שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שיעור מס' 6: מה עושים כשלתינוק יש חום
  מדי יום גודשים את חדרי המיון מאות הורים מודאגים מהתופעה הרפואית השכיחה ביותר בילדים: חום. מה נחשב לחום גבוה, מתי יש מקום לדאגה ומה עושים עד שמגיעים לרופא?

  כשחומו של התינוק מטפס ועולה, הלב שלנו מחסיר פעימה. נכון, זה מדאיג, אבל בכל זאת כדאי לדעת שמדובר בתגובה טבעית של המערכת החיסונית בגוף לפולשים עויינים - הלא הם החיידקים והנגיפים. חום לתינוק נמדד בישבן (חום רקטלי), ונחשב גבוה כשהוא מעל 38 מעלות צלזיוס.

   

  חום, כאמור, אינו מחלה אלא תגובה של הגוף למחלה, ואצל תינוק – לרוב מדובר במחלה נגיפית או חיידקית. ההשערה המקובלת היא שחילוף החומרים של החיידקים והנגיפים משתבש בשל סביבת החום הגבוה, ולכן האזור במוח שאחראי על ויסות הטמפרטורה מעלה את חום הגוף.

   

  חום המטפס מעל 41 מעלות צלזיוס נחשב למדאיג, אולם חשוב לדעת מהי המחלה שחוללה אותו. מתי יש צורך לפנות לרופא?

   

  • חום מעל 38 מעלות צלזיוס בתינוקות קטנים מגיל 3 חודשים דורש בדיקת רופא מיידית, משום שבגיל הזה עלולה מחלת חום לבטא מחלה חיידקית קשה, ללא כל סימן נוסף.
  • מצבו הכללי של הילד תמיד קובע: ילד מתנשם, מקיא פעמים רבות, חיוור מאוד, ישנוני או אפאתי עם חום תקין ואף נמוך, מדאיג יותר מילד הסובל מ-40 מעלות חום שמשחק וצוחק.
  • ילדים הסובלים ממחלות רקע כמו סרטן, מחלות לב, סוכרת, מחלות כשל חיסוני ומחלות כרוניות אחרות, מחייבים בדיקת רופא בכל עליית חום.
  • ילדים המקבלים טיפול תרופתי כרוני, כדוגמת סטרואידים, דורשים אף הם בדיקה רפואית בשל נטיית תרופות מסוימות "לרמות" את מנגנון ויסות החום, ולהראות מדדים נמוכים מהחום האמיתי.
  • חום גבוה בתינוק הנמשך מעל שלושה ימים דורש בדיקת רופא.
  • תנו לילד צ'אנס: נסו להוריד לו את החום באמצעות אמבטיות פושרות ותרופות להורדת חום.

   

  שיטות להורדת החום

   

  הפשיטו את הילד, אל תכסו אותו בשמיכות, השאירו אותו במינימום של בגדים גם אם המזגן פועל בבית. טמפרטורה קרה אינה גורמת לעליית חום (אלא חיידקים ונגיפים). מנגד, סביבה חמה מדי מהווה כר מצוין להתרבות חיידקים ולהחרפת המחלה.

   

  נסו לתת תרופות מורידות חום, כדוגמת אקמולי, נורופן קיד או אדוויל ילדים על פי המינונים המצוינים בהתוויות התרופה. אין להפריז במינונים כיוון שהסכנה במינון יתר גדולה מהסכנה הטמונה בחום עצמו.

   

  אין כל טעם למדוד חום כל רבע שעה, די במדידה של פעמיים עד שלוש פעמים ביום. זכרו כי מה שקובע הוא מצבו הכללי של הילד. 17 מדידות ביום לא יועילו יותר משלוש, במיוחד לאור העובדה שלגוף דרוש זמן כדי להילחם בגורם החום וגם השפעת התרופות עצמן אינה מתרחשת בין-רגע.

   

  מומלץ לרחוץ את הילד באמבטיה פושרת-לא קרה שלוש-ארבע פעמים ביום. תינוקות קטנים אפשר לכסות במגבת שנטבלה במים פושרים.

   

  פרכוסי חום

   

  פרכוסי חום הם התכווצויות שכיחות מאוד בישראל, המופיעות בעקבות עליית החום, ונוטות להופיע בתורשתיות במשפחות. הן אינן מסוכנות, לא גורמות נזק מוחי ואף לא מעלות את הסיכון לאפילפסיה. עד היום לא ברורה הסיבה לפרכוסי חום, אך כאמור, נמצא כי התופעה עוברת בתורשה.

   

  פרכוס חום פשוט כולל חום גבוה, ומערב בדרך-כלל תנועות של הידיים והרגליים עם איבוד הכרה או בהייה. פרכוס פשוט שכזה אורך לא יותר מ-20 דקות, ולרוב נמשך שניות או דקות ספורות. אלא שלהורה, התרחיש נראה כמו נצח.

   

  אז מה עושים?

   

  • נסו להירגע עד כמה שניתן, אין כל טעם להילחץ. כאמור, פרכוס פשוט נמשך עד 20 דקות, חולף בלא כל סימן ואינו גורם לכל בעיה עתידית.
  • השכיבו את הילד על צדו: אם הוא מקיא, תמנע ההשכבה על הצד את שאיפת תוכן ההקאה.
  • הזעיקו צוות מד"א שיבהיל את התינוק לחדר המיון, להמשך בירור.
  • אל תנסו לשפוך מים, לתת שתייה, או להנחית סטירות כדי לנסות להעיר את הילד. ברוב המקרים, עד הגעת צוות מד"א יפסיק הילד לפרכס.
  • בתום הפרכוסים, נסו להוריד את החום באמצעות סירופ או נרות.

   

  פרכוס חום רגיל אינו דורש בירור נוסף או בדיקות הדמייה מסובכות. אולם פרכוס הנמשך מעל חצי שעה, פרכוס המופיע בצד אחד של הגוף או פרכוס שאינו מלווה בחום, חייב להדליק נורה אדומה ודורש המשך בירור נוירולוגי הכולל בדיקות דם, בדיקה אלקטרואנצפלוגרפית (EEG) ובדיקות נוספות.

   

  ________________________________

   

  השיעורים הקודמים בבית-ספר להורים:

   

  ________________________________

   

  ייעוץ רפואי: ד"ר עודד פוזננסקי, מומחה לרפואת ילדים, המחלקה לרפואה דחופה של מרכז שניידר לרפואת ילדים

   

  הכותב הוא רופא סטאז'ר במרכז רפואי רבין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  לא החום מדאיג, אלא המחלה
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים