שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כששמות התרופות דומים, כשהאריזה זהה וכשהמינון שונה
  הנה דוגמאות לתרופות מועדות לטעויות. יש להדגיש שהבעיה אינה טמונה בתרופות עצמן, אלא בטעויות במינון או במתן התרופה
  'פרוקור' – תרופה לבעיות בתפקוד הלב; 'פרוקיור' – תרופה לטיפול בבעיות של הערמונית. הבעיה: השם הדומה. כאשר מרשם ל'פרוקור' נרשם בכתב יד, או כאשר הרופא אינו מקפיד לסגור את האות 'או' הלועזית ב'פרו - קור', התרופה נקראת כמו 'פרוקיור'.

   

  'דוקרד' ו'דובוגקט' – שתי תרופות ללב. הבעיה: שתיהן מופיעות באמפולות שקופות ודומות ומונחות בעגלות החייאה בבתי חולים. ברגע של לחץ, הצוות עלול להתבלבל ביניהן.

   

  'נלוקסון' – תרופה לסתירת חומרי הרדמה; 'נלוקסין' – מעלה את עוצמת התכווצות הלב. הבעיה: השמות הדומים. החלפה ביניהן כבר עלתה בחיי יילוד.

   

  סירופ 'בריקלין' ותמיסת 'בריקלין' למכשיר אינהלציה. בשני המקרים מדובר בתרופה לילדים ספסטיים, אבל המינונים שונים. הבעיה: ילד שיקבל לפה תמיסה המיועדת למכשיר אינהלציה עלול להגיע לאשפוז. בחודש האחרון זה קרה לשני תינוקות. טעויות דומות קורות בסירופ ובתמיסה של 'ונטולין'.

   

  'סלו פה פוליק' של חברת סיבה – מכיל ברזל וויטמין, מול 'סלו פה' פשוט של אותו יצרן. הבעיה: אישה הרה שזקוקה לראשון ותיטול את השני תקבל תכשיר פחות אפקטיבי.
  תרופה מסוכנת

  אין הבחנה מספיקה בין שתי התרופות

   

  'ספוויט' ו'ספוויט פורטה' של ויטמיד – שתי תרופות המשמשות לטיפול בזיהומי גרון, אוזניים ודרכי השתן. הבעיה: האריזות החיצוניות והמראה של התרופות זהים. החוזקים וההשפעות שונים.

   

  'אימיטרקס' של כ.צ.ט – תרופה לטיפול במיגרנה הנמכרת בשני חוזקים שונים. הבעיה: מראה האריזה ומראה הכדורים זהה. אפשר בקלות לא לשים לב לפער בחוזקים. יש אינספור דוגמאות מהסוג הזה של כל חברות התרופות.
  תרופה מסוכנת
  מראה הארזיה והכדורים זהה. המינון - שונה

   

  'קומדין' – תרופה למניעת קרישה, נפוצה ביותר בטיפול בקשישים, אבל בעלת תופעות לוואי קשות ודורשת ניטור קפדני והחלפת מינונים. הבעיה: התרופה מתנגשת ב-60% מהתרופות האחרות המקובלות בשימוש בקרב קשישים (בארצות הברית נמצא ש-3% מהמטופלים בה מאושפזים בגלל דימומים חיצוניים ופנימיים). הבעיה הקשה: שגיאות מינון.

   

  'דיגוקסין' (או 'לנוקסין') ללב – עוד תרופה שנמצאת בשימוש רב בקרב קשישים. הבעיה: מתנגשת בתרופות רבות. סקר שערכה רשות המזון והתרופות האמריקאית העלה ש-202 אלף קשישים בארצות הברית אושפזו במהלך שבע השנים האחרונות בשל תופעות לוואי ושגיאות בטיפול בתרופה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כששמות התרופות דומים, כשהאריזה זהה וכשהמינון שונה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  מה הטעות? אריזה מינון או שם זהה
  צילום: אביגיל עוזי
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים