שתף קטע נבחר

סולאנה ל-ynet: שרון הגזים, אין אנטישמיות

הרבה חיוכים מתוחים נראו בביקורו בארץ של חוויאר סולאנה, האחראי על מדיניות החוץ והביטחון של האיחוד האירופי. חילוקי הדעות עסקו, איך לא, בהצבעה באו"ם על נושא גדר ההפרדה, שבה זכתה ישראל לגינוי מקיר לקיר. ל-ynet אמר סולאנה כי שיתוף הפעולה בין ישראל לאירופה בעלייה וכי אינו סבור שיש גל של אנטישמיות באירופה

דבריו של ראש הממשלה, שקרא ל"אחים" יהודי צרפת לעלות ארצה בגלל השתוללות האנטישמיות, היו מוגזמים - כך אמר ל-ynet חוויאר סולאנה, הממונה על מדיניות החוץ והביטחון של האיחוד האירופי. "אינני חושב שיש גל של אנטישמיות באירופה. אולי מקרים בודדים, אך זו לא אנטישמיות", הוסיף.


סולאנה התייחס גם לכך שהצבעת מדינות אירופה באו"ם, נגד בניית גדר ההפרדה, התקבלה בלשכת שר החוץ כ"בגידה". "קיבלנו החלטה שהתבססה על חוות דעת מייעצת של הגוף השיפוטי החשוב ביותר של העולם. איננו מדברים כאן על משפט אירופי אלא על משפט של גוף בינלאומי. אנו מקבלים את חוות הדעת המיעצת של הגוף הזה".


עוד אמר סולאנה כי "בהחלטה שהתקבלה דובר על ההכרה בזכות ההגנה העצמית של ישראל, הדבר היחיד שהוא במחלוקת היא העובדה שהגדר בנויה על שטח כבוש. בנוסף, ישנו הצורך לשמור על איזון בין צרכים ביטחונים להומניטריים, כמו שבית המשפט העליון בישראל אמר". 


לשאלה בדבר יצירת "חומה" אפשרית בין ישראל לאירופה בעקבות ההצבעה ענה סולאנה כי "רמת שיתוף הפעולה בין ישראל לאירופה בינתים רק עולה. יש לנו אינטרס במצב באיזור".


מתח גלוי בין ישראל לאיחוד האירופי


סולאנה נפגש בצהרים עם שר החוץ סילבן שלום בצל המתח בין הצדדים בעקבות הצבעת מדינות אירופה באו"ם נגד ישראל בנושא גדר ההפרדה.

 

השר שלום מתח בפני סולאנה ביקורת חריפה על אופן הצבעת המדינות החברות באיחוד האירופי. "הביקור מתקיים בצל הצבעת אירופה בנושא הגדר באו"ם. אני וממשלתי מאוד מאוכזבים מההחלטה בעניין הגדר, שהיא אמצעי בלתי אלים. זוהי למעשה הצבעה נגד זכותנו להגן על חיי אזרחינו".

 

שלום הדגיש: "הצבעת אירופה לדעתנו תעודד את הפלסטינים להתנער מאחריותם לפעול נגד הטרור. אם אירופה רוצה לשמש בתפקיד משמעותי, עליה לדחוף לביצוע הרפורמות ברשות הפלסטינית ולא לשרת את המניפולציות הפלסטיניות באירופה".

 

סולאנה הגיב: "בניגוד לרושם שיכול להיות למי שצופה בנו, היחסים בין אירופה לישראל הם ברמה של שיתוף פעולה מהטוב ביותר שהיה לאחרונה. אני מקווה שהקשיים הנוכחיים יעברו ושנמשיך לעבוד יחד - גם אם אין בינינו הסכמה של 100%".

 

הוא הגיב לדברי שר החוץ בנושא הגדר: "אנחנו תומכים במדיניות ההגנה העצמית שלכם, אך כמו שאמר בית הדין הגבוה לצדק שלכם, צריך להתחשב גם בנושאים הומניטריים. זהו אלמנט חשוב בביטחון העולם. הגדר בנויה על שטחים כבושים".


בהמשך השיחה התייחס שלום לנעשה ברשות הפלסטינית ואמר כי "כל שרי הרשות הפלסטינית מעורבים בשחיתות, כולל ערפאת עצמו, שגם כיום מעביר לרעייתו מדי חודש סכומי עתק".


בתגובה ענה סולאנה כי "יש לנו אינטרס שישרור שקט באזור זה של העולם. אנחנו יכולים לעשות זאת ביחד או לבד". 


אחר הצהריים נועד סולאנה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, בירושלים. יצויין כי בפעם האחרונה שביקר סולאנה בישראל, לפני חודשים ארוכים, לקה ראש הממשלה בהצטננות ולכן הפגישה עם סולאנה בוטלה ברגע האחרון.


פורסם לראשונה 22/07/2004 14:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
שלום וסולאנה. מתח?
צילום: ישראל הדרי
צילום: רויטרס
חילול בית קברות בצרפת
צילום: רויטרס
מומלצים