שתף קטע נבחר

מדינות נאט"ו יאמנו את הצבא העיראקי

מנהיגי ברית נאט"ו פרסמו הודעה משותפת, בעקבות בקשה לסיוע שהגישו העיראקים. מהיגי 26 המדינות המשתייכות לברית הותירו את ההחלטה מעורפלת מעט, כדי שהחלטות על מיקומם של האימונים יתקבלו בהמשך

מנהיגי ברית נאט"ו, המכונסים היום (ב') באיסטנבול, הסכימו לסייע באימון כוחות הביטחון העיראקים של הממשל החדש שקם בעיראק. 

 

הבוקר הועברה הריבונות לידי העיראקים בטקס שנערך בבגדד. המושל האמריקני, פול ברמר, עזב את המדינה. ראש הממשלה העיראקי הנכנס, איאד עלאווי, הושבע לכהונתו. יחד עמו הושבעה הממשלה העיראקית כולה ונשיא עיראק.

 

מנהיגי ברית נאט"ו פרסמו הודעה משותפת, בעקבות בקשה לסיוע שהגישו העיראקים, בה קראו לדון בדחיפות בהסדרים שיאפשרו את אימון כוחות הביטחון.

 

מנהיגי 26 המדינות המשתייכות לברית הותירו את ההחלטה מעורפלת מעט, כדי שהחלטות על מיקומם של האימונים יתקבלו בהמשך. עדיין לא ברור אם העיראקים יאומנו במדינתם, או מחוצה לה.

 

נציגה של צרפת עמד על כך שהמדינות המשתייכות לנאט"ו יאמנו את הכוחות ללא השתייכות שתקבל ביטוי חיצוני, בדמות דגל ברית נאט"ו שיתנוסס בשטחי אימון בעיראק. מנגד, נציגי ארה"ב דחפו את חברות הברית למעורבות יתר בעיראק.

 

המנהיגים הסכימו על כך שתפקידה של נאט"ו צריך להיות מקיף, ולכלול אימון של הצבא, המשטרה, משמר הגבול וכוחות הביטחון בכללותם.

 

יאפ דה הופ סחפר, מזכ"ל נאט"ו, אמר: "המסר הכללי ברור. בני הברית מאוחדים בתמיכתם בשליטה של הרפובליקה העיראקית ובחיזוק החופש, הדמוקרטיה וזכויות האדם של העיראקים, בחיזוק הכוחות בעיראקים והסיוע להם. חשוב להבנות קשר חזק בין האזורים והמדינות השונים, ולכן חשוב שהמדינה הזאת תצליח".

 

הכינוס לווה בהפגנות של המתנגדים לנוכחות האמריקנית בעיראק. עשרות מפגינים התפרעו מחוץ לכינוס של מנהיגי נאט"ו, וזרקו בקבוקי תבערה. חלקם פונו לבתי החולים בעיר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבטחה כבדה בפסגת נאט"ו באיסטנבול
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מפגינים נגד ארה"ב באיסטנבול
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ראשי הברית. הסכימו על אימון הכוחות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הותירו את ההחלטה מעורפלת. מנהיגי נאט"ו בטורקיה
צילום: רויטרס
מומלצים