שתף קטע נבחר

יהדות התורה: שרון ויתר על חוק טל וברית הזוגיות

התקדמות במו"מ לכניסת יהדות התורה לממשלה. ח"כ רביץ בתום פגישה עם צוות המו"מ של הליכוד: "היתה פריצת דרך, הסתיים המו"מ על ענייני דת ומדינה". גורמים בצוות המו"מ של הליכוד: "מדובר במו"מ שנמצא בעיצומו וכל אחד עושה את ה'ספינים' שלו". שינוי: "לא יעלה על הדעת שנוותר על חוק ברית הזוגיות". ובעבודה אמרו אחר הצהריים בתום פגישה עם אנשי שרון: "המו"מ איתנו מת"

האם שרון נסוג מההסכם הקואליציוני עם שינוי? חבר צוות המשא ומתן של יהדות התורה, אברהם רביץ, אמר בתום הדיון אחר הצהריים (יום ב') עם צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד: "היום היתה פריצת דרך במשא ומתן. הליכוד הסכים לכלול במסגרת הסטטוס קוו את שני הנושאים הבעייתים - חוק טל וחוק ברית הזוגיות - כלומר שהליכוד התחייב כי הממשלה לא תגיש את החוקים, ואם יועלו כהצעה פרטית או במסגרת אחרת הממשלה תתנגד". 

 

בנוסף דווח כי סוכם שלא ישונה הסטטוס קוו לגבי תחבורה ציבורית בשבת.

 

יהדות התורה דרשה במהלך המו"מ מהליכוד לאמץ את ההסכם הקואליציוני שנחתם ביניהם ב-2001. המחלוקת היחידה שנשארה בין הצדדים היתה סביב הדרישה של יהדות התורה כי במידה ו'חוק טל' או חוק ברית הזוגיות יובא להצבעה, חברי הקואליציה לא יוכלו להימנע אלא יהיו מחויבים להתנגד.

 

יצוין כי ההתקדמות הערב במו"מ נוגדת את ההסכם הקואליציוני שנחתם בין שינוי למפד"ל בנושא ברית הזוגיות ובנושא חוק טל. גפני: "הוצאנו (יהדות התורה –א.מ) זאת מקווי היסוד של הממשלה". 

 

הליכוד: חלה התקדמות רבה

 

גורמים בליכוד אישרו את דבר ההתקדמות במגעים. דובר הליכוד הוציא את ההודעה הבאה: "צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה נפגשו היום להמשך המו"מ בכפר המכביה. בישיבה, שהתנהלה במשך כשעתיים וחצי, חלה התקדמות רבה, והוסכמו מרבית הסעיפים בהסכם הקואליציוני המתגבש. הצוותים קבעו כי יתקיים בימים הקרובים בירור בנושאים שנותרו לדיון. כמו כן הביעו הצוותים תקווה שאפשר יהיה לסכם את המו"מ עוד השבוע".

 

לעומתו אמרו גורמים אחרים בצוות המו"מ של המפלגה ל-ynet כי טענת אנשי יהדות התורה לפיה הליכוד הסכים לכך שלא יתקיים דיון בעניין חוק טל ובעניין הנישואים האזרחיים אינה נכונה. בליכוד אמרו: "לפני שמאמינים לכל דבר שנאמר כדאי לזכור שמדובר במשא ומתן שנמצא בעיצומו וכל אחד עושה את הספינים שלו". 

 

ח"כ גפני אומר בתגובה להכחשה בליכוד: "יכול להיות שארבעה חברי כנסת מיהדות התורה לא הבינו? זו חזרה מוחלטת מהסכמה מוחלטת. הרי התווכחנו והסכמנו. נכון, לא חתמנו והם יכולים עדיין לחזור בהם אבל מבחינתנו הנושאים האלה מוצו והושגה הסכמה, אלא אם הליכוד רוצה לחזור אחורה".

 

גפני ציין כי לא הייתה התקדמות בנושא התכנית הכלכלית ובעניין חלוקת התיקים ועל כך קבעו נציגי שני הצדדים לשוחח בטלפון. גם ח"כ רביץ אמר הערב כי הוא מקווה שהמשא ומתן לגבי ענייני דת ומדינה הסתיים, אך ציין כי נושא הישיבה המשותפת עם שינוי בקואליציה ותכנית ההתנתקות נותרו עדיין במחלוקת.

 

חבר הכנסת אברהם רביץ (יהדות התורה) הגיב הערב להכחשות שפיזרו גורמים בליכוד אודות הסכמות שהושגו עם יהדות התורה. "אולי פתאום נזכרו שיש בעיה עם שינוי", אמר רביץ בתגובה להכחשות בליכוד והוסיף: "זה למעלה מ-60 שנה שאני לא משקר. זו האמת היחידה. הבעיה היחידה שנותרה היא איך כותבים 'סטטוס קוו' בעברית".


יהדות התורה
צוות יהדות התורה. צילום: אלכס קולומויסקי

 

שינוי: לא נוותר על ברית הזוגיות

  

גורמים בכירים בשינוי אמרו בתגובה לידיעה: "אנחנו לא מתרגשים, צריך לזכור שאנחנו צריכים לתת את הסכמתנו לכל מה שהושג, וכן צריך לזכור שאנחנו לא נשב עם יהדות התורה באותה קואליציה אלא עם מפלגת העבודה תהיה גם כן חלק מהקואליציה".

 

ח"כ רוני בריזון (שינוי), מרכז נושא דת ומדינה, אמר בתגובה להתפתחויות: "הליכוד עושה מו"מ בלי לשאול את דעתנו. שלא יתפלאו אם אחר כך לא נחתום עליו. לא יהיה סעיף אחד בהסכם עם יהדות התורה שלא יהיה לנו מה להגיד בו. הליכוד חושב שהוא מייצג אותנו בהתנהגות המשונה שלו, הוא חושב שאחר כך הוא יעמיד אותנו בפני עובדות מוגמרות? לא יעלה על הדעת שנוותר על חוק ברית הזוגיות".

 

לדברי בריזון, "הליכוד לא יוכל להסתתר אחר כך מאחורי המילים, ולהגיד 'עם יהדות התורה כבר הסתדרנו'. זו בדיוק הסיבה שלמענה הקמנו את צוות המו"מ. אין לליכוד את הסמכות לגמור את המו"מ עם יהדות התורה בלי להתייעץ אתנו. זו התנהגות לא ראויה, שלא לומר לא הוגנת כלפי שותפה בכירה בקואליציה.

 

"צריך להזכיר שאנו עם 14 מנדטים והם עם חמישה בלבד. זו התנהגות בלתי-הגיונית ובלתי הגונה, עם מרשם לכישלון. אם ראש הממשלה לא רוצה אותנו הוא רק צריך להגיד את זה. זה יחסוך לליכוד ולשינוי את הוועידה. הוא לא יכול לסגור דברים שבנפשנו בלי להיוועץ אתנו".

 

העבודה: "המו"מ מת, לא רציני"

 

בתוך כך, הסתיימה אחר הצהריים במבוי סתום פגישת צוותי המשא ומתן הקואליציוני של העבודה והליכוד שנערכה בכפר המכביה.  

 

לאחר הפגישה נערכו התייעצויות של צוות המו"מ של העבודה עם היו"ר ח"כ שמעון פרס. ראש הצוות הכלכלי-חברתי בצוות המו"מ, ח"כ בנימין בן אליעזר, אמר בתום ההתייעצות עם פרס: "אני עדיין חושב שהמו"מ נמצא במבוי מאוד סתום. לא נהיה שותפים לתקציב שלא נשתתף בעיצובו".

  

גורמים בצוות המו"מ בעבודה התבטאו אף ביתר חריפות ואמרו: "לא פוצצנו את המו"מ, אבל כרגע המשא ומתן נראה מת. אין שום דבר רציני".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. בלי חוק טל וברית הזוגיות?
צילום: איי פי
אתר הכנסת
רביץ. "למעלה מ-60 שנה שאני לא משקר"
אתר הכנסת
אתר הכנסת
גפני. "יכול להיות ש-4 ח"כים לא הבינו?"
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. בשינוי לא מתרגשים
צילום: אלכס קולומויסקי
בריזון. "אין לליכוד סמכות"
מומלצים