שתף קטע נבחר

סיעת שינוי אישרה את הצעת לפיד להסכים לצירוף החרדים

סיעת שינוי אישרה ברוב של 11 תומכים מול שלושה מתנגדים את הצעתם של לפיד ופורז "לשקול את צירופה של יהדות התורה כתומכת בקואליציה". יו"ר שינוי, לפיד, אמר: "רק השור הוא עקבי". הוא דחה בתוקף את ההאשמות בגזענות. חברים בסיעה טוענים: "אם נעשה את זה, נקפל את הדגל שלנו". פעילים בשטח מאיימים לעזוב את המפלגה. ביהדות התורה מרוצים: "ביזינו את שינוי"

וזהו הציטוט הפוליטי של היום: "רק השור הוא עקבי. אנחנו בחוץ - משמע ש"ס בפנים וכל מה שהשגנו היה נמחק. יש רגע בו אתה אומר - הדברים הבסיסיים שהובילו אותך משתנים, ואתה צריך להבין את צורך השעה. זו הסיבה שאמרנו שנשקול את ההצעה, רק אם העבודה תצטרף".

 

כך אמר אחר הצהריים (יום ב') יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי ) לפיד בישיבת חברי הסיעה, כשהוא מאשר את הפרסום ב-ynet, לפיו הסכים לשבת בממשלה יחד עם "יהדות התורה" - אם "העבודה" תצורף קודם לכן. בעקבות דברים אלו אישרה סיעת שינוי ברוב של 11 תומכים מול שלושה מתנגדים את הצעתם של לפיד ופורז "לשקול את צירופה של יהדות התורה כתומכת בקואליציה לאחר צירוף מפלגת העבודה".

 

המתנגדים בשינוי: חברי הכנסת אילן ליבוביץ', חמי דורון ויגאל יאסינוב. סיעת שינוי סייגה את האישור: "בתנאי שיישמרו ההסכמים בנושאי דת וכי הממשלה תתחייב להעביר את חוק ברית הזוגיות ואת תיקון חוק טל ותמשיך לקדם את התוכנית המדינית והכלכלית".

 

השר לפיד אמר בתגובה לאישור הסיעה: "התנאי בעניין העברת ברית הזוגיות נאמר לראש הממשלה. לפי מיטב ידיעתנו, באופן פרדוקסלי, לרבנים החרדים אין בעיה עם הצעת החוק כי הם אומרים שלא מעניין אותם מה המדיניות. אמרנו לשרון בשיחותנו איתו כי זה התנאי שלנו".

 

פורז אמר בתגובה להחלטת שינוי "אם תהיה ממשלה של 80 חברי כנסת וגם חברי הכנסת של יהדות התורה יתנגדו - יש רוב מוצק לברית הזוגיות. לא נסכים לשנות שום דבר בקווי היסוד (בענייני דת ומדינה) לעומת מה שסוכם עם המפד"ל".  

 

לפיד: ש"ס המציאה את העדתיות

 

לפיד דחה בתוקף את הטענות אודות גזענות, בשל העדפת המפלגה האשכנזית על פני ש"ס המזרחית. "לא ביקשנו את יהדות התורה. ראש הממשלה הציע את יהדות התורה. הטענה המשמיצה והמכוערת שיש שמץ של גזענות בשינוי... שס המציאה את העדתיות. למה אנחנו לא רוצים את ש"ס? כי ש"ס היא גדולה, אגרסיבית והשחיתה השלטון עד היסוד".

 

השר אברהם פורז הוסיף: "לנו אין שום איבה כלפי החרדים באשר הם חרדים. העניין הוא, שאנחנו ידענו שעם מפלגות חרדיות בפנים אי אפשר לכונן שום שינוי. אם גם העבודה תיכנס, זו תהיה ממשלה שבתוכה 5 חרדים. האם אתם חושבים שהם יחזירו את משרד הדתות? לא. את האפליה בקיצבאות הילדים? לא. ביטול חוק הזוגיות ? לא .האם משרד הפנים יתחיל להתנכל לעולים? לא".

 

ההחלטה עוררה ויכוחים רבים ומחלוקת במפלגה שהבטיחה לבוחריה שיחרור מהכפייה הדתית. חברי הכנסת שהביעו התנגדות נשאלו מה דעתם בנושא. ח"כ חמי דורון יצא בקול רועד כנגד החלטת ראשי שינוי ואמר: "לא לשם ההתנתקות הלכנו לבחירות ולכן אסור לנו לשבת עם יהדות התורה ויש לקיים לבוחרים את מה שהבטחנו להם. לדעתי, מועצת שינוי לא תאשר ישיבה משותפת עם החרדים. לא רע להיות באופוזיציה".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' הבהיר מצידו עוד קודם לישיבה כי הוא מתנגד לישיבה של שינוי בממשלה יחד עם יהדות התורה: "אני בעד שנתמוך בממשלה מבחוץ. הלכנו לבחירות עם דגל של נושאים אזרחיים, וזאת תהיה הפרת הבטחה לבוחרינו עם נקפל את הדגל ונשב עם יהדות התורה". לדברי ליבוביץ', "סיעת יהדות התורה מעוניינת רק בתקציבים וקצבאות והם לא ישנו את עורם". לדעה זו שותפים רבים מחברי הסיעה (כפי שעלה במשאל ynet לפני כשבוע).

 

לדעתם של חברי הסיעה יש הידהוד מסוים גם בשטח: פעילים צעירים מסניף צפון של שינוי מאיימים היום לעזוב את המפלגה ולהחזיר את פנקסי החבר שלהם, "אם שינוי תשב עם החרדים בממשלה", לדבריהם.

 

אחד הפעילים, דודו מגן, אמר ל-ynet: "המהלך של לפיד לא ייאמן, יש לי דמעות בעיניים". מגן סיפר כי הודיע אמש ליו"ר המפלגה לפיד באי-מייל ששיגר אליו: "אם תצטרפו לממשלה עם החרדים, נקבור את המפלגה קבורת חמור - כמו שאתה אמרת על מפלגת העבודה".

 

מגן מספר כי הוא פעיל במפלגה כבר 5 שנים. בשינוי טוענים הבוקר בתגובה כי מגן "רשום במאגר של תומכי המפלגה - אולם כבר אינו נחשב לחבר".

 

בסיעת יהדות התורה היו מרוצים. לדברי גורמים בסיעה, המטרה המרכזית של "ביזוי שינוי בשחיטה כשרה" - הושגה. בסיעה היו שתי גישות: זו של גפני ורביץ דגלה ב"לא תציג דרישות תקציביות ולא לעמוד בשלב הראשוני על סוגיות בוערות בנושא דת ומדינה" - ולגרום לראשי שינוי לספוג את לחץ הכיסא ולהזיע אל מול הבוחרים. בעקבות ההתבטאויות האחרונות של ראשי שינוי, הסיקו במפלגה החרדית ששינוי "בולעים את הצפרדע".

 

את הגישה השניה הוביל ח"כ ליצמן שטען כי התנאי הראשוני לניהול המו"מ מול הליכוד חייב להיות הוצאת שינוי החוצה. עתה שוקלים ביהדות התורה לאמץ את גישתו של ליצמן ולהעביר מסר ברוח זו לצוות המו"מ של הליכוד. הרב רביץ, יו"ר סיעת יהדות התורה, מיהר לצאת לתקשורת עם הצהרות ולפיהן רק אם שינוי "תחזור בתשובה" כהגדרתו, יראה בהם פרטנרים ראויים.

   

"יש להם אג'נדה של מסטיק"

 

והמתקפה משמאל כבר מגיעה: ב"יחד" מותחים ביקורת חריפה על מה שמכונה "פניית הפרסה" של שינוי. יושב ראש יחד, יוסי ביליין, העיר: "שר המשפטים יוסף לפיד מוציא שם רע לציניות הפוליטית כשהוא שובר את כל השיאים ומודיע על נכונות להוסיף תקציבים לחרדים, כדי שמפלגה חרדית תסכים להצטרף לקואליציה".

 

ביילין הוסיף כי "ההשתקעות בכורסאות השלטון השכיחה כנראה מאנשי שינוי את העובדה שניתן לתמוך בנסיגה מעזה גם מספסלי האופוזיציה".

 

גם יושבת ראש סיעת יחד, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את ההחלטה: "האג'נדה של שינוי וטומי לפיד עשויה ממסטיק, ולכן הוא יכול להשתמש בה כדי להדביק את שינוי לכיסאות בממשלה".

  

ואילו יו"ר המפד"ל אפי איתם קרא הבוקר לחברי סיעת יהדות התורה "לא להציל את ממשלת ההתנתקות". לדברי איתם, "אני מאמין שחברי הכנסת של יהדות התורה לא יפנו עורף לציבור שלהם ולערכים שהם מייצגים ולא ייתנו יד להרס של עשרות בתי כנסת, ישיבות וכוללים". איתם ייפגש בימים הקרובים עם חברי כנסת ורבנים של הציבור החרדי במטרה לשכנעם שלא להיכנס לממשלה.

 

הכנסת דחתה מספר הצעות אי-אמון. ההצעה שהגישה יהדות התורה בשל המדיניות החברתית והכלכלית ואי תשלום שכר עובדי המועצות הדתיות, נדחתה ברוב של 56 מתנגדים. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה. חבר כנסת אחד נמנע. גם הצעות האי-אמון שהגישו סיעות ש"ס ובל"ד נדחו.


פורסם לראשונה 02/08/2004 11:36

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אטילה שומפלבי ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. רק השור
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. אין איבה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חיים זיו
ליבוביץ'. נפר הבטחה
צילום: חיים זיו
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. שם רע לציניות
צילום: ג'רמי פלדמן
אתר הכנסת
רביץ. ביזוי שינוי?
אתר הכנסת
מומלצים