שתף קטע נבחר

הכנסת: רוב לממשלת שרון, בזכות העבודה

חברי סיעת העבודה נמנעו או לא השתתפו בהצבעה ויום לאחר שתוכנית ההתנתקות עברה בממשלה, רה"מ זכה לרוב בהצעת האי אמון שהוגשה נגד ממשלתו. ח"כ רמון ביקש להביך את המפד"ל, הנאבקת על דרכה בממשלה ועקץ את שריה: "אתם הופכים אותנו לצדיקים, מלאכתנו נעשית בידי אורלב". ח"כ גלאון: "אני המומה מהעבודה". ומחר: שוב בוטלה הודעתו המדינית של רה"מ בכנסת

מפלגת העבודה הצילה הערב (יום ב') את רה"מ ממבוכה בהצבעות אי האמון בכנסת. לאחר שאמש הסירה העבודה את הצעת אי האמון שהגישה בנושא הקפאון המדיני, היום נמנעו חברי הסיעה בההצבעות אי האמון שהגישו סיעות האופוזיציה. גם חלק מחברי סיעת הליכוד "נעלמו" מהמליאה.

 

בסופו של דבר הצביעו 46 חברי כנסת הצביעו נגד הצעת יחד והסיעות הערביות, 31 תמכו ו-15 נמנעו. גם הצעת אי האמון שהגישה סיעת ש"ס נדחתה. 26 חברי כנסת תמכו בהצעה, 42 התנגדו ו-22 נמנעו בהצבעה. גם בהצבעה זו לא השתתפה סיעת העבודה.

 

בתום ההצבעות עלה ח"כ חיים רמון לדוכן, ונאם במטרה אחת ברורה: להביך את המפד"ל על מנת שתמצא את דרכה החוצה. "שנים פעלה המפד"ל בכל הכוח נגד פינוי ישובים וקרעה קרע עמוק בעם הזה. היא הזהירה כי אם מישהו ייעז לפנות יישובים תתקיים מלחמת אחים. היום היא שותפה בממשלה שרה"מ מודיע כי כוונתו לפנות ישובי חבל עזה בתוך שנה וחצי . המפד"ל הופכת אותנו לצדיקים. אין צורך שנכנס לממשלה כי מלאכתנו נעשית בידי אורלב".

 

חברי סיעת ש"ס תקפו את ח"כ רמון ודרשו ממנו שידבר על מצוקתם של עובדי הרשויות המקומיות. בתגובה השיב רמון: "פניתי לבכיר מאוד בש"ס ואמרתי לו אתם מדברים נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה ולי יש חשש שאתם רוצים להפיל את רה"מ ולהכתיר במקומו את שר האוצר. אתם רוצים להכתיר את אדריכל המדיניות האכזרית הזו". ח"כ גלאון אמרה בתגובה לדברי רמון: "אני המומה ממפלגת העבודה". 

 

שרון שוב לא יישא הודעה מדינית

 

בתוך כך רה"מ לא ינאם מחר בכנסת לאחר שסיעות ש"ס, חד"ש ורע"מ חזרו בהם מדרישתן ששרון יישא מחר בכנסת נאום מדיני על תכנית ההתנתקות.

 

הסיבה למהלך היא העובדה שהנואמים המרכזיים הם חברי סיעת העבודה, שאינם מייצגים את סיעת ש"ס בנושא ההתנתקות. לדברי יו"ר הסיעה, העבודה מתנהלת כסיעת "קו-אופוזיציה". "לא ניתן לחיות בשתי העולמות כאשר הקואליציה נמצאת על כרעי תרנגולות. מה שדרוש זה שיתוף פעולה עיקש ולא זיגזוג", אמר אלי ישי.  

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר כי כעת הרשות לקיים בכל זאת את ההודעה המדינית נתונה כעת בידי ראש הממשלה.  

 

 

"משטר דיקטטורי לא יתנהל לאורך זמן"

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר בנימוקיו להצעת אי האמון כי הממשלה מטעה את הציבור ונמצאת בדרך להתרסקות. "תודו שמשטר דיקטטורי ורפובליקת בננות, לא יוכלו להתנהל לאורך זמן". לדברי ישי, "הממשלה התנתקה ניתוק גמור מאזרחי מדינת ישראל".

 

בהתייחסו לפיטורי השרים ליברמן ואלון אמר ישי: "אילו היה מחליט ראש הממשלה לפטר את שרי העבודה על זה שהם לא תמכו בגירוש ערפאת, מה היה קורה בתקשורת?".

 

ח"כ רן כהן (יחד) אמר: "לממשלה ידיים עקומות, רוע לב ואטימות. אתם ראויים לאי אמון גם בגלל שאתם לא מתנתקים מעזה וגם בגלל שאתם מתנתקים מהעם הזה".

 

שר הפנים, אברהם פורז, הגיב אחר הצהריים במליאת הכנסת להצעות אי האמון בממשלה בעקבות המצב ברשויות המקומיות ואמר כי חלק מראשי הרשויות מעדיפים לשלם לקבלנים חיצוניים, מאשר לעובדיהם. פורז גם הביע פליאה על כך שסיעת יחד החליטה להביע אי אמון בממשלה, יום לאחר ההחלטה על היציאה מעזה.  

 

"לא נפצל את הליכוד"


ראש הממשלה אריאל שרון
שרון שמח. אי.פי 

 

"אני שמח שתוכנית ההתנתקות התקבלה ברוב של שרי הליכוד והצלחנו לשמור על אחדות הליכוד", כך אמר בצהריים ראש הממשלה אריאל שרון, בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. ספק אם גם שרון עצמו האמין למשפטים האלה.

   

ראש הממשלה הודה בדבריו לשרה ציפי לבני "שעמלה על הניסוח שיהיה מקובל על מרבית שרי הליכוד". אבל גם הוא יודע שחברי כנסת רבים בסיעה מתכוונים לעשות לו חיים קשים, לגבי תוכנית ההתנתקות - ולגבי צירופה המתקרב של מפלגת העבודה לממשלה.

 

ראש הממשלה אמר לחברי סיעת הליכוד: "דעו לכם שיש שינויים בדרך הביצוע של התוכנית, אך לא בעמדות הבסיסיות. אם יתברר שהיו דברים שלא ציפיתי להם, ניתן יהיה לעצור את התהליך".

 

שרון התייחס לסקר היום ב"ידיעות אחרונות" וקבע כי "הליכוד יצא מחוזק בסקרים". לדבריו, "יש כאלה שרוצים את העבודה בממשלה ויש כאלה שלא. אני רוצה את המפד"ל. זאת תהיה טעות ממדרגה ראשונה שלא תהיה מפלגה דתית בקואליציה ובממשלה".

 

ראש הממשלה התייחס לפיטורי שרי האיחוד הלאומי, ואמר: "ראשי האיחוד הלאומי גידפו בארץ ובחו"ל, אמרו שהם עוזבים את הממשלה ברגע שתתקבל ההחלטה. אני לא צריך לאפשר להם להכשיל את התוכנית. אין לי כל חרטה על הפיטורים".

 

ביחס לאווירה בליכוד ביום שלאחר אישור התוכנית אמר ראש הממשלה: "אני לא מקבל את אווירת הנכאים ששוררת פה. אין מקום לזה. לא ניקח את הליכוד ונפצל אותו לקבוצות. פירורים לא מנהיגים. להנהיג אפשר רק ביחד".

  

ח"כ גילה גמליאל כבר הזהירה את שרון בישיבה: "הגב שישבור את גב הליכוד יהיה צירוף העבודה לממשלה. לא נעבור על כך לסדר היום".  


פורסם לראשונה 07/06/2004 16:41

 

בהכנת הידיעה השתתפה אטילה שומפלבי ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה וממלא מקומו בכנסת. שרדו את ההצבעה
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
רמון. הביך את המפד"ל
צילום: שאול גולן
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. המומה מהעבודה
צילום: מאיר פרטוש
צילום: ערוץ 33
ח"כ ישי. "רפובליקת בננות"
צילום: ערוץ 33
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. איך "יחד" מביעים אי אמון בממשלה?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים