שתף קטע נבחר

ניו-יורקר: סוכנים ישראלים חדרו לאיראן משטח עיראק

כתב השבועון האמריקני ניו-יורקר, סימור הירש, מדווח שסוכנים ישראלים נכנסו לאיראן עם אנשי קומנדו כורדים, והתקינו שם ציוד רגיש לצורך מעקב אחר הפעילות הגרעינית האיראנית. על-פי הדיווח, ישראל הזהירה את הממשל האמריקני מגל פיגועים בעיראק

סוכנים ישראלים מלווים בקומנדו כורדי חדרו לאיראן ושתלו חיישנים וציוד רגיש כדי לעקוב אחר פעילות גרעינית - כך דיווח אמש (ב') השבועון "ניו-יורקר" בכתבה שפרטים ממנה החלו להתפרסם שלשום.

 

 

הכתב סימור הירש קיבל אישור מגורמים גרמנים, שהמודיעין שלהם מזהה פעילות ישראלית באזורים הכורדיים באיראן ובסוריה. הירש טוען שסורים ולבנונים סבורים שהמודיעין הישראלי מילא תפקיד בסדרת הפגנות אלימות שהיו בסוריה באמצע חודש מארס.

 

השבועון מציין שהתוכנית הישראלית, הקרויה "תוכנית ב'", היא מקור למתיחות בין ישראל לטורקיה, שבה יש מיעוט כורדי, השואף להקים מדינה עצמאית בין איראן, סוריה וטורקיה.

 

היעד הישראלי המיידי ל-30 ביוני, מועד העברת הסמכויות לשלטון עיראקי, הוא להקים יחידות קומנדו כורדיות בסגנון המסתערבים. תפקיד היחידות הללו יהיה לחדור, לאסוף מודיעין ולחסל את המנהיגות של המורדים השיעים והסונים בעיראק, כותב סימור הירש.

 

ישראל הזהירה מגל של פיגועים 

 

עוד דיווח הירש כי בחודש יולי 2003, חודשיים לאחר שהנשיא בוש הכריז על הנצחון בעיראק, הזהירה ישראל את הממשל האמריקני שהוא יתקל במסע גובר של פיגועים ורציחות.

 

המידע הגיע מסוכנים ישראלים בעיראק, שדיווחו כי המורדים מקבלים תמיכה מסוכני המודיעין האיראני ולוחמים זרים אחרים חוצים את הגבול האיראני לעיראק בחופשיות. ישראל האיצה בארה"ב לאטום בכל מחיר את הגבול שאורכו 1500 ק"מ.

 

העיתונאי סימור הירש, כותב שארה"ב לא התעלמה מהאזהרה, אך החליטה שעדיף שלא לבודד את עיראק ולאפשר המשך תנועה בין איראן לעיראק.

 

על-פי הירש, ישראל התעקשה שזו החלטה מוטעית, שתאפשר לאיראן להקים ארגונים חברתיים וארגוני צדקה, שישמשו בסיס לגיוס אנשים למאבק מזויין נגד הצבא האמריקני. האזהרה הישראלית התבררה כמדוייקת. בחודש אוגוסט כבר החלו הפיגועים הראשונים בבגדד, בשגרירות ירדן ובמטה האו"ם.

 

הניו-יורקר כותב שההנהגה הישראלית הגיעה לקראת סוף 2003 למסקנה שארה"ב אינה מעוניינת להיכנס לעימות חזיתי עם איראן. היא לא תוכל להביא לדמוקרטיה וליציבות לעיראק, וישראל צריכה אופציות אחרות. כדי למזער את הנזק ארוך הטווח מבחינת ישראל, החליטה ישראל לחדש את היחסים הישנים עם הכורדים, ולמסד נוכחות משמעותית ישראלית בחלק הכורדי של עיראק.

 

ישראל מכחישה

 

אנשי מודיעין ישראלים ואנשי מבצעים של הצבא עובדים כעת בשקט בכורדיסטן, שם הם מאמנים כוחות קומנדו כורדים ומה שיותר חשוב מבחינת ישראל. הם גם פועלים בתוך האיזורים של האוכלוסיה הכורדית באיראן ובסוריה, לשם חדרו גם אנשי מוסד ישראלים. על-פי הניו-יורקר, אנשי המוסד הגיעו לשטח הכורדי במסווה של אנשי עסקים, וחלקם אינם נושאים כלל דרכונים ישראלים.

 

דובר שגרירות ישראל בוושינגטון מארק רגב, הגיב לכתבה ב"ניו-יורקר": "הסיפור פשוט אינו נכון והממשלות הנודעות בדבר יודעות את זה".

 

סימור הירש טוען כי למרות ההכחשה הישראלית, הוא ראיין אישיות ב-CIA בשבוע שעבר, שאישרה באוזניו שישראלים פועלים באיזור הכורדי. בתשובה לשאלה אם ארה"ב אישרה לישראל לעשות זאת, השיב איש ה-CIA "אתה מכיר מישהו שמסוגל לומר לישראלים מה לעשות? הם תמיד יפעלו על פי האינטרס שלהם". הוא הוסיף שהנוכחות הישראלית ידועה למודיעין האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: CNN
סימור הירש
צילום: CNN
צילום: רויטרס
כורדים בצפון עיראק
צילום: רויטרס
מומלצים