שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרופא הסרבן לא יודח מצה"ל
  ב-ynet נחשף כי רופא צבאי בדרגת סגן סירב להיכנס עם גדוד שריון למבצע בעזה. לאחר 35 ימי מחבוש, הוא הגיע לדיון בנוגע לעתידו הצבאי. ההחלטה: ימשיך לשרת - אך לא בתפקיד פיקודי. קצינים בצה"ל: "היה צריך להדיח אותו". גם ב"אומץ לסרב" לא מרוצים

  סגן ד"ר ת', הרופא הצבאי שסירב להיכנס עם גדוד שריון לפעילות מבצעית בצפון רצועת עזה במסגרת מבצע "מגן קדמי" נגד ירי הקסאמים לעבר שדרות, משום שלא הסכים לפעילות צה"ל בשטחים – נשאר במדים. ההחלטה על כך נפלה השבוע לאחר שהרופא נפגש עם ראש אט"ל, האלוף אודי אדם, והשניים שוחחו בנושא. 


  הפרשה, שנחשפה לראשונה ב-ynet לפני כחודש וחצי ועוררה גינויים רבים, כולל מצידו של שר הביטחון, ומנגד גילויי תמיכה, שבה ומעוררת הדים: "היה צריך להדיח אותו", אמרו קצינים בכירים בתגובה להחלטתו של האלוף אדם. 


  ד"ר ת' השתחרר באחרונה מן הכלא, בו ריצה 35 ימי מחבוש, ושובץ באופן זמני במפקדת קצין הרפואה הצבאי הראשי. בימים האחרונים נערכו דיונים לגבי המשך שירותו בצה"ל שכן מדובר בנושא רגיש, ונדיר שקצין בשירות מסרב להיכנס עם חייליו לפעילות מבצעית בשטחים. 


  קצין הרפואה הראשי, תא"ל ד"ר חזי לוי, המליץ לאחר השיחה שערך עם הרופא כי ד"ר ת' ישאר בצה"ל, אולם לא בתפקיד פיקודי. השבוע ערך הרופא שיחה עם האלוף אודי אדם, ובסיומה הוחלט לאמץ את המלצת קרפ"ר. בסיכומו של עניין הוחלט כי שירות הקרב של הרופא יבוטל, והוא ישובץ באחת ממרפאות צה"ל או מוצבי צה"ל באזורי עימות והקווים השונים זאת בהתאם לצרכי הצבא, אך בכל מקרה לא ישמש בתפקיד פיקודי. 


  קצינים בכירים בצה"ל הגיבו להחלטת ראש אט"ל ברגשות מעורבים. "עצם ההישארות של הקצין בצבא היא מעין בונוס", אמר ל- ynet קצין בחטיבת חי"ר, "תמיד בקרב הסרבנים יש חשש מהדחה, זה מעין אות קלון, וכך היה צריך לנהוג עם הרופא לאחר מה שעשה". קצין אחר ציין כי הסיכום עם הרופא כי שיבוצו יהיה בכל מקום שבו יהיה צורך – הוא רק כותרת. "ישימו את הרופא במרפאה ביחידה שאין לה זיקה לשטחים וכך למעשה הוא מקבל את מה שרצה, יש פה מעין כניעה לסרבנות", טען.


  גם בתנועת "אומץ לסרב" חושבים כי החלטת ראש אט"ל היא התחמקות מהתמודדות עם תופעת הסרבנות. "הצבא שמכיר ביכולתו של הקצין כרופא מנוסה בחר שלא להרחיקו משרותיו אלא להמשיך ולתת לו לשרת שלא בתפקיד פיקודי כי עמדתו האמיצה כמפקד מובילה את צה"ל להתמודדות ממנה הוא משתדל לברוח", אמר ל- ynet דוד זונשיין, יו"ר התנועה.

   

  בדובר צה"ל העדיפו שלא להתייחס ישירות להחלטה וטענו כי "לאחר יציאתו של הקצין מהכלא, נידון המקרה על ידי מפקדו בגדוד, קצין הרפואה הראשי וראש אט"ל. צה"ל רואה בחומרה רבה סירוב של רופא לשרת לצד לוחמים בכל גזרה, תהא אשר תהא, ואין ערך נעלה יותר ואתי יותר לרופא מאשר לטפל בפצועים באזורי העימות השונים. צה"ל אינו מכיר בסרבנות סלקטיבית ויפעל ביד קשה כנגד כל מקרה של סרבנות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  יישאר בצה"ל. אמבולנס צבאי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: איי פי
  סירב להכנס לעזה. חיילים בפעולה (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים