שתף קטע נבחר

החלטה היסטורית: הממשלה קיבלה את תוכנית ההתנתקות

הממשלה קיבלה את תוכנית ההתנתקות המדורגת של שרון. 14 שרים תמכו בהחלטה, שבעה התנגדו. שרון: "מדינת ישראל עשתה היום צעד בעל חשיבות מכרעת לעתידה". איתם: "זו אחת ההחלטות השחורות של מדינת ישראל, שמשמעותה הקמת מדינת טרור חמאס על מגש של דם יהודי". ynet מגיש: נוסח ההחלטה המלא

"תוכנית ההתנתקות יצאה לדרך" - כך אמר אמש (יום א') ראש הממשלה, אריאל שרון, בעקבות החלטת הממשלה ההיסטורית, שקיבלה את תוכניתו ברוב של 14 תומכים מול 7 מתנגדים.

 

 


דיון בממשלה
ההחלטה: לא לפנות יישובים (צילום: רויטרס) 

 

 

 

מוקדם יותר נפתר המשבר האחרון סביב הכנסת מכתבי בוש ושרון לנוסח ההחלטה. הנוסח הגואל למחלוקת בעניין מכתבי בוש ושרון היה שהמכתבים "מוצגים בזאת", אך אינם מהווים נספחים להחלטה.

 

14 השרים התומכים: שרון, נתניהו, לבנת, שטרית, לבני, אולמרט, מופז, עזרא, וחמשת שרי שינוי. שבעה שרים התנגדו: נוה, לנדאו, הנגבי, כץ, שרנסקי, ושרי המפד"ל איתם ואורלב.

 

שרון אמר בכנס של פרויקט "תגלית" בבנייני האומה בירושלים: "מדינת ישראל עשתה היום צעד בעל חשיבות מכרעת לעתידה. ממשלת ישראל אישרה את תוכנית ההתנתקות שהצגתי לפניה, ושלחה בכך מסר חד וברור לעם בישראל, לשכנינו הפלסטינים ולעולם כולו - ישראל לוקחת את עתידה בידיה. ההתנתקות יצאה לדרך".

 

שרון הוסיף: "הממשלה החליטה היום שעד סוף 2005, ישראל מתכוונת לצאת מרצועת עזה ומארבעה ישובים בשומרון. רוב העם בישראל מבין את החשיבות העצומה של החלטת הממשלה היום. זו החלטה שמבטיחה את עתיד ישראל, זו החלטה שטובה לביטחון ישראל, למעמדה המדיני של ישראל, לכלכלת ישראל ולדמוגרפיה של העם היהודי בארץ ישראל.

 

"החלטת הממשלה היא החלטה שנותנת תקווה לכל אזרחי ישראל. ישראל אינה מתכוונת להמתין לפלסטינים יותר. הם מבינים כי אם לא יפעלו לחיסול הטרור, הם ימשיכו לאבד נכסים חשובים להם, כפי שהוכיח מכתבו של הנשיא בוש אלי לפני חודשים. אני מקווה שבעקבות החלטת הממשלה, יבינו הפלסטינים שהדרך היחידה להגיע לשלום בין שני העמים היא דרך הפסקת הטרור, האלימות וההסתה נגד ישראל".

  

השר איתם אמר עם צאתו מהדיון: "שום מכבסת מילים לא תוכל להלבין את אחת ההחלטות השחורות של מדינת ישראל, שמשמעותה הקמת מדינת טרור חמאס על מגש של דם יהודי. אנחנו לא נתייאש ביום הזה. רבים מאוד אמרו לא במפורש לראש הממשלה. יש בנו כוח אמיתי ציוני ולאומי שיביא תקווה של אמת לעם ישראל. לא המפד"ל, ולא אף אדם יתן ידיו לממשלה שקיבלה החלטה נוראה שכזו. נקרא לכל הכוחות בליכוד באיחוד הלאומי ובחרדים לקום ולהתנגד לתוכנית".

 

השר אולמרט אמר: "אני מלא הערכה לשרה לבני ולשרים נתניהו, לבנת ושלום שעשו צעד אדיר, והסכימו להגיע לפשרה, שמשמעותה פינוי רצועת עזה. הם הבינו שצריך להתפשר ולשמור על אחדות הליכוד. הנחיתי את מינהל מקרקעי ישראל שתקפיא כל אפשרות בנייה ברצועת עזה, ושלא תיתן היתרי בנייה חדשים כי ברור שדרכנו לפינוי חשובה לנו - המשך השותפות עם המפד"ל. יש בסיס להמשך שותפות זו".

 

השר אורלב אמר בתגובה: "לאור החלטת הממשלה כי התוכנית אינה כוללת פינוי וייבוש יישובים, יש בסיס להישארותנו בקואליציה. אני שוקל זאת בחיוב. המשימה שלנו היא לעכב את הפינוי בעוד שנה ולהשפיע על ההחלטות".  


לבנת ונתניהו מגיעים למלון קרלטון
נתניהו ולבנת יצאו (צילום ארכיון: חן מיקא)

 

זהו נוסח ההחלטה שאושרה:

 

"בהחלטת הממשלה:

 

1. הממשלה מאשרת תוכנית ההתנתקות מתוקנת - נספח א', אולם אין בהחלטה זו כדי לפנות ישובים.

 

2. הממשלה מאשרת את ביצוע עבודת ההכנה המפורטת בנספח ג'.

 

3. לאחר סיום עבודת ההכנה תשוב הממשלה ותתכנס על מנת לקיים דיון נפרד ולהחליט אם לפנות ישובים אם לאו, איזה ישובים ובאיזה קצב בהתחשב בנסיבות באותה עת".

 

בנספח ג' - המהווה את נוסח הפשרה - נכתב:

 

"12. הוראות מעבר:

 

בתקופת הביניים שמיום קבלת החלטה זו, לצורך היערכות מצד אחד, תוך שמירה על מערכת החיים השוטפת המתוקנת מצד שני, יחולו ההוראות הבאות בישובים ובאזורים הכלולים בתוכנית (להלן - היישובים):

 

א. פעילויות מוניציפליות וקהילתיות הנוגעות למהלך החיים התקין ושירותים, להם זכאים התושבים יימשכו כסדרן לרבות שירותים מהמועצה האזורית וכן ביטחון, חינוך, רווחה, תקשורת, דואר, תחבורה ציבורית, חשמל, מים, גז, דלק, שירותי בריאות, בנקים וכל שירות ופעילות אחרת שהיתה נהוגה בישוב קודם להחלטה זו.

 

ב. תוכניות ממשלתיות לבינוי ופיתוח שטרם החל ביצוען לא יקודמו לביצוע.

 

אין באמור בהחלטה זו בכדי לגרוע מהחלטת הממשלה מס. 150 מיום 2.8.96 לגבי שאר האזורים. החלטה 150 הנ"ל תחול גם ביחס לישובים לעניין הליכי תכנון והקצאת קרקעות.

 

13. ועדת חריגים:

 

תוקם ועדת חריגים שתהיה רשאית להתיר ביצוע תוכנית שהוקפאה כאמור לעיל או להחליט שלא לקדם תוכניות אף אם החל ביצוען לאחר בחינת כל מקרה לגופו ובהתאם לאמות מידה שייקבעו על ידה.

 

ועדת החריגים תהיה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ובהשתתפות מנכ"לי משרדי האוצר והמשפטים. 

 

החלטת ועדת החריגים ניתנת לערעור בפני הקבינט בכל מקרה שיובא לפניו על ידי חבר ממשלה".  


בני אלון מגיע לישיבת הממשלה
השר המפוטר אלון הגיע לישיבה (צילום: איי.פי)

 

לישיבת הממשלה הגיע גם השר אלון, שפוטר בסוף השבוע על ידי שרון יחד עם עמיתו השר ליברמן. אלון אמר עם בואו: "אני מתבייש שהגענו למצב כזה, שמדינה דמוקרטית לתפארת נוהגת כמדינה לא דמוקרטית, מפטרת סיעה שלמה, ומפרה הסכם קואליציוני כדי שיהיה רוב בממשלה. אם לא יהיה רוב היום, מה יעשה ראש הממשלה, יפטר עוד שלושה שרים? האם יעלה בדעתכם שיכריז על פתיחת מלחמה, ואם לא יהיה רוב - יפטר שרים? אם אין פשרה, האצבע שלי תהיה האצבע המכריעה. הרבה בוחרים בחרו בי לרגע גורלי שכזה".

 

שר הרווחה, זבולון אורלב מהמפד"ל, ביקש בממשלה לבטל את פיטורי שרי האיחוד הלאומי ליברמן ואלון בטענה כי יש לראש הממשלה רוב להצעת הפשרה עם השרים נתניהו לבנת ושלום, מבלי לפטר את השרים אלון וליברמן. אורלב טען כי ביטול הפיטורין גם יסייע למפד"ל להחליט על המשך השתתפותם בממשלה חרף התנגדותם לתוכנית ההתנתקות.

   

בג"ץ נתן אור ירוק

 

מוקדם יותר, החליט שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, שלא להוציא צווי ביניים בעניין העתירות הנוגעות לפיטורי השרים אלון וליברמן, ובכך ניתן אור ירוק לממשלה לקיים את ההצבעה.

   

השופט לוי עיין בעתירות שהוגשו נגד פיטורי שרי "האיחוד הלאומי" - והציע לדחות את ישיבת הממשלה ליום ג'. הוא אמר כי "אין היגיון בבהילות של שליחת מכתבי הפיטורין ביום שישי". השופט לוי פנה לנציגת המדינה: "לכי לשולחייך, כדי שלא יתבזו בהוצאת צו ביניים - ותדחו את הישיבה".

 

היועץ מזוז ביקש מבג"ץ שלא לעכב את ההצבעה הצפוייה בממשלה על תוכנית ההתנתקות - ולקיים דיון דחוף בנושא: "אין בידי ראש הממשלה להיעתר להצעת בית המשפט, ממספר נימוקים. לעיתוי הדיון השלכות במישור הפוליטי-פנימי, הפרלמנטרי והמדיני".


פורסם לראשונה 06/06/2004 16:40

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההתנתקות יצאה לדרך. שרון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
בסוף תמך. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
סלע המחלוקת נפתר. מכתבי שרון ובוש
צילום: חן מיקא
החלטה שחורה. איתם
צילום: חן מיקא
צילום: ישראל הדרי
צעד אדיר. אולמרט
צילום: ישראל הדרי
צילום: זום 77
השופט לוי הכריע
צילום: זום 77
צילום: סבסטיאן שיינר
מזוז ביקש
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים