שתף קטע נבחר

הגימלאים נגד נתניהו והתקציב: "המדינה בועטת בנו"

הרבה זעם כבוש התפרץ היום בהפגנת הגימלאים מול משרד ראש הממשלה. "נתנו לכם מדינה והחזרתם לנו מלחמה", זעקו השלטים של בני ה-70 פלוס, שיצאו להילחם נגד התקציב של נתניהו ושרון, שנדון היום בישיבת הממשלה. במקביל, הגיעו גם עובדי הרשויות המקומיות למחות נגד אי העברת משכורותיהם: "שנתניהו יילך הביתה"

הגימלאים נגד התקציב של שרון ונתניהו: בימים כתיקונם, בתקופה הזו של השנה – החופש הגדול – רובם מבלים עם הנכדים. היום (א'), בחום הכבד, יצאו עשרות גימלאים מבתיהם בכל רחבי הארץ והגיעו אל מול משרד ראש הממשלה בירושלים כדי למחות על התקציב, במהלך ישיבת הממשלה המרתונית בנושא.

 

"נתנו לכם מדינה ואתם משיבים מלחמה", "מלח"י אל בכי" – אלו רק שתיים מהכרזות והסיסמאות שהניפו הגימלאים. "בכל פעם שאפשר – מכים בגימלאים, בחלשים, ולעשירים מוסיפים רק יותר", מתפנה להסביר יו"ר איגוד הגימלאים, גדעון בן-ישראל, רגע לפני שהוא מניף את המגאפון.

 

לדבריו, "אנחנו נלחמים כבר שנתיים נגד הקיצוץ בקצבאות הזיקנה בארבעה אחוזים. הפנסיה שלנו נשחקה ב-30%, בבריאות יש מצב נורא שבו גימלאים רבים צריכים לבחור בין ארוחה לתרופה. מה שהוסיפו בתקציב הוא לעג לרש: סכומים קטנים מאוד לעומת הצרכים. גימלאים צורכים פי 11 יותר תרופות מאדם מצוי, ידעת את זה? כל הזמן נותנים לעשירים וגוזלים מאלה שאין להם".

 


הפגנת גימלאים
ההפגנה נגד התקציב. צילום: גיל יוחנן

 

 

בדיוק כשבן ישראל מנסה לאסוף סביבו את הגימלאים, שמעדיפים ברובם להישאר ישובים בצל, מגיעה הישועה מאוטובוס שעוצר במקום ומוריד כ-50 בני נוער נלהבים בחולצות כחולות של תנועת הנוער העובד והלומד. "גדעון, זה מוריד את הגיל הממוצע פה. כנראה שלאות סולידריות הם באים להצטרף אל הסבא והסבתא", צועק אחד ממארגני ההפגנה אל בן-ישראל.

 

הוד ליש, רכז בתנועת הנוער העובד והלומד, מסביר: "באנו להביע הזדהות כנגד הקיצוצים והגזרות על הציבור הגימלאי. זה הציבור שבנה את המדינה והמדינה פשוט לא יודעת להוקיר את מי שבנה אותה. גם אנחנו, כשנגיע להיות מבוגרים, לא יישאר לנו כלום. נקווה שנצליח לעצור את זה בזמן".

 

ונדמה שבהפגנה כזו, שבה רוב מניפי השלטים הם אנשים שחוו את המאורעות ההיסטוריים שעליהם למדו חברי תנועת הנוער רק מספרי הלימוד בתיכון, זכרונות היסטוריים הם כמעט בלתי-נמנעים. "ביבי דומה למוסוליני. יש לו פרצוף כזה. מי שזוכר את מוסוליני, כמוני, נזכר בו כשהוא רואה את הופעתו של ביבי ואת ההתנהלות שלו", אומר חיים, ומסתכל על בני הנוער שקופצים ומוחאים כפיים, ומוסיף באנחה: "הצעירים כבר לא מכירים את זה".

 

יפה, שהגיעה כל הדרך מהרצליה, מתערבת בשיחה ומנדבת פרטים על התחושות. "המדינה בועטת בנו. מורידים לנו מהפנסיה ויש לנו ילדים ונכדים שלא עובדים, וכל מה שאנחנו יכולים אנחנו צריכים לתת להם. יש לי בן שלא עובד ונכדים ... כדאי שכולם יידעו את זה".

 

ויש מי שהקירבה לכנסת, או שאולי זו הרוח הלוחמנית, מעוררת אצלם רעיונות מקוריים: "אני מציע להקים סיעה עצמאית וללכת לכנסת", אומר אורי בן ה-71 בנחרצות. אפילו על שם הוא כבר חשב: "נקרא לה מפלגת הגימלאים בישראל. בקלות נקבל ארבעה-חמישה מנדטים ואז יהיה לנו כוח משפיע. דיברתי עם אנשים על זה, ונראה".

 

עובדי הרשויות: לשלוח את ביבי הביתה 

 

המעבר מהפגנת הגימלאים השקטה להפגנת עובדי הרשויות המקומיות הורגש היטב: את השקט והנימוס החליפו צעקות, שריקות, דגלים מונפים ומלחמת שלטים. מאות עובדי רשויות מקומיות וראשיהן ניצבו מול משרד ראש הממשלה וקראו לשר האוצר בנימין נתניהו להתפטר.

 

המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב: "את ביבי צריך לשלוח הביתה", ו-"תוציאו את היד מהכיסים שלנו".

 

"אתה חייב לעזור, אין דרך אחרת. באיזו מדינה נשמע כזה דבר, שאנשים עובדים ולא מקבלים שכר?" שיכנע יהודה, עובד רשות מקומית, את חבריו להפגנה. משה חכים, מנכ"ל מועצת אזור, הסביר: "באנו להפגין נגד המדיניות של האוצר והממשלה. כל הזמן מקצצים וזורקים את האשמה עלינו. מורידים לנו מהמשכורות, ויש גזירות חדשות בדרך. אצלנו פוטרו 20% מהעובדים. בסוף הכל יקרוס. אין כבר עם מי לעבוד".

 

גמליאל אהרון, עובד מועצת קריית עקרון, לא קיבל משכורת החודש, ובחודשים שקדמו לכך – המשכורות הגיעו באיחור ניכר. "לא משלמים לנו משכורות. זה אומר שמבחינתנו יוצאים פחות עם הילדים. אני צריך לומר לילד הגדול שלי שיממן את עצמו. במקום לצאת לטיול עם הילד הקטן שנמצא בחופש, אני בבית. יש לי ילד שמשתחרר מהצבא ולא מוצא את עצמו. זה מאוד לא נעים".

 

שר הפנים, אברהם פורז, אמר לעובדים : "השלטון המקומי זקוק לתוספת תקציב שתמנע קריסה מוחלטת של הרשויות. בכוונתי לתווך בין השלטון המקומי לאוצר כדי שהתוספת תינתן עוד היום".


פורסם לראשונה 15/08/2004 11:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הגימלאים. נגד התקציב
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה. אולי נקים מפלגה?
צילום: גיל יוחנן
צילום: דן בלילטי
נתניהו. נגד התקציב
צילום: דן בלילטי
מומלצים