיין הוסיפה: "אסור לנו להתפלג. כוחנו באחדותנו. יש לכנס באופן דחוף את מרכז המפלגה להכריע סופית בסוגייה". ח"כ פינקלשטיין סבורה כי אם הצעת הפשרה תתקבל, רוב חברי המפד"ל יישארו בקואליציה.  


לבנת ונתניהו מגיעים למלון קרלטון
נתניהו ולבנת. משקל נגד (צילום: חן מיקא)

 

לשרון צפוי רוב דחוק בהצבעה בממשלה: 11 שרים (שרון, שטרית, לבני, אולמרט, מופז, עזרא, וחמשת שרי שינוי) צפויים לתמוך. עשרה שרים (נתניהו, לבנת, שלום, נוה, לנדאו, הנגבי, כץ, שרנסקי, ושרי המפד"ל איתם ואורלב) צפויים להתנגד.

 

מקורבי השרים נתניהו, שלום ולבנת אמרו בתגובה להתפתחויות האחרונות: "גם בישיבת הממשלה ניתן להמשיך לדון על השגת פשרה. זה סיפור אווילי לחלוטין שניתן לפתור ברגע. כולם מסכימים שמבנים שנבנו לפני שבועיים לא ימשיכו להיבנות, לעומת מבנים שיש שבועיים לסיומם ואת אלו ודאי שיסיימו. השאלה מה קורה באמצע, בשלבי הביניים. אם על כך לא מגיעים לפשרה, סימן שלא רוצים".

 

גורמים במערכת הפוליטית העריכו שאם ראש הממשלה החליט לכונן ממשלת אחדות, ברור לו שזה הימור מסוכן, "כולם יפסידו מזה, אריק עשוי להתרסק בתוך הליכוד, כולם ייהרסו. השאלה מי ייהרס יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
ישיבה מכרעת. שרון
צילום: פייר תורג'מן, באו-באו
דחה את ההצעה. אורלב
צילום: חן מיקא
אורלב מייצג רק את עצמו. איתם
צילום: חן מיקא
צילום: זום 77
פגישת התייעצות. הרב אליהו
צילום: זום 77
צילום: אתר הכנסת
להסכים לפשרה. פינקלשטיין
צילום: אתר הכנסת
מומלצים