שתף קטע נבחר

שכם: המבוקשים פתחו באש - קצין שייטת נהרג

לוחמי היחידה ניסו לעצור את ראש החזית העממית בצפון שכם ואת סגנו, אך המבוקשים פתחו באש, ממנה נהרג סרן מורן ורדי, בן 25 מבנימינה. 3 חיילים נוספים נפצעו בפעולה. אחד המבוקשים נהרג וחברו נמלט לבית סמוך. החיילים כיתרו את הבניין וירו למוות במבוקש. הפלסטינים: מרצה באונ' א-נג'אח ובנו נהרגו מהירי. צה"ל הביע צער על הריגת האב והבן, אולם תת אלוף אייזנקוט הדגיש: "נוצרה מציאות מורכבת בשטח שחייבה הפעלת מסוקים"

מעצר המבוקשים הסתבך: סרן מורן ורדי, בן 25 מבנימינה, מפקד צוות בקומנדו הימי, נהרג הלילה (ג') ושלושה מחבריו נפצעו בקרב יריות עם מבוקשים בשכם. 

 

מצבו של אחד הפצועים מוגדר קשה. נגד נוסף נפצע באורח בינוני וקצין נוסף נפצע באורח קל. הפצועים מאושפזים בבתי החולים "תל השומר" ו"רבין" בפתח תקווה. מבית החולים "שיבא" נמסר כי הפצוע קשה חזר להכרה ונותח בחזהו ובבנו. במרכז הרפואי "רבין" מאושפזים שני החיילים במצב קל עד בינוני. השניים נותחו והם סובלים מפגיעות בגפיהם. 

 

 

המטרה: מעצר מבוקשים בשכם

 

תת אלוף גדי אייזנקוט, מפקד אוגדת איו"ש, תיאר את הפעולה. "מטרת המבצע היתה לעצור מבוקשים, כאשר בשלב הראשון לא ידענו במי מדובר", אמר תא"ל אייזנקוט.

 

על הקצין שנהרג, אמר תא"ל אייזנקוט, "משימת הכוח היתה לסגור על מבנה על מנת למנוע בריחת מחבלים".  


פיצוץ מבנה בשכם
חילופי האש בשכם. צילום: רויטרס

 

החיילים הגיעו הלילה ב-1:00 למחנה הפליטים עין בית עילמה בצפון העיר, במטרה לעצור את מפקד החזית העממית בשכם ימאן פרג' וסגנו אמג'ד מליטאת. השניים מבוקשים בכירים עוד מהאינתיפאדה הקודמת.

 

הלוחמים כיתרו מבנה שבו התבצרו המבוקשים וקראו להם להסגיר את עצמם. ואז פתח לעברם מליטאת באש ומטען חבלה הושלך לעבר החיילים ככל הנראה מהקומות הגבוהות של הבניין. ממנה נהרג סגן ורדי וחייל נוסף נפצע. 

 

חבריהם של הנפגעים השיבו באש לעבר הבית, ממנה נהרג ככל הנראה אחד המבוקשים. פרג', מפקד החזית העממית בעיר, נמלט לבניין סמוך, בן 4 קומות, בו שהו כ-30 בני אדם והסתתר במקום. מאוחר יותר עלה אל גג הבית ופתח באש ממנה נפצעו עוד שני חיילים. הכוחות השיבו באש וירו בפרג' למוות.

 

הפלסטינים דיווחו כי שני אזרחים נוספים נהרגו בחילופי האש. לדבריהם שני ההרוגים הם חאלד סאלח, פרופסור באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, ובנו בן ה-16, מוחמד, אזרחי ארצות הברית. 

 

צה"ל הביע צער על הריגתם של שני אזרחים פלסטינים חפים מפשע בפעולה וחזר והדגיש כי הצבא פועל בסביבה אזרחית והוא מנסה להפריד בין אוכלוסייה חפה מפשע לבין אנשי טרור והירי היה מכוון לעבר המבוקשים.  

 

עם תום הפעולה יצאו הבוקר הכוחות ממחנה הפליטים בשכם.

 

פעיל בגדודי חללי אל-אקצה מסר בהודעה ל-ynet כי במהלך חילופי האש במחנה השליכו אנשיו מטען לעבר החיילים. לדבריו, מדובר באנשי חוליית "השהיד חליל מרשוד" שהיה מפקד גדודי אל אקצה במחנה הפליטים בלאטה ונהרג על ידי צה"ל.  

 

"השניים ניסו להוציא פיגוע גדול"


גדודי אל-אקצה פתח תנזים מחבל עזה
מבוקש פלסטיני. צילום: אי.פי

  

גורמי ביטחון אומרים כי פרג' ומליטאת, מפקדי החזית העממית בשכם, עסקו  בימים האחרונים בניסיון להוציא פיגוע תופת בלב ישראל. בשבוע שעבר ביקשו להוציא פיגוע התאבדות שיבוצע בירושלים.

 

ב-28 במאי שלחו את המחבל המתאבד שפוצץ עצמו במחסום בקעות, ממנו נפצע קצין צה"ל, אך המתאבד אמור היה להתפוצץ במסעדה בצפון הארץ.

 

בדצמבר האחרון היו אחראים השניים לפיגוע ההתאבדות בצומת גהה, בו נהרגו ארבעה בני אדם. השניים שלחו גם שני מחבלים לבצע פיגוע ירי בכפר סבא, אולם שני המחבלים נתפסו על ידי הכוחות באורנית. 

 

היינו חייבים להפעיל מסוקי קרב"

 

"נוצרה מציאות מורכבת בשטח שחייבה הפעלת מסוקי קרב", אמר הבוקר תת אלוף אייזנקוט בתדרוך לעיתונאים והוסיף: "המסוקים ירו שלושה טילים לעבר המחבל שעמד על גג הבניין כדי להפסיק את הירי ועל מנת לאפשר את פינוי הנפגעים. כתוצאה מהירי נהרג מחבל נוסף".

 

בהתייחסו לשימוש במסוקי קרב, אמר תא"ל אייזנקוט: "אנחנו משתמשים במסוקי קרב כמרכיב בלחימה. אנחנו משתדלים שלא להשתמש בהם באזורים מיושבים, אך נוצרה מציאות מבצעית שחייבה הפעלתם. מצד אחד, לחלץ את הנפגעים בשטח, ומצד שני, למנוע מצב של סיכון הכוחות". לדבריו, ככלל, לא מפעילים מסוקי קרב על מבנים. מדובר בירי ראשון השנה שבוצע והוא היה יעיל מאוד.

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר היום בהתייחסו לפעולה כי "זהו חלק מהמחיר שאנו משלמים במלחמה המתמדת שלנו בארגוני הטרור. הפעולה הזו היתה חיונית והכרחית לפגיעה בראשי החזית העממית וארגונים נוספים". השר מופז אמר עוד כי "פעולה זו, כמו רבות אחרות, הן אלו שנותנות את תחושת הביטחון לאזרחי ישראל".  

 

שכם: נהרגו 22 מ-40 מבוקשים

 

במהלך תשעת השבועות האחרונים פועלים כוחות מיוחדים של צה"ל בשכם. לפני תחילת המבצע, סימנו בצה"ל 40 מבוקשים בעיר ועד כה נהרגו ונפגעו 22 מהם. "לחשוב שזה יפתור את הבעיה זה נאיבי. יש בשכם ובשומרון יכולת ומוטיבציה רבה ונשק", אמר היום תא"ל אייזנקוט.

 

לדברי אייזנקוט, מתחילת השנה בוצעו 800 מבצעים מיוחדים ביהודה ושומרון ונתפסו למעלה מ- 2,000 מבוקשים וסייענים. תא"ל אייזנקוט הוסיף כי העיר שכם מהווה מלאה בטרור. לדבריו, מתחילת השנה נתפסו קרוב ל-60 מתאבדים, 13 מטענים בתוך שכם ועשרה מחוצה לה.

 

אייזנקוט ציין כי המבצע מקטין בצורה משמעותית את יכולת הטרור והדבר מאפשר חיים סדירים במדינה. "אני לא רוצה לחשוב איך זה היה נראה אם לא היינו מצליחים לסכל 97-98 אחוז מהפיגועים. הפעולות האלה מאפשרות חיים במדינה הזאת". 


פורסם לראשונה 06/07/2004 02:22

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ועופר מאיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סרן מורן ורדי. נהרג בשכם
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
מעצר מבוקשים. הלוחמים הופתעו
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
המבוקשים פתחו באש מהקומות הגבוהות. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
צילום: רויטרס
פעילות צה"ל בשכם (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
תא"ל אייזנקוט. היינו חייבים להפעיל מסוקים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום אלכס קולומויסקי
מופז. הפעולה היתה חיונית
צילום אלכס קולומויסקי
מומלצים