שתף קטע נבחר

לפיד: מוכן לשבת עם החרדים, בתנאי שגם העבודה תצטרף

יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, שוחח אתמול עם בכיר מאוד בליכוד המקורב לראש הממשלה ואמר שיסכים לשבת בממשלה אחת עם יהדות התורה. כך נודע ל-ynet. התנאי: שמפלגת העבודה תצטרף אף היא. השר פורז הבוקר: אם מפלגה דתית תצטרף בנוסף לעבודה, המשקל שלה יהיה שולי. אמש נועדו צוותי הליכוד ויהדות התורה. בתום הפגישה אמר ח"כ רביץ: יש התפתחות גדולה מאוד

לפיד מוכן לשבת עם יהדות התורה בממשלה - כך מתברר משיחה שקיים אתמול שר המשפטים עם בכיר מאוד בליכוד המקורב לראש הממשלה, אריאל שרון. ל-ynet נודע הלילה (יום ב') כי לפיד התנה את ישיבתו בממשלה אחת עם יהדות התורה, בכך שגם העבודה תצטרף.

 

למרות ההצהרות הפומביות והתקיפות של יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, לפיהן שינוי לא מתכוונת לשבת עם המפלגות החרדיות באותה ממשלה, ל-ynet נודע כי לפיד אמר אתמול לגורם בכיר מאוד בליכוד המקורב לראש הממשלה, אריאל שרון, כי יסכים לכך ששינוי תשב בממשלה עם יהדות התורה, בתנאי שגם מפלגת העבודה תהיה חלק מהקואליציה.

 

הגורם הבכיר העביר את המסר של לפיד גם לראש הממשלה. גורמים בכירים בליכוד אישרו כי אכן התקיימה שיחה כזו ואת הדברים של שר המשפטים. בכירים בשינוי אישרו גם הם בשתיקה את הריכוך בעמדותיו של לפיד.

 

השר אברהם פורז אמר הבוקר ל"קול ישראל" בתגובה: "לא אמרנו לרעיון זה לאו מוחלט, אלא השארנו את זה פתוח... אנחנו לא פוסלים בסיטואציה כזו מהלכים נוספים. והיה וסיטואציה כזו תהיה אקטואלית נדון בה ונשקול. בממשלה רחבה, בה העבודה נמצאת וגם איזושהי מפלגה דתית נמצאת בפנים - למפלגה כזו אין כוח. היא הופכת שולית לחלוטין, ולכן אין סיבה לפסול מראש ולהגיד אף פעם לא".

 

אגב, ממשאל שערך ynet לפני שבוע בקרב חברי סיעת שינוי, עלה כי רובם ככולם מתנגדים לישיבה בממשלה עם מפלגה חרדית.

 

לחץ מתמשך על בכירי שינוי

 

בשבועות האחרונים מפעילים בכירים בליכוד, בהם גם שר האוצר, בנימין נתניהו, לחץ על בכירי שינוי להסכים להקמת קואליציה עם יהדות התורה. עד לפני כמה ימים, עמדו אנשי שינוי בסירובם. אתמול, בתום פגישה שניהלו לפיד ופורז עם ראש הממשלה, אף נמסר כי שני השרים הודיעו לשרון כי הם ממשיכים להתנגד, ויעדיפו לצאת מהממשלה.

 

אולם כאמור, בשיחה עם הבכיר בליכוד, ריכך יו"ר שינוי את התנגדותו, והציב את התנאי שלו לישיבה משותפת עם החרדים.

 

במערכת הפוליטית בכלל ובשינוי בפרט ניסו בתקופה האחרונה להעריך כיצד תנהג שינוי אם תועמד בפני הבחירה שבין התנגדות תקיפה לכניסה לממשלה ועצירת תוכנית ההתנתקות והתוכנית הכלכלית של נתניהו, לבין ריכוך העמדות שלה והסכמתה לשבת באותה ממשלה עם החרדים.

 

בכירים בשינוי אמרו בשבוע שעבר ל-ynet כי מפלגתם תהיה בבעיה אם תצטרך לבחור בין שתי הברירות האלה. יועץ התקשורת של שר המשפטים, צחי משה, סירב להגיב הלילה על הידיעה.

 

רביץ: יש התפתחות גדולה

 

ראש הממשלה שוחח בסוף השבוע עם ח"כ משה גפני וח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה וביקש מהם "לגמור את המשא ומתן כמה שיותר מהר".

 

אמש נועדו צוותי יהדות התורה והליכוד לפגישה נוספת. בתום הפגישה אמר ח"כ אברהם רביץ: "לטעמי, יש התפתחות גדולה מאוד בכך שהליכוד הציע להקים ועדה מקצועית שתסרוק את הסעיפים בתקציב שעליהם אנו טוענים כי יש בהם קיצוץ לציבור החרדי יותר מאשר לכלל אזרחי המדינה. אנו מתקדמים שלב אחר שלב".

  

ביחס לשינוי אמר רביץ: "אני נותן להם קרדיט גדול, הם ג'נטלמנים. הם הבטיחו שאם ניכנס לקואליציה, הם ייצאו. הם עשו זאת כאיום, אך אני רואה זאת כהבטחה".

 

ביהדות התורה אין עדיין אחדות דעים לגבי הכניסה לממשלה. חברי הכנסת יעקב ליצמן, ישראל אייכלר ומאיר פרוש אינם רואים בהתפתחויות האחרונות התקדמות ממשית, הם בטוחים כי ללא יציאה של שינוי מהקואליציה והשבת הסטטוס קוו לקדמותו, לא ניתן יהיה לחבור לשרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
משנה את הטון. לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רויטרס
התנאי: שפרס יצטרף
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון לחץ
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. נדון ונשקול
צילום: אלכס קולומויסקי
אתר הכנסת
התפתחות גדולה. רביץ
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
אין אחדות דעים. אייכלר
צילום: אתר הכנסת
מומלצים