שתף קטע נבחר

פרשנות: ההוכחה לא תהיה פשוטה, אך התקוות גדולות

בעיראק יודעים שנטל הוכחת מעורבותו של סדאם חוסיין בזוועות משטרו אינה משימה פשוטה, אולם מבינים שאם יעלה בידם להרשיע אותו במשפט הוגן, העם העיראקי יוכל סוף סוף להשאיר את העבר המדמם מאחור

שיחת היום בעיראק היא הופעתו של הרודן המודח סדאם חוסיין ואנשי משטרו בבית המשפט. למרות שמדובר היה בשימוע תקדימי, שנועד להציג בפניו את סעיפי האישום נגדו ולאפשר לו להשיב עליהם, בעיראק יש המדברים כבר על העונש שראוי שיוטל עליו.

 

"צריכה להיות דרך שתגרום לו לסבל אמיתי", אמרה קתי חמאדי, אם לשלושה שאיבדה את בעלה ואחיה לשלטון האימה של סדאם חוסיין בשנות ה-80 וה-90. "בית משפט עיראקי זה רעיון מצוין. כך ייחשף העבר הרצחני שלו, והעיראקים ידעו את כל הדברים שהוא צריך להסביר. העיראקים צריכים לשמוע את זה", הוסיפה.

 

ראש הממשלה העיראקי אמר כי הקבינט שוקל האם להחזיר את עונש המוות לספר החוקים של עיראק הריבונית. העונש החמור בוטל על ידי המושל האמריקני פול ברמר אחרי נפילת בגדד. נשיאה החדש של עיראק, ראזי אל-יאוור, אמר לכלי תקשורת ערביים כי הוחלט להחזיר את עונש המוות, אולם טרם יצאה על כך הודעה רשמית. 

 

בינתיים מספקת הופעתו של סדאם בבית המשפט תקווה לעיראקים שהצדק בוא יבוא. "משפטו של סדאם יהיה האירוע המשמעותי ביותר בעיראק. הוא יאפשר לנו לשם שנים של סבל מאחורינו", אמר חבר באיגוד עורכי הדין של עיראק.

 

"המשפט יראה לעיראקים סוג חדש של צדק. אם המסר הזה לא יודגש, העיראקים עלולים לסגת אחורה לשיטות שהם הכירו במשך שנים", הוסיף הפרקליט.

 

ארה"ב ושלטונות עיראק אכן מקוות שהמשפט יראה לעולם את זוועות שנות שלטונו של סדאם ונאמניו, ויסייע לעם העיראקי להשתחרר מעולו של הרודן, בדומה לשיחרור שחווה העם הגרמני במשפטי נירנברג. בארה"ב מקווים גם שהמשפט יסייע לארה"ב לנגח את הביקורת על ההחלטה לפלוש לעיראק, גם אם לא נמצא שם לבסוף נשק להשמדה המונית כפי שהובטח.

 


סדאם חוסיין עיראק משפט
סדאם בבית המשפט. צילום: סי.אן.אן

 

תשומת הלב הראשונית מתמקדת אמנם בתגובתו של האיש להאשמות החמורות נגדו, אולם המשימה הקשה יותר היא לוודא שהוא יזכה למשפט הוגן. חברי איגוד עורכי הדין סבורים שגם אם יערך לסדאם משפט ציבורי ופומבי, הוא לא יוביל את עיראק לעידן חדש של חופש ודמוקרטיה אם הוא לא יתבסס על הליך חוקי, ראיות חותכות ועדויות אמינות. "משפטו של סדאם חוסיין חייב להיות הוגן כדי שהעם העיראקי יראה בו דוגמא", אמרו. 

 

הבעיה היא שהמוניטין של סדאם, והעובדה שיש כוונה לאפשר למצלמות הטלוויזיה לסקר את המשפט, יקשו על קיום הליך הוגן וחף מהטיה. על התביעה חל נטל של הוכחת שרשרת הפיקוד שמתחילה בסדאם חוסיין ומובילה לביצוע של פשעים נגד האנושות ורצח עם. זו אינה משימה קלה, כפי שכבר יודעים התובעים בבית הדין המיוחד שהוקם בעקבות המלחמה ביוגוסלביה לשעבר, ובית הדין שהוקם בעקבות הטבח ברואנדה.

 

אך עורכי דין בעיראק סבורים כי העבודה הקשה הזו תשתלם אם בסופה יצליחו העיראקים לבנות מערכת משפטית חפה משחיתות ושרירות לב.

 

וישנה בעיה נוספת: יש חשש שסדאם יהפוך את המשפט לקרקס או שידרוש להעניש גם את ארה"ב ומדינות מערביות אחרות שתמכו בו כשמרתפי העינויים שלו היו מלאים בחפים מפשע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: CNN
סדאם חוסיין בעת משפטו
צילום: CNN
צילום: איי פי
עיראקים צופים במשפט
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חיילים אמריקנים בעיראק
צילום: איי פי
מומלצים