שתף קטע נבחר

ההפגנה עברה בשלום; עכשיו מתכננים 100 כאלו

"ראש הממשלה חייב לחזור לעם", תובעים מנהיגי יש"ע, שהצליחו לארגן עצרת מחאה המונית בכיכר ציון - אך גם "להוציא ממנה את הלב" ולהנמיך את הטונים. ב"עשרת הדיברות" שהפיצו הם מזהירים מהקצנה, אך את האחריות לקרע מטילים על שרון ו"דרכיו הלא דמוקרטיות". הצעד הבא: מסע שכנוע מבית לבית ומאה הפגנות בו-זמנית

אחרי הצלחת המשאל והשרשרת האנושית, המתנחלים יכולים לסמן היום (ב') "וי" נוסף, וגם לנשום לרווחה: למרות כל החששות והאזהרות, עשרות-אלפי המפגינים נגד "קריעת העם בהתנתקות" התפזרו מכיכר ציון בשקט מופתי. גם מצעד הלפידים בדרך לבית ראש הממשלה עבר בשלום. השלט החריף ביותר שנראה בעצרת היה "אריק דיקטטור" ו"בשיא - ראש מנהלת הטרנספר".       

 

אמנם, פה ושם נראו גם כרוזים הדורשים להסלים את המאבק: "עם אהבה בלבד אי אפשר לנצח... צריך לשנות את הסגנון והטכניקה, במאבק - כמו במאבק. במלחמה – כמו במלחמה". אולם דברים אלה היו בשוליים, וראשי מועצת יש"ע נזעקו להעלימם כל אימת שהופיעו.

 

ההפגנה תוכננה כבר לפני מספר שבועות, כחלק מן המאבק נגד התוכנית המדינית. אולם ההתבטאויות שנשמעו בימים האחרונים מקרב רבנים ואישים בימין הקיצוני, והביקורת החריפה בה נתקלו, הביאו להנמכת הטונים. הנואמים הונחו להיזהר בלשונם וניסו להרגיע, וההפגנה נראתה מעט אנמית, ללא "לב".

 

ככל שינקפו הימים, והתהליך יתקדם, פעולות המחאה יילכו ויחריפו. מיד אחרי החגים יחל מבצע הסברה מבית לבית, כפי שהיה ערב ההתנתקות - כאשר הפעם, המתנחלים מקווים להגיע למספר רב בהרבה של בתי-אב. בעוד כחודש מתוכננות להתקיים כמאה הפגנות בו-זמנית, במאה נקודות שונות ברחבי הארץ.   

 

"מלחמת אחים היא חורבן"

 

הנהגת המתנחלים מתייחסת ברצינות רבה לחשש ממלחמת אחים. "המאבק נגד תוכנית ההתנתקות וחורבן יישובי גוש-קטיף וצפון-השומרון יהיה נחוש, אך לא אלים", כך נכתב בעלון מיוחד שהוצא באורח חריג ביש"ע. "נפעל ככל יכולתנו למנוע שבר בעם שיוביל למלחמת אחים. אין להעלות על הדעת אלימות פיזית או מילולית כלפי אנשי כוחות הביטחון שיישלחו, חלילה, לעקור שלא כדין את המתיישבים ואת תומכיהם מן היישובים. מלחמת אחים היא חורבן, שאסור להגיע אליו בשום מקרה ובשום מצב וחובה על הממשלה ועלינו לפעול בכל דרך למנוע מלחמת אחים".

 

עוד נכתב בעלון כי "שלמות הארץ כרוכה בשלמות העם, וחובה על הממשלה והאזרחים להימנע מקרע בעם שעלול לדרדר אותנו, חלילה, למלחמת אחים. צה"ל הוא צבא העם וחובה על הממשלה להוציאו מלב הוויכוח הפוליטי". 

 

 

בכירים ביש"ע מביעים חשש רב ממה שעלול לקרות אם תוכנית ההתנתקות תצא לפועל, ועל כך שהם עלולים לאבד שליטה. אך לשיטתם, הדברים יכולים להירגע רק אם ייעשו בצורה דמוקרטית מצד הממשלה - אחרת, תיווצר לגיטימציה גם בקרב הציבור לחרוג מכללי המשחק. את האחריות להסלמה ולקרע מטילים מנהיגי המתנחלים על ראש הממשלה.

 

עשרת הדיברות גרסת 2004

 

"קידום התוכנית, תוך רמיסת כללי הדמוקרטיה, מטילה על ראש הממשלה את האחריות על קרע בעם חלילה" - זהו הדיבר האחרון ב"עשרת הדיברות" שהפיצו ראשי המתנחלים. "אנו קוראים לשרון להביא את תוכניתו להכרעת העם, ברוב מוצק ולא על חודו של קול". חלק מה"דיברות" מתייחסים לצורך בקיום מאבק לא אלים, ובמניעת מלחמת אחים בכל מחיר.

  

 

מזכ"ל אמנה, זאב חבר (זמביש), סיכם את התחושות: "אני מקווה שלא תהיה מלחמת אחים, אבל זה בידי ראש הממשלה לעצור את זה. שיחזיר את הנושא לבחירות. זה ירגיע את העניינים באופן משמעותי. כרגע התחושה היא שדורכים על הציבור, בניגוד להכרעת הרוב".

 

שאול גולדשטיין, ראש מועצת גוש-עציון, הסביר לפני העצרת את תחושותיו: "חלק מהנואמים עלולים להיכשל בלשונם. למרות שמדובר בתוכנית הרת אסון, אנחנו חייבים לשמור על הלשון שלנו. מי שמבעיר אש - לא תמיד יש לו אפשרות לשלוט על גובה הלהבה". ערב ראש השנה ויום כיפור, ימים של סליחות וחשבון נפש, גולדשטיין אינו היחיד ביש"ע שחושש ממה שעלול לקרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרת הדיברות החדשים
צילום:: רויטרס
"הדיקטטור" בכיכר ציון
צילום:: רויטרס
צילום: בועז אופנהיים
שלט נגד ראש מנהלת ההתנתקות
צילום: בועז אופנהיים
צילום: איי פי
תפילה המונית בכותל
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 1
"קשה לשלוט על גובה הלהבה". גולדשטיין
צילום: ערוץ 1
מומלצים