שתף קטע נבחר

עשה לך בלוג: איפה כדאי?

כולם מדברים על בלוגים, וכנראה שאין ברירה. גם אתם חייבים לעצמכם דבר כזה. כיצד מקימים בלוגים, מי מספק את התוכנה, השירות והאחסון, ומה ההבדל בין השירותים המובילים? מדריך וטבלה השוואתית

כולם מדברים על בלוגים. החל מחברי כנסת, עבור בפלסטינאים, וכלה באקסהביציוניסטים. כל מי שדואג לבטא היטב את הנוכחות שלו בסייברפייס מנהל לעצמו בלוג (יומן רשת בעברית), וכמו שנאמר פעם, בימי הנייר הדהויים: "אם אתה לא שם אתה לא קיים". האתר האישי מת, יחי הבלוג. לפניכם סקירה של מערכות הבלוגים המובילות בארץ ובעולם, כולן חינמיות, ומאפשרות לכל אחד לבנות לעצמו בלוג לתפארת. הנה הם לפניכם:

 

Blogger של גוגל

 

Blogger היא מערכת בלוגים וותיקה שנרכשה לאחרונה על ידי מנוע החיפוש הבלתי נלאה "גוגל". כחלק משיתוף הפעולה בין מנוע החיפוש למערכת הבלוגים, משולב כפתור הקסמים Blogthis בסרגל הכלים של גוגל, המאפשר לפרסם הודעה בבלוג שלכם מבלי להתקרב אפילו לאתר Blogger. לחיצה אחת וזהו זה. ניתן גם לפרסם קטעים בבלוג באמצעות הדואר האלקטרוני.

 

שירות ייחודי נוסף המוצע באתר הוא האודיו-בלוג, בלוג קולי, שמהווה פיתוח נוסף של קונספציית הלהג הבלתי נדלה של גולשי העולם. AudioBlogger, תת אתר המוקדש לבלוגים מסוג זה (המשלבים גם טקסטים ותמונות אגב), מאפשר למנויים להתקשר מכל טלפון למספר מסוים, ושם להקליט הודעה קולית, שתוך זמן קצר תתפרסם בבלוג שלכם כהודעה חדשה.

 

הקמת בלוג באתר היא פעולה פשוטה מאין כמותה: נכנסים לאתר, נרשמים, בוחרים שם לבלוג, בוחרים עיצוב מבין 12 תבניות זמינות (אותן אפשר לערוך בשלב מאוחר יותר) והפכתם לבלוגרים.

 

לאחר קביעת ההגדרות הראשוניות אפשר להתאים את הבלוג לצרכיכם ולהתחיל לפרסם הגיגים. שימו לב שהתבניות העיצוביות הזמינות באתר הותאמו כמובן לגולשים שאינם דוברי עברית הנזקקים לכתיבה מימין לשמאל, עקב כך, ייתכן ותרצו לשנות מעט את ההגדרות או אפילו להעלות תבנית עיצובית משלכם, בכדי למנוע תצוגות משובשות בשפת הקודש.


Blogger

בלוג בבלוגר

 

Blogger מציע גישה מהירה מכל עמוד לקובץ עזרה, שעשוי לסייע למשתמשים מתחילים בתחום בניית האתרים, וגם לאלה מביניכם שאינם בקיאים במורכבותה של המערכת, שנראית בסיסית ופשטנית, אבל זו רק תחפושת.

 

Blogger מאפשר הקמת בלוג במערכת ואחסונו בשרת אינטרנט אחר, למי שרוצה למשל לשלב בלוג באתר הפרטי מבלי לתכנת ולהסתבך בהגדרות טכניות, הנוגעות להשראות, הגדרות או סתם עיצוב דפים תואם. בשורה התחתונה, Blogger מספק מענה קל ונוח להקמת בלוג, בעיקר אם אין לכם צורך בעברית, ואתם שולטים ב-HTML. במידה וכן, יש פתרונות תוצרת הארץ שעדיפים עליו.

 

ציון:
ארבע כוכבים וחצי

 

ישרא-בלוג - החיים זה שם

 

ישרא-בלוג היא אימפריית בלוגים ישראלית, פרי פיתוחו, ניהולו ואהבתו של יריב חבוט. "זה המקום לספר לעולם מה קורה אצלכם ובעברית", כתוב בראש האתר. "ישרא", בלשון חיבה, פחות מהוקצע ומבריק מאשר המתחרים, אך משרת את צרכי הגולשים לא פחות, ובאופן מוזר דווקא חסרונותיו משווים לגולשים תחושה ביתית-שכנותית.

 

פתיחת בלוג באתר היא עניין די מהיר, שלאחריו תגיעו למרכז העניינים - אזור הכתיבה. ישרא-בלוג מציע שלל אפשרויות מתקדמות לבלוגר החובב והמקצועי כאחד, ועושה זאת בעדינות ובנחת, עם רקע לבן, פונטים שחורים וזהו בערך. נכון שאפשר להוסיף תמונות, לצבוע פונטים ולבחור רקעים, אך ההרגשה הכללית נזירית משהו.

 

בקיצור, אם אתם משתייכים לקבוצת הגולשים שמעוניינת להשתמש בבלוג כתחליף לאתר אישי "אמיתי", עדיף לפתוח בלוג באחת המערכות האחרות, אך האווירה הקהילתית בישרא-בלוג, והפופולריות הרבה של האתר הם נקודות זכות לטובתו.

 

על אף העיצוב, ישרא-בלוג מציע כמה יכולות מעניינות, כמו קיטלוג הודעות בקטגוריות נגישות, יצירת טבעת בלוגים עם בלוגים של חברים ומכרים, הוספת שאלונים, ביצוע גיבויים לתוכן, וקבלת תגובות בדואר האלקטרוני וב-SMS.


ישרא-בלוג

בלוג בישרא-בלוג

 

ישרא-בלוג מציע גם מנוי פרו משודרג, שיזכה את רוכשיו ביכולות עיצוב חדשות, גישה למנויים ולסטטיסטיקות, מחיקת תגובות, אפשרות הסרת פרסומות, סגירת הבלוג למשתמשים מורשים בלבד ולהבדיל, לקהילתיים אקסטרה - שיתוף הבלוג בין כמה כותבים. אין ספק שהפיכת יומן אישי לתחביב קבוצתי יכול לקרות רק בישראל.

 

כדאי לבקר בדף השאלות והתשובות כדי להתעדכן בכלל היכולות שמציע האתר או ב"בלוג של ישרא-בלוג", בו מפורטים הודעות ועדכונים לקוראים ולכותבים. בשורה התחתונה מדובר בשירות יעיל, נעים, נוח וקל לשימוש, שטמונות בו אפשרויות רבות להתאמה אישית והכי חשוב, ביטוי עצמי. "ישרא-בלוג" יהפוך בקרוב לחלק מאתר "נענע", כך שצפויים עוד שינויים ושיפורים.

 

ציון:
ארבע כוכבים

 

MyBlog - המירוץ לצמרת

 

Myblog היא מערכת בלוגים ישראלית נוספת, המציעה הקמת בלוגים עבריים למהדרין. באתר ניתן למצוא מאות בלוגים, לא כולם פעילים כמובן, אך MyBlog מציע מגוון דרכי גישה לבלוגים, כמו פניה ישירה לבלוגים שעודכנו לאחרונה, הבלוגים הפופולריים, על פי קטגוריות או להרפתקנים, על פי חיפוש חופשי.

 

מבחינה מעשית, האתר מציע כמה יכולות ייחודיות, כמו דיווח על מספר המנויים שהצלחתם לצבור בבלוג שלכם, אפשרויות עריכה מתקדמות - ברמת הצבעים, הפונטים והאייקונים, וסטטיסטיקות לגבי מספר הקוראים של כל קטע. גם כאן תקבלו עדכון בדואר האלקטרוני בכל פעם שנתקבלה תגובה חדשה להודעה.

 

מי שיתקשה או ירצה לשאול שאלה יוכל לעשות זאת באמצעות הפורום, צפיה בסיור המודרך או עיון בקובץ השאלות והתשובות באתר. מפעילי האתר ממשיכים לעדכנו ביכולות חדשות, כגון תמיכה ב-RSS, שירות MyBlog אונליין, המאפשר לשלוח מסרים לחברי האתר המחוברים ועוד.


MyBlog

בלוג ב-My Blog

 

במסגרת Extra MyBlog, למשל, מוצעות כמה אפשרויות מתקדמות בתשלום, המותאמות במיוחד לבלוגרים הכבדים. בין השאר זמינות אפשרות מחיקת מנויים, שליחת דואר אלקטרוני לכל מנויי הבלוג, סטטיסטיקות מגוונות, הכוללות הפניות מבלוגים אחרים, הקטעים הנצפים, הקטעים אליהם הגיבו ועוד. כמו כן ניתן למחוק תגובות, לסגור את הבלוג למנויים, וגולת הכותרת: להעלות תמונה לשרת, שתוצג בבלוג.

 

בכל הנוגע לקהילתיות, נראה שמדובר בקהילה פעילה למדי, זאת מאחר ובטרם חלפו מספר שניות מרגע הקמת הבלוג וכבר מצאנו בתחתית הודעת הנסיון שלנו תגובה (ראו תמונה).

 

בשורה התחתונה, MyBlog מציע אפשרות נוספת לבלוגר המתלבט, בעיקר אם מדובר בבלוגרים "מקצועיים", חובבי גמישות, שמוכנים לשלם על יכולות.

 

ציון:
ארבע כוכבים

 

תפוז בלוג - למלהגים בארבע עיניים

 

גם פורטל תפוז מציע מערכת בלוגים, שונה מעט מהאחרים, המתמקדת אל רק בתיעוד החיים בכתב, אלא גם בשידורם בזמן אמת ברשת, באמצעות BlogTV.

 

נראה שבתפוז הקדישו מחשבה יתרה להיבט העיצובי, ובדומה ל-Blogger מציעים באתר כמה תבניות עיצוביות לבלוג, לא אותו המבחר ואותה הגישות, אבל בכל זאת. בנוסף לעיצוב, בעת הקמת הבלוג תוכלו לבחור תמונה מייצגת מבין אוסף התמונות שזמין באתר, או להעלות אחת משלכם.


תפוז בלוגים

 

בחלון הניהול ניתן למחוק תגובות, הודעות ואת הבלוג כולו, לצפות בסטטיסטיקה לגבי כמות הגולשים שהצלחתם לרתק אל חייכם, לקבוע כיצד ייראה העמוד הראשי בבלוג וכדומה. בחלון זה ניתן גם להקליט קטעים בעזרתה של מצלמת הרשת שלכם, ולשדרם אחר כך אל העולם המסוקרן (אולי).

 

כאן גם המקום לשבח את אפשרויות התמיכה המרובות לגולשים המתקשים והתוהים, שלרשותם עומדים פורום, צ'אט ורשימת שאלות ותשובות ממצה. בשורה התחתונה, זוהי מערכת בלוגים נוחה ונעימה, הכוללת כמה אפשרויות גמישות יותר מאחיותיה, ומכיוון שעומד מאחוריה גוף מסחרי מוכר, ייתכן והיא עשויה להחזיק מעמד לא פחות זמן מהאחרות, ולהציע יכולות מתקדמות כשלהן.

 

ציון:
ארבע כוכבים


השוואת הבלוגים
השוואת הבלוגים
שם האתר יתרונות חסרונות מנוי בתשלום
Blogger עריכת HTML, העברת הבלוג לשרת חיצוני, בלוג קולי-סלולרי, שילוב עם סרגל גוגל תמיכה עברית לא מספקת אין
ישרא-בלוג קבלת התרעות ב-SMS, גיבוי לבלוג, הקמת טבעת בלוגים, קיטלוג הודעות אין מספיק גמישות עיצובית מנוי פרו: 55 שקל לחצי שנה או 100 שקל לשנה. כולל סטטיסטיקות, הסרת פרסומות, חלון מסרים, חסימת תגובות ועוד.
MyBlog מידע על מספר הקוראים והמנויים, עדכון על קבלת תגובות, קיטלוג הבלוג לא ניתן להעלות תמונות לאתר רק לקשר תמונות חיצוניות), לא ניתן למחוק תגובות כולל אפשרות משלוח מסרים למשתמשים מחוברים, סטטיסטיקות, שליחת דואר לכל המנויים ועוד.
תפוז בלוגים גמישות עיצובית רבה, אפשרות העלאת תמונות, בלוג TV, אפשרות מחיקת תגובות/הודעות/הבלוג כולו לא מספיק תכונות משלימות, כמו RSS, התרעות וכדומה אין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Blogger. מלא אפשרויות
ישרא-בלוג. יתרון הביתיות
MyBlog. עדכונים שוטפים
תפוז בלוגים. מולטימדיה
מומלצים