שתף קטע נבחר

השר הנגבי מזהיר: הימין הקיצוני מתכנן לפגוע בהר הבית

האם גורמים בימין הקיצוני מתכוונים לבצע פיגוע בהר הבית? השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, אמר בראיון לערוץ 2 שרמת האיום עלתה ביתר שאת בשבועות האחרונים "יותר מאי-פעם בעבר". לדברי הנגבי, מדובר ב"חשיבה תכליתית ולא חשיבה ברמת הפילוסופיה"

הר הבית על הכוונת: השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, הזהיר הערב (שבת) מפני כוונת גורמים יהודים קיצונים לפגוע בהר הבית, כדי "לטרוף את הקלפים" ולהוות "קטליזטור לשינוי התהליך המדיני". הנגבי דיבר בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. 

 

 

"אנחנו חשים שרמת האיום על הר הבית במובן של ביצוע פיגוע מגורמים יהודים קיצונים ופנאטים כדי לטרוף את הקלפים, כדי להוות קטליזטור לשינוי של כל המהלך המדיני, הרמה הזאת עלתה בחודשים האחרונים, ביתר שאת בשבועות האחרונים, יותר מאשר אי-פעם בעבר", אמר הנגבי.

 

הנגבי הוסיף: "יש סכנה שירצו לעשות שימוש בעובדה שמדובר באתר הכי רגיש, הכי נפיץ, הכי מקודש למוסלמים כדי לבצע פיגוע או על האתר עצמו במסגד או על המתפללים, ולאחר מכן לקוות שתגובת השרשרת תביא לקריסת התהליך המדיני. יש שפע של אינדיקציות מאוד מאוד מדאיגות שבתחום הזה יש חשיבה, והיא כבר חשיבה תכליתית ולא חשיבה ברמת הפילוסופיה".

 

"המחתרת היהודית" ניסתה לפגוע

 

גם בעבר היו תוכניות של "המחתרת היהודית" לפגוע בכיפת הסלע בהר הבית, מעשה שעלול להבעיר את כל המזרח התיכון. באפריל 1984 נעצרו כ-29 אזרחים ישראלים, רובם מתנחלים, בחשד לחברות במחתרת היהודית.

 

נגד 27 מהם הוגשו כתבי אישום בעבירות שונות (חברות בארגון טרור, גניבת נשק, שיבוש חקירה, קשר לפשע, רצח). משפטם נמשך כשנה, ובמהלכו התברר שהם התכוונו לפוצץ את כיפת הסלע. רוב חברי המחתרת נידונו לעונשי מאסר שבין ארבעה חודשים לעשר שנים. רוב אסירי המחתרת זכו לחנינה מהנשיא דאז, חיים הרצוג.

 

המלצה למעצרי מנע

 

על רקע ההתרעות הגוברות, המליץ מפקד משטרת מחוז ש"י, ניצב שחר איילון, לבצע מעצרי מנע בקרב אנשי ימין קיצוני, קודם ליישום תוכנית ההתנתקות. הדברים נאמרו בראיון ל-ynet.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, התבקש בראיון שפורסם בסוף השבוע ב-ynet להתייחס לנושא מעצרי המנע, ואמר: "אני בהחלט תומך. אני בכלל חושב שמשטרה, כמו זרועות הביטחון האחרים שאחראים על ביטחון הנפש וצריכים לבצע משימות מורכבות כאלה, צריכים לבחון מכלול שלם של פעילויות, שהמטרה שלהם זה לצמצם עד למינימום פוטנציאל נפיץ".

 

"אם בסופו של דבר יהיה נכון לעצור אנשים כדי למנוע את הפוטנציאל הנפיץ הזה, וכדי למנוע הידרדרות והסלמה, לטעמי זה נכון. כמובן, הכל צריך להישקל לגופו של עניין. עדיין אנחנו מדברים בחברה שיש בה חוק, שיש בה זכויות יסוד, חופש הביטוי וחופש התנועה וצריך לעשות את האיזון בין הדברים".

 

בדיון בוועדת חוץ וביטחון בכנסת השבוע אמר ראש השב"כ, אבי דיכטר: "יש חומר מודיעיני על עשרות יהודים שמייחלים למותו של ראש הממשלה, ומסביבם יש עוד 150-200, במעגל החיצוני שאולי מסכימים להם רעיונית".

 

לדבריו, מדובר ב"קומץ פעילים המגיח מעת לעת, אחרי תקופת דגירה ארוכה, עם אידיאולוגיה אנטי-ממלכתית, שנוקט שימוש באלימות להשגת יעדים פוליטיים. הוא בעל נגישות לידע צבאי וביטחוני, שמבצע פעילות מחתרתית וחשאית, עם דה-לגיטימציה לאנשי ביטחון ובעלי תפקיד ציבורי. היעד המוצהר - הפסקת תוכנית ההתנתקות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
צחי הנגבי. מזהיר
צילום: שאול גולן
צילום: סבסטיאן שיינר
הר הבית על הכוונת
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: תומריקו
בעד מעצרי מנע. אהרונישקי
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומוייסקי
הזהיר. דיכטר
צילום: אלכס קולומוייסקי
מומלצים