שתף קטע נבחר

השר איתם והרב לוי הניחו מכתבי התפטרות

התפטרות השניים עשוייה להוביל לפילוג במפד"ל מכיוון שהשר אורלב מתכוון להישאר בממשלה לפחות עוד שלושה חודשים. אורלב: "אם איתם פורש מהממשלה - עליו לפרוש גם מהנהגת התנועה". יהלום: "איתם תוקע סכין בגב המפד"ל". יו"ר הסיעה סלומיאנסקי: "עד יום שני אין שינוי, ונשארים בקואליציה". מוקדם יותר קרא הרב מרדכי אליהו לשרים במכתב לפרוש מיידית מהממשלה. לדבריו, יש לקיים חצי יום צום ועצרת תפילה "למניעת הגזירות". בדרך לקרע?

מחריף הקרע בקואליציה: יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, וסגן השר יצחק לוי הניחו הערב (ג') את מכתבי ההתפטרות שלהם במזכירות הממשלה.

 

השניים החליטו להתפטר, בתום ישיבה סוערת בה היו חילופי דברים קשים בין חברי סיעתם, המפד"ל. 

 

השר אורלב מתכוון לפי שעה להישאר בממשלה ובינתיים נשארת המפד"ל בקואליציה - לפחות עד יום שני הבא.

 

התפטרותם של השניים עשוייה להוביל לפילוג בסיעה ואף להקמת סיעה נפרדת, זאת כי השר אורלב סבור שעל שרי המפד"ל להישאר בקואליציה לפחות לשלושה חודשים נוספים. 

 

הסיעה פרסמה הודעה ובה נאמר: "הועלו מספר הצעות בנושא המשך התנהלותה של המפלגה. הסיעה תנסה בימים הקרובים לגבש הצעה מאחדת. עד יום שני לא יהיה שינוי בהיבט הקואליציוני.

 

הסיעה רשמה לפניה את הודעתם של שר השיכון אפי איתם וסגן השר הרב יצחק לוי בגין התפטרותם מהממשלה".

 

לאחר ישיבה סוערת וארוכה בה היו חילופי דברים קשים בין החברים, הודיעו השר אפי איתם וסגן השר יצחק לוי כי בכוונתם להודיע היום על פרישה מהממשלה. עם זאת השניים הסכימו להשהות את התפטרותם מהקואליציה עד יום שני.

 

לוי אמר בתום הישיבה: "זו התפטרות של שני אנשים שלא מרגישים יכולת להישאר בממשלה שקיבלה החלטה על פינוי יישובים. זו החלטה אישית ואנחנו לא רוצים לפרוש מהתנועה". 

 

איתם ולוי יקיימו מסיבת עיתונאים אחר הצהריים, בה יסבירו את החלטתם לפרוש מן הממשלה. השניים הודיעו בישיבת סיעת הליכוד שנערכה בכנסת, על כוונתם להתפטר, אולם אמרו כי אין בכוונתם לעשות זאת עד יום שני. עד אז ייעשה מאמץ למצוא דרך שתשאיר אותם בקואליציה.

 

יהלום: איתם תקע סכין בגב המפד"ל

 

בתום הישיבה, תקף בחריפות ח"כ שאול יהלום את יו"ר המפלגה איתם. "הוא תוקע סכין בגב המפד"ל. צעדיו מפלגים ויוצרים עובדות בשטח של שניים מול ארבעה.

 

אלה צעדים שמחלישים אותנו. אנו מתפללים שנצליח לאחות את הקרע, אך מדובר בשני חברים שעושים צעדים חד צדדיים. יו"ר שנבחר והגיע מהתחום האזרחי היה צריך לעשות הכל על מנת לאחד את המפלגה. אם הוא חושב שצריך היה לפרוש מהקואליציה, היה עליו לכנס את המרכז ולקבל את הכרעתו".

 

יו"ר הסיעה ח"כ ניסן סלומיאנסקי נראה שבור בתום הישיבה הסוערת, אך אמר: "עד יום שני אין שינוי בראייה הקואליציונית".

 

ח"כ גילה פינקלשטיין אמרה: "משמעות פרישת שני הח"כים - נזק אדיר למפד"ל. צעד לא חברי, לא מוסרי. יש למצוא דרך להתגבר זמנית על מצב קשה וללא פילוג".

 

אורלב: לא נואש לשמור על אחדות

 

השר אורלב אמר: "אני מביע צער עמוק על ההחלטה. חרף ההתפטרות הזו, לא נואשתי לנסות ולחפש דרכים לשמירה על אחדות המפלגה. קבענו פסק זמן עד ליום שני על מנת לנסות ולגשר בין חילוקי הדיעות, זאת מכיוון ששישה חברי כנסת יכולים להשפיע יותר מארבעה".

 

עוד אמר אורלב: "מבחינה מוסרית, אם איתם ולוי פורשים מתפקידיהם בממשלה, עליהם לפרוש גם מתפקידיהם בתנועה".

 

משמעות הדבר היא כי על איתם לפרוש מתפקיד יושב ראש המפלגה. אורלב הסביר את דבריו בכך ש"לא ייתכן שהתנועה תדבר בשני קולות". השר איתם אמר בתגובה כי אין סיבה שיפרוש מתפקידו במפלגה.

 

יהלום לאיתם: "אתה משאיר פצועים בשטח"

 

חילופי דברים קשים התפתחו בין חברי הכנסת של המפד"ל בישיבת הסיעה. ח"כ שאול יהלום תקף את השר איתם והתייחס לשאלה שהגיש עם סגן השר לוי לרבנים: "לא הייתם שואלים שאלה אישית על מנת לקבל תשובה הפוכה. אתם גורמים לנו בושה וחרפה מבחינה חברתית. עם כל השישה ביחד אולי יש סיכוי. אבל אתם עושים צעדים חד צדדיים לא דמוקרטיים. אתם עושים מאיתנו צחוק, תוכניות סאטירה".

 

לסגן השר לוי, אמר ח"כ יהלום: "תמיד הערכתי אותך כאיש הגון ומוסרי. איך אתם יכולים להלבין פנינו ברבים". לשר איתם, אמר יהלום: "בור ששותים ממנו לא זורקים אליו אבן. לוי בנה משהו במפלגה, איך יש לך את העוז לבייש אותנו ככה?".

 

איתם השיב ליהלום: "איך זה ששני יושבי ראש של המפד"ל נמצאים בסיטואציה שקשה להם להיות איתך? להמשיך בחברות איתך? אל תטיף לנו מוסר בעניין חברות".

 

ח"כ יהלום המשיך ואמר: "כל חיי אני עם לוי. כיבדתי אותו. כשהיתה מחלוקת תמיד ויתרתי. כאשר היה לי רוב במפלגה נתתי לו להיות מזכ"ל. אתה מפלג את המפלגה. הגעתי לכאן בזכות עצמי ואתה הגעת על מגש של כסף. זה לא מוסרי. זה מוסר צבאי? אחד בעד כולם. אתה משאיר פצועים בשטח. זה מוסר קיבוצי? מה שאתם עושים לא מוסרי, לא חברי, לא תורני ולא מפלגתי".

 

 

הרב אליהו קרא לשרים לפרוש


הרב מרדכי אליהו
הרב מרדכי אליהו. צילום: זום 77

 

לפני ישיבת הסיעה, המליץ הרב מרדכי אליהו לשרי המפד"ל לפרוש מהממשלה. במכתב ששיגר לאיתם וללוי מתנה הרב את הפרישה בפגישה נוספת עם ראש הממשלה. הרב אברהם שפירא לא חתם אמנם על המכתב, אולם גם לדעתו על השרים לפרוש.  

 

במכתב לשרי המפד"ל, קבע הרב אליהו: "לשאלתכם הריני להביע בפניכם דעת תורה כי אין זכות לשום אדם, אל לראש הממשלה, ולא לממשלה עצמה לעקור יישוב יהודי בארץ ישראל, וכל שכן קל וחומר בן בנו של קל וחומר שאין למסור שום חלק מארץ ישראל לשום גורם זר.

 

"לפיכך, לאחר החלטת הממשלה מיום י"ז בסיון התשס"ד בו מצהירה הממשלה כי בכל הסדר קבע יעקרו יישובים וגוש קטיף יהיה 'נקי מיהודים', ולצערנו בפועל הוקמה מינהלת ביצוע שמתחילה לפעול מיידית לקראת פינוי, אני מורה לכם בזאת כי אין להיות שותפים בממשלה זו, ועליכם לפרוש מיידית מהממשלה ומהקואליציה".

 

הרב אליהו הבהיר בפגישות עם שרי המפד"ל את עמדתו החד-משמעית לגבי מסירת שטחי ארץ ישראל. לדבריו, "הארץ שייכת לשם יתברך. אין לאיש את הסמכות לנהל מו"מ על מה ששייך לבורא עולם".

 

הרב אליהו גם קרא לעצרת תפילה מיוחדת שתתקיים בערב ראש חודש ולקיום חצי יום של צום, על מנת "למנוע את גזירות הממשלה".

 

הרב הראשי לשעבר אליהו, שאינו מרבה לדבר עם עיתונאים, אמר ל-ynet את הדברים, באמצעות ראש לשכתו, הרב שמואל זעפרני.

 

הרב זעפרני הסביר: "הוראת הרב אינה מחייבת את המפלגה. צריך להבין שהרב אליהו אינו הרב של המפד"ל, וכי הוא יכול לתת עצות אישיות לכל החפץ".

 

לרב אליהו, כך מסתבר, אין כעס על השר אורלב, המתנגד ליציאה מהממשלה: "אין לרב 'כבדה' או כעס. הוא מעריך את אורלב כפרלמנטר מצוין, איש עבודה מעולה. במידה והוא יבוא ביוזמתו לשאול את דעתו של הרב, אז הוא יקבל תשובה חד-משמעית שאסור לו להשאר בממשלה".

  

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת גדעון סער (ליכוד,) אמר כי "סיעת המפד"ל כולה צריכה להישאר בממשלה. העזיבה של הממשלה לא תשרת את האינטרסים שלהם ואני מאוד מקווה שהם יחליטו להישאר".

 

סער הוסיף כי שוחח עם יו"ר סיעת המפד"ל, ניסן סלומיאנסקי, והסביר לו על חשיבות הישארות המפד"ל בממשלה.

 

הרבנים גלגלו את ההכרעה למרכז

 

בפגישה עם הרבנים מרדכי אליהו ואברהם שפירא, ניסו הלילה חברי הסיעה להגיע לפשרה לגבי המשך דרכה של המפד"ל ולגבי הצעת הפשרה של ח"כ סלומיאנסקי. 

 

לאחר כשעתיים של דיונים, במהלכם הציגו חברי הסיעה את עמדתם, סירבו הרבנים להכריע בסוגיה. אי לכך אמורה הסיעה, כאמור, להתכנס על מנת לדון שוב בהצעת הפשרה של יו"ר הסיעה.  

 

גורמים במפלגה העריכו הלילה כי יש בסיעה רוב להצעת הפשרה. שני המתנגדים לפי שעה הם יו"ר המפלגה, אפי איתם, והרב יצחק לוי.

  

סלומיאנסקי אמר ל-ynet בתום הישיבה: "שמענו את מה שהיה לרבנים לומר, ונכנס את הסיעה על מנת לדון ולראות איך מתקדמים הלאה.

 

אני לא יודע לומר אם היתה ישיבה מתוחה או לא, כי לפעמים עם הרבנים זה יותר קשה. לא תמיד פשוט להבין למה הם מתכוונים. יש כאלה שמגיעים עם ציפיות מסויימות, והציפיות לא תמיד מתממשות". 

 

על פי הצעתו של ח"כ סלומיאנסקי, המפד"ל תישאר שלושה חודשים נוספים בתוך הממשלה, ומשם תנסה להשפיע על שרון. ואם תיווכח כי תוכניתו של שרון לא משתנה - תדון שוב בפרישה. אחר הצהריים הציג סלומיאנסקי את תוכניתו בפני חברי סיעתו.   


פורסם לראשונה 08/06/2004 09:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אורלב ואיתם. מעשה זמרי ושכר כפנחס?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עמית שאבי
יהלום. "תקעת לי סכין בגב"
צילום: עמית שאבי
דודו פריד
סגן השר לוי. לא פורש מהתנועה
דודו פריד
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. הפשרה נדחתה?
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
ח"כ סער. המפד"ל חשובה בממשלה
צילום: אתר הכנסת
מומלצים