שתף קטע נבחר

ההערכה: 5 עד 8 אחוזים מהמתנחלים יתפנו מרצון

בינתיים נוטים להתפנות מאות תושבים מתוך 8,000 תושבי גוש קטיף. כך מתברר לקראת הגעתם הצפויה של חברי ועדת ההיגוי לתוכנית ההתנתקות, שיציעו לתושבים להתפנות מרצון תמורת פיצוי כספי. רוב התושבים מתכוננים למאבק. "מנסים להפעיל עלינו לחץ פסיכולוגי. אבל התוכנית הזו תיגנז", אומרת אחת התושבות. בערב יקיימו התושבים ישיבה דחופה כדי להחליט על המשך הפעילות

"יש לנו עוד דרך ארוכה מאוד, אבל אני מרגישה שדברים ישתנו. אני חושבת שראש הממשלה לא יהיה בתפקידו עד סוף השנה. התוכנית הזו תיגנז".

 

כך אמרה היום (ה') ל-ynet תושבת נוה דקלים שבגוש קטיף, יפה חזות, המתגוררת ביישוב מזה 17 שנה. דבריה של חזות משקפים את התחושות הקשות של רוב תושבי גוש קטיף וצפון השומרון, לקראת בואם הצפוי של אנשי ועדת ההיגוי שיציעו פיצויים למתנחלים שיעזבו את המקום במסגרת תוכניתו המדינית של ראש הממשלה.

 

אולם למרות הדברים הנחרצים, ההערכה כעת היא ש-5 עד 8 אחוזים מ-8,000 המתנחלים המתגוררים ביישובי גוש קטיף, כבר נוטים לקבל את הפיצויים שמתכוונת להעניק להם המדינה תמורת עזיבתם מרצון את בתיהם. רוב התושבים שמוכנים לעזוב תמורת פיצוי כספי הם מאזור צפון הרצועה – דוגית, ניסנית ואלי סיני.

 

גם בצפון השומרון יש מי שמעוניין להתפנות. לפני מספר שבועות פנו חלק מהתושבים בהתנחלויות גנים וכדים לעורכי דין, כדי שיסייעו להם בקבלת הפיצויים. מנגד, בהתנחלויות שא-נור וחומש, שני היישובים הנוספים בצפון השומרון המיועדים על פי התוכנית להתפנות, מתנגדים בכל תוקף לפינוי.

 

תושבת גוש קטיף: יש לחץ פסיכולוגי 

 

רוב התושבים, למרות הלחץ הפסיכולוגי שמופעל עליהם והמצב הכלכלי הקשה, אומרים כי התושבים שמוכנים להתפנות הם מיעוט שולי, וכי רובם מתכוונים להיאבק על הבית.

 

"אנשי ועדת ההיגוי הגיעו כבר אתמול וניסו להגיע לחקלאים שסובלים ממצוקה כלכלית ולהציע להם כסף עבור פינוי מרצון", סיפרה יפה חזות, נשואה ואם לחמישה ילדים. "נכון לעכשיו, החקלאים לא משתפים פעולה. מנסים להפעיל עלינו לחץ פסיכולוגי ולחזק אותו בצד הכספי. רוב האנשים מתנגדים לזה, אבל ישנו מיעוט, שאני יכולה להבין שקשה לו מבחינה כלכלית ורגשית, שסבלו בשנים האחרונות ממצוקה ביטחונית קשה וחוסר ודאות, שגורמים להם להחליט לקבל את הכסף. אבל מדובר במיעוט שבמיעוט. אני לא מתכוונת לקחת את הכסף".

 

חזות אמרה עוד כי "יש לנו עוד דרך ארוכה מאוד. בעלי מרגיש שהקרקע בוערת מתחתיו, אבל אני בכלל לא מרגישה ככה. אני מאמינה שהתוכנית הזו תיגנז ובשנת 2005 יהיו עוד יהודים בעזה".

 

חזות הוסיפה: "גם כאשר בעלי דיבר על כך שהקרקע בוערת לו מתחתיו, הוא דיבר על תחושות, כי הוא בעל עסק שנפגע ועבורו פיצויים זה הצלה. אבל למרות הכל, הוא לא חושב לקבל פיצויים ולהתפנות מהבית".

 

למרות שההערכה היא שמאות מתנחלים מוכנים כבר להתפנות, חזות משוכנעת כי הם יישארו בודדים בעמדתם. "אנחנו מתכוונים, מטה המאבק, לקיים הערב ישיבה דחופה, כדי שהמתפנים לא יהפכו לאלפים. בימים הקרובים נחליט כיצד אנחנו ממשיכים לפעול כנגד התוכנית. קשה לי להאמין שיהיה סחף. אנשים יילחמו על הבית שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
תושבי גוש קטיף מפגינים
צילום: צפריר אביוב
צילום: אייל פישר
ניסנית. מעטים מוכנים לעזוב
צילום: אייל פישר
מומלצים