שתף קטע נבחר

המפד"ל: בינתיים, לא מזדרזים לפרוש מהממשלה

השר זבולון אורלב אמר שהמפד"ל צריכה להישאר בממשלה, משום שיציאתה תגרום להפלת ממשלה ימנית ולאומית. איתם, לעומתו, מנסה לשכנע את המפד"ל לפרוש. השרים נפגשו בלילה עם הרב אברהם אברהם שפירא, והוחלט שביום שלישי ימסרו הרבנים את דעתם בנוגע להישארות בממשלה

המפד"ל לא ממהרת לפרוש: הלילה (יום ב') נועדו השרים אורלב, איתם וסגן השר יצחק לוי עם מנהיגה הרוחני של הציונות הדתית, הרב אברהם שפירא, ובתום הדיון הוחלט שהרבנים ימסרו את החלטתם בנוגע להישארות בממשלה מחר, לאחר ישיבת הסיעה.  

 

בכל מקרה, צפוי שההכרעה תעבור למרכז המפד"ל, שם זוכה אורלב לתמיכה. עם קבלת ההחלטה ההיסטורית בממשלה על תוכנית ההתנתקות, צף אל פני השטח קרע בהנהגת התנועה בין אפי איתם לזבולון אורלב. שני השרים התנגדו בממשלה, אך בעוד אורלב דורש להישאר, איתם תובע לפרוש.

 

 

אמש, לפני כינוס סיעת המפד"ל, פרסם אורלב הודעה ובה נאמר: "במצב זה, יש מקום לשקול בחיוב המשך השתתפותה של המפד"ל בממשלה, הואיל ואין בהחלטת הממשלה החלטה על פינוי ישובים וייבושם. החלטת הממשלה היום אינה פוגעת בערכים הבסיסיים של ארץ ישראל, ועל המפד"ל לשקול בחיוב להישאר בה, כדי להיאבק על מניעת ההחלטה על פינוי היישובים בעוד כשנה".

 

אורלב הדגיש כי יציאת המפד"ל מהממשלה תגרום להפלת ממשלה ימנית ולאומית ותכניס לממשלה את מפלגת העבודה: "ממשלה של ליכוד, שינוי ועבודה תבצע את תוכנית ההתנתקות הגדולה של ראש הממשלה, ותרחיב זאת גם ליהודה ושומרון".

 

עוד אמר אורלב, "ממשלת מרכז שמאל חילונית תפגע אנושות במהותה היהודית של המדינה, תתיר נישואין אזרחיים, תכיר בזרמים הרפורמיים, תפריד בין הדת היהודית למדינה, ותבטל את תקציב הישיבות". השר אורלב הודיע כי יתייעץ עם הרבנים ועם צמרת המפד"ל, כדי לגבש הצעה מוסכמת שתובא לאישור מרכז המפד"ל.

 
אפי איתם וזבולון אורלב
איתם ואורלב (צילום: מיכאל קרמר)

 

גורמים במפד"ל ציינו שאורלב מתואם עם חבר הכנסת שאול יהלום. ח"כ גילה פינקלשטיין מתואמת אף היא עם אורלב. סגן שר הדתות, הרב יצחק לוי, מתואם עם איתם, וחבר הכנסת היחיד המתנדנד כעת הוא ח"כ סלומיאנסקי, שקרוע בין חברות רבת השנים עם השר אורלב לבין הלחץ המופעל עליו מהשטח לפרוש.

 

ביום שישי האחרון טילפן איתם לסלומיאנסקי ודרש ממנו בטונים גבוהים להיפרד מהפוליטיקה, ולהיצמד לאידיאולוגיה. הישארותם של חלק מחברי המפד"ל, תעניק לראש הממשלה מרחב תמרון טוב יותר ותשאיר כנראה את מפלגת העבודה בחוץ.

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, מסר הודעה חריפה בעקבות הכרעת הממשלה, אך לא הודיע על פרישתו: "שום מכבסת מילים לא תוכל להלבין את אחת ההחלטות השחורות של מדינת ישראל, שמשמעותה הקמת מדינת טרור חמאס על מגש של דם יהודי. אנחנו לא נתייאש ביום הזה. רבים מאוד אמרו לא במפורש לראש הממשלה. לא המפד"ל, ולא אף אדם יתן ידיו לממשלה שקיבלה החלטה נוראה שכזו".


פורסם לראשונה 06/06/2004 17:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
יתפטר? איתם
צילום: מיכאל קרמר
לוחץ להישאר. אורלב
צילום: מיכאל קרמר
מתואם עם אורלב. יהלום
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אתר הכנסת
רוצה להשאר. פינקלשטיין
צילום: אתר הכנסת
מומלצים