שתף קטע נבחר

המפד"ל תכריע: בחוץ או בפנים

הקרב בין אפי איתם היו"ר (שרוצה לפרוש עכשיו מממשלת שרון) לזבולון אורלב (המתעקש להישאר בממשלה) יקבע האם לאריאל שרון תהיה ממשלה בחודשים הקרובים. השר אורלב אומר כי נוסח ההחלטה המתונה שהציע מקובלת על רוב חברי הכנסת של המפלגה. איתם העביר הצעה מתונה יותר משלו. בליכוד קוראים למפד"ל לעשות את הצעד הנכון - ולא לפרוש

אריאל שרון מחכה להכרעת אנשי המפד"ל: על רקע תמונות הפגנת ההמונים אמש בכיכר ציון, מתכנס אחר הצהריים (יום ב') מרכז המפד"ל כדי להכריע בשאלה - מתי ובאיזה שלב של תוכנית ההתנתקות, תפרוש המפלגה מן הממשלה. ההכרעה תקבע למעשה האם לראש הממשלה שרון יהיה רוב בכנסת, כמו גם קואליציה מוצקה.

 

המרכז מתכנס בעקבות פרישתו של היו"ר, אפי איתם, שהניח הצעת החלטה לפיה אם יקבל מחר הקבינט את תוכנית פיצוי-פינוי (שפורסמה היום במלואה ב"ידיעות אחרונות"), יהיה על המפד"ל לפרוש מן הממשלה. מנגד השר זבולון אורלב, המתנגד נחרצות ליציאה בשלב כה מוקדם מן הממשלה, הניח הצעה נגדית הנתמכת על ידי כל חברי הסיעה מלבד איתם.

 

זהו נוסח הצעת ההחלטה של השר אורלב, שלה הסכימו לדבריו 

 

"א. המרכז קובע כי המפד"ל שוללת מכל וכל את תכנית ההתנתקות, ולא תהיה שותפה בממשלה העוקרת ישובים.

 

ב. מרכז המפד"ל מחייב קיום משאל עם על תכנית ההתנתקות וקבלת הכרעה ברוב מיוחס.

 

ג. המרכז קובע כי המפד"ל תפרוש מן הממשלה, אם יתקיים אחד מהתנאים הבאים:

1. הממשלה והכנסת יאשרו עקירת הישובים בגוש קטיף ובצפון השומרון.

2. הכנסת תשלים חקיקת חוקי הפינוי והפיצוי לצורך ביצוע תכנית ההתנתקות.

3. מפלגת העבודה תוכנס לממשלה ולקואליציה הנוכחית.

4. לא יוסדר בתקציב 2005 תפקודם ותיקצובם התקין של השרותים הדתיים ומוסדות התורה. אם ייפגע מעמדו ותפקודו של החינוך הציוני הדתי (קיצור שבוע לימודים וכד').

5. לא יתקיים משאל עם להכרעה בתכנית ההתנתקות.

 

לביצוע ההחלטה, תכונס הלשכה, על פי המלצת סיעת המפד"ל בכנסת.

 

ד. המרכז דורש מהנהגת המפלגה לשמור על שלמותה ואחדותה, לכבד, לקיים ולבצע את החלטות המוסדות המוסמכים".

 

הרב יצחק לוי הודיע כי לא יתמוך בהצעת אורלב - אלא בהצעת איתם.

 

הגישור לא הצליח

 

בימים האחרונים נעשו מאמצים לגשר בין מחנה אורלב למחנה איתם, אולם ללא הועיל. אורלב ואיתם לא חסכו השמצות זה כלפי זה: במוצאי שבת פרסם אורלב מודעה שבה הזהיר מפני השתלטות עוינת של הימין הקיצוני על המפד"ל. בתגובה, בראיון ל-ynet, תקף איתם את אורלב וכינה אותו 'חתרן', שאינו מאפשר לו לנהל את המפלגה.

 

אמש, כשנדמה היה שאיתם מבין כי הוא הולך לבדו נגד סיעתו,

הוא פרסם הודעה לפיה הוא תומך בהצעת החלטה חדשה, אותה הציעו כמה חברי מרכז ומפד"ל. על פי ההצעה, שהיא מרוככת בהרבה מהצעתו המקורית, אם לא יוכרז על משאל עם לפני הגשת חוק פיצויים לקריאה ראשונה בכנסת - המפד"ל תפרוש.

 

הבוקר קרא יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער מהליכוד, למרכז המפד"ל לקבל החלטה על הישארות המפלגה בקואליציה. לדברי סער, "פרישת המפד"ל מהקואליציה ומהממשלה לא תשרת שום מטרה או יעד בהם דוגלת המפד"ל. ההחלטה לפרוש מהממשלה תהיה טעות ואסור למפד"ל לדחוק עצמה לשוליים של חוסר רלוונטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
איתם ואורלב. קרב ראש בראש
צילום: מיכאל קרמר
צילום: בועז אופנהיים
ההפגנה מאתמול. התמונות ישפיעו?
צילום: בועז אופנהיים
צילום: רויטרס
שרון. ממתין בדריכות
צילום: רויטרס
מומלצים