שתף קטע נבחר

צילום: CNN

סדאם בביהמ"ש: "זה תיאטרון. בוש הוא הפושע האמיתי"

סדאם חוסיין הופיע בבית משפט עיראקי ושמע את שבעת סעיפי האישום נגדו, בהם רצח עם ופשעים נגד האנושות. הוא התריס בקול צרוד: "אני נשיא עיראק", וסירב לקבל את סמכות בית המשפט ולחתום על תקציר כתב האישום. דובר הבית הלבן: "סדאם יגיד עוד הרבה דברים"

"אני סדאם חוסיין, נשיא עיראק", כך הזדהה בצהריים (חמישי) הרודן העיראקי המודח בהופעתו הראשונה בבית המשפט, שם הוקראו בפניו סעיפי האישום נגדו. הוא חזר על המשפט פעמיים.

 

השימוע בן 30 הדקות נערך באתר אמריקני סודי, סמוך לנמל התעופה של בגדד. לאחר השימוע הוחזר סדאם למעצר במתקן אמריקני שמור וסודי. השימוע צולם אך הצילומים שודרו רק כעבור כשעה, וללא פס הקול - שחלקים ממנו שוחררו לשידור מאוחר יותר. בהליך דומה הואשמו היום גם 11 מבכירי נאמניו במשטר הבעת'.

 

סדאם נראה רזה. הוא הסתפר וככל הנראה צבע את שערו. הוא לבש חליפה כהה וחולצה לבנה. הוא נראה שונה מאוד מהתמונות האחרונות שלו, שצולמו אחרי לכידתו - אז היה זקנו ארוך ומאפיר ושערו פרוע.

 

"להוריד את העיראקיות לזנות?"

 

סדאם הובא לבית המשפט בשיירה של הצבא האמריקני, כבול באזיקים ובלווי שוטרים עיראקיים. הוא לא היה מיוצג על ידי עורכי דין. האזיקים הוסרו מידיו כשהשופט הקריא בפניו רשימה של שבעה סעיפי אישום.

  

הוא הואשם, בין השאר, בפלישה לכוויית ב-1990, שימוש בגז נגד הכורדים בחלבג'ה ב-1988, בדיכוי המרד השיעי ב-1991 אחרי מלחמת המפרץ הראשונה ורצח ועינויים של רבבות מתנגדיו.

 

הוא שמע את האישומים בפנים חיוורות ונראה מדוכדך. במהלך השימוע נשאל סדאם האם הוא רוצה סיוע משפטי והאם הוא יכול לממן לעצמו סיוע שכזה. כתבת CNN שנכחה בשימוע סיפרה שבשלב זה אמר סדאם בציניות: "האמריקנים אומרים שיש לי מיליוני דולרים. איך, אם כן, לא אוכל לממן לעצמי הגנה".

 

סדאם דחה בתוקף את האישום על הפלישה לכוויית. הוא טען שהפלישה בוצעה על ידי הנשיא העיראקי מתוקף החוקה, וכי אין סמכות להאשים אותו בכך. "איך אתה יכול להגיד דבר כזה", אמר לשופט, "עשיתי זאת למען העם העיראקי. יש חוק שאומר לתפוס את סדאם חוסיין כי הכוויתים אמרו "עוד נוריד את העיראקיות לזנות תמורת 10 דינר?" ולדרדר את הכבוד העיראקי שהגן על עיראק, ואת הזכויות ההיסטוריות בגלל הכלבים (הכוויתים) האלה?". השופט נזף בו על השפה הבוטה.

 

"זה תיאטרון, בוש הוא הפושע האמיתי", אמר סדאם בקול צרוד. הוא אמר שהמשפט כולו נועד להגדיל את המניות של בוש לקראת הבחירות בארה"ב.

 

כשנשאל על השימוש בנשק כימי נגד הכורדים אמר: "שמעתי בטלוויזיה שאמרו שזה קרה בתקופת שלטונו של הנשיא סדאם חוסיין".

 

סדאם כפר בסמכות בית המשפט. הוא נופף באצבעו לשופט והתריס: "מי אתה. מה הסמכות שלך? למה אני פה בכלל?". הוא נכנס להתנצחות עם השופט כשנדרש לחתום על תקציר כתב האישום, ואמר שהוא מסרב לעשות זאת ללא נוכחות עורכי דינו. "זה לא חלק מההליך. ברשותך", אמר לשופט, "אני אחזור עם עורכי דיני ואז נמשיך".

 

הערב אמר דובר הבית הלבן, סקוט מקללן, בתגובה לדברי סדאם בבית המשפט כי "בוש הוא הפושע האמיתי": "מאחר ששלטונו של סדאם חוסיין הופל, אינני מעונין להגיב לכל דבר שהוא עומד להגיד בבית המשפט".

 

"הוא יגיד עוד הרבה דברים", אמר מקללן, שהדגיש כי המשפט הוא צעד חשוב בסיוע לעם העיראקי להתמודד עם עשורים של ברוטליות תחת שלטונו של הרודן. 

 

 

ההופעה בבית המשפט היא למעשה הופעתו הפומבית הראשונה של סדאם שישה וחצי חודשים לאחר שנלכד. עד למשפטו, שיחל ככל הנראה רק בשנה הבאה, הוא ימשיך להיות מוחזק במתקן מעצר המנוהל בידי הצבא האמריקני. שלטונות עיראק ביקשו מארה"ב לערוב לביטחונו של סדאם עד למשפט, מפני שאין להם היכולת לעשות זאת בכוחות עצמם.

 

אתמול (רביעי) הועברה האחריות המשפטית על סדאם חוסיין לידי הממשלה העיראקית. המשמעות היא שהוא חדל להיות שבוי מלחמה אמריקני והפך להיות עציר פלילי של מערכת המשפט העיראקית. הוא הובא בפני שופט שהסביר לו את המהלך והקריא לו את זכויותיו.

  

יחד עם סדאם הואשמו, כאמור, עוד 11 בכירים ממשטר הבעת'. ברשימה כלולים סגן הנשיא טהא יאסין רמדאן, סגן ראש הממשלה טארק עזיז, הגנרל עלי חסן אל-מג'יד (המכונה עלי הכימי) קרובי משפחתו של סדאם, יועציו ושרים בממשלתו.

 

עונש המוות הוחזר לספר החוקים

 

מוואפק א-רביע, היועץ לביטחון לאומי של ממשלת עיראק אמר שסדאם יואשם, בין השאר, ברצח עם ופשעים נגד האנושות בגין השימוש בנשק כימי נגד הכורדים בעיירה חלבג'ה ב-1988, בפשעי מלחמה במסגרת מלחמת איראן-עיראק, וברצח המוני ודיכוי של מתנגדי המשטר. התובעים במשפט יבקשו להוכיח שסדאם הורה על המעשים הללו או שידע על התרחשותם ולא עשה דבר למנוע זאת. "זה הולך להיות משפט המאה", הוסיף א-רביע. "כולם יצפו בו ואנו נראה לעולם את עיראק החדשה".

 

נשיא עיראק החדש, ראזי אל-יאוור, אמר לכלי התקשורת הערביים כי הממשלה העיראקית החליטה להחזיר את עונש המוות לספר החוקים. עונש המוות בעיראק בוטל על ידי המושל האמריקני פול ברמר עם נפילת בגדד.

 

זיאד אל חסאוונה, עורך דין ירדני מצוות ההגנה המיוחד של סדאם אמר לרשת הטלוויזיה אל ג'זירה כי השלטון העיראקי מסרב לאפשר לו להיפגש עם סדאם וכי כל הפניות לצלב האדום, לאו"ם ולגורמים נוספים לאפשר לסדאם חוסיין להיפגש עם פרקליטיו לא נענו. "זו סיבה מספיק טובה לכך שבית המשפט אינו חוקי", הוסיף חסאוונה.

 

גם עורך דין אחר בצוות ההגנה כפר בחוקיותו של בית המשפט. "אנו פונים לעולם שיסבירו לנו מניין שאבה הממשלה העיראקית את הזכות הלא חוקית לשפוט אותו, פרט לזכות שהעניקה לה ארה"ב", אמר עו"ד מוחמד אל-ראשדאן. "אין כאן את התנאים המינימליים לקיום משפט הוגן", הוסיף.

 

ראש ממשלת עיראק איאד עלאווי הבטיח לפני יומיים כי משפטו של סדאם יהיה הוגן ופומבי. הוא אמר שאם ירצה בכך, יוכל סדאם לייצג את עצמו. בארצות-הברית חוששים מאוד מאפשרות שכזו, שכן הרודן המודח, שעשוי להופיע במדים, עלול להופכו לתצוגת תעמולה וכתב-אישום נגד הכיבוש והמערב בכללותו - ולהצית רגשות לאומנים בעולם הערבי והמוסלמי.

 

התפתחויות נוספות:

 

  • שני עוברי אורח עיראקים נהרגו ואישה נפצעה קשה כשמטען צד התפוצץ היום (חמישי) במרכז בגדד, בעת ששיירה אמריקנית חלפה במקום. הפצועה הועברה לבית החולים בעיר.

  

  • בפיצוץ שאירע קודם לכן סמוך לבית החולים המרכזי בבגדד, נהרגו שני שומרי ראשו של בכיר במשרד האוצר העיראקי. הבכיר נפצע בפיצוץ.

 

  • חייל אמריקני נהרג ושניים נפצעו בפיצוץ מטען צד בעיר הצפונית מוסול.

 

  • הממשל האמריקני העלה את הפרס מעל ראשו של בכיר הטרוריסטים מסעב א-זרקאווי ל-25 מיליון דולר. עד כה היה הפרס 10 מיליון בלבד.

 

  • בבגדד הועבר הפיקוד על כוחות הקואליציה בעיראק מהגנרל האמריקני ריקרדו סנצ'ז לידי מחליפו, הגנרל ג'ורג' וו. קייסי.

 

  • בוושינגטון נפתחה אתמול (רביעי) שגרירות עיראק לאחר יותר מ-14 שנים שלא היו יחסים דיפלומטיים בין המדינות.

פורסם לראשונה 01/07/2004 12:45

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: CNN
סדאם חוסיין בבית המשפט
צילום: CNN
צילום: איי פי
עונש המוות הוחזר לספר החוקים. פסל של סדאם אחרי נפילת בגדד (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בין הנאשמים. סגן ראש הממשלה טארק עזיז
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חייל אמריקני צופה במשפט
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הרחוב העיראקי
צילום: איי פי
מומלצים