שתף קטע נבחר

עיראק: האם א-זרקאווי נלכד?

אל-זרקאווי אחראי לפיגועים רבים בעיראק, וככל הנראה אף לסדרת פיגועים שאירעו ב-11 במרס במדריד, שם נהרגו למעלה מ-190 בני אדם. בכיר בצבא ארה"ב הכחיש את הדיווח

ארצות הברית בודקת דיווחים לפיהם נתפס הטרוריסט הבכיר, איש אל-קאעידה, מסעב א-זרקאווי. כך דיווחה היום (שני) רשת "סקיי ניוז" הבריטית. גנרל אמריקני בכיר בעיראק, מארק קימיט, הכחיש את הדיווח.

 

הדיווח יצא זמן קצר לאחר שנודע שהעברת הריבונות בעיראק, שתוכננה ליום רביעי, הוקדמה והתקיימה היום בבוקר.


במשך מספר דקות התקבלו דיווחים כוזבים לפיהם הצבא האמריקני אשיר את לכידתו של א-זרקאווי, אולם לאחר מכן הבהיר קימיט כי הצבא האמריקני מכחיש מכל וכל את הדיווחים.

 

א-זרקאווי אחראי לפיגועים רבים בעיראק, לרבות עריפת ראשיהם של אזרחים זרים שנחטפו בעיראק. יש המייחסים לו גם אחריות לסדרת פיגועים שאירעו ב-11 במרס במדריד, שם נהרגו למעלה מ-190 בני אדם. 

 

בשנה האחרונה נקשר שמו של אל-זרקאווי במסמך שנתפס על ידי המודיעין האמריקני בו, לטענת וושינגטון, הוא כתב לראשי ארגון אל-קאעידה על תוכנית לחרחר מלחמת אחים בעיראק, בין המוסלמים, הסונים והשיעים כדי לערער את היציבות במדינה ולפגוע בנוכחות האמריקנית בה.

 

גורמים אמריקנים אמרו בעבר שמצאו ראיות הקושרות את א-זרקאווי לפיגוע במסגד עלי בנג'ף, לפיגוע במטה כוחות האו"ם בבגדד ולפיגוע נגד השוטרים האיטלקים בנאסיריה. ההערכה כעת היא שהוא מוביל את התקפות אל-אנסאר אל-איסלם, ארגון טרור המקושר לאל-קאעידה ופועל ברחבי עיראק נגד כוחות הקואליציה.

 

מאז היציאה למלחמה באפגניסטן והפלת משטר הטליבאן, הוכתר א-זרקאווי כאחד משמונת מפקדי אל-קאעידה הבכירים ושמו נוסף לראש רשימת המבוקשים. בשנה שעברה הזכיר שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, את שמו של א-זרקאווי כעדות לקשר שבין אל-קאעידה לבין משטרו של סדאם חוסיין.

 

א-זרקאווי (37) ששמו האמיתי אחמד פאדל נאזל אל-חליילה, רכש את אמונו הצבאי בעת שנלחם לצד המוג'הידין באפגניסטן בשנות ה-80 נגד הכיבוש הסובייטי. בשנת 1992-1997 הוא נאסר בירדן באשמה של השתייכות לקבוצה שביקשה להפיל את השלטון המלוכני.

 

בשנת 1999 הוא נמלט מירדן לאפגניסטן, לאחר שהואשם בתיכנון פיגוע כימי נגד תיירים אמריקנים וישראלים בתקופת חגיגות המילניום. הממשלה האמריקני הכריז בעבר על פרס של 10 מיליון דולרים על ראשו של אל-זרקאווי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נלכד? א-זרקאווי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אנשיו של א-זרקאווי ובן הערובה הקוריאני
צילום: איי פי
מומלצים