שתף קטע נבחר

הכניסה חינם: 15 אתרים רטובים

צלילים צורמים של קופות-רושמות משתלטים בשנים האחרונות על אוצרות הטבע הלאומיים והופכים כל טיול תמים לחתיכת הוצאה. הנה 15 אתרים מזמינים, יפים ומימיים שעוד לא הספיקו להיכנס לרשימה

הקיץ החולף היכה במלוא עוזו במטיילים שהפרוטה אינה מצויה בכיסם. גופים שונים ומשונים ממשיכים להשתלט על פינות החמד בארצנו ולחמוס את כיסנו כמצוות משרתי ציבור מלומדה. קשה שלא להשתחרר מהתחושה שהאוויר, הנופים, המים והחורשות בצפון נשדדים באופן שיטתי והופכים לנכסים פרטיים בתהליך כלכלי חד כיווני שמיטיב עם בעלי ממון.

 

כל מי שהגיע למג'רסה כדי לחוות טיול רטוב, נתקל בחומה בצורה עם שערי כניסה מגובה בקופאי ותעריפים מרקיעי שמיים. גם שטח ההצפה בחולה נחמס לטובת מיזם כלכלי-תיירותי עתיר קופות רושמות (לא מספיק ששילמנו פעם אחת על טיפשות הייבוש, אז עכשיו אנחנו נקנסים על השבת הטבע לקדמותו?). מה רוצים מעם ישראל שבורח לסיני ולטורקיה כשלא נותר חוף אחד בכינרת שלא שולח יד לארנק המשפחתי. במקום לאכוף את החוק בשודדי הקרקעות בגליל ובנגב, המכלים את שארית השטחים הפתוחים, מציקים פקחים למטיילים תמימים המבקשים ליהנות מנופים, מים ותחושת חופש.

 

נכון, לא נעים לראות לכלוך על השביל או על גדת הנחל, אבל הנזק למרקם החיים הטבעי שמביאים גדר בקר, קו מתח גבוה או כביש – גדול לאין שיעור משקית במבה או קרטון אשפה שאפשר לסלק. ואם כבר לכלוך של מטיילים, פעולת אכיפה ממוקדת ומתוקשרת, מלווה בהעמדה לדין, תמעיט דרמטית את שיעור המזהמים ותרתיע את מי שעוד לא הפנים שבשטח מתנהגים כמו בבית.

 

למזלנו, המגמה המקוממת לגבות כסף על כל מה שיפה בארץ הזאת פוסחת בינתיים על כמה מקומות חביבים שעדיין פתוחים חינם לציבור. לרגל החג התמקדנו בפינות חמד בצפון שמציעות התענגות בטבע על כל מרכיביה האיכותיים: הגעה פשוטה ברכב פרטי, צל לפיקניק, נוף לנשמה וגם מים המאפשרים אופציות רטובות – החל משכשוך רגליים וכלה בקפיצות סלטה, חבלי טרזן, דיג ושחייה. והכל בחינם, הכל חופשי, אבל בתוספת בקשה: אנא שימרו על הניקיון. הביאו שקית זבל גדולה מהבית ואחרי הבילוי שימו אותה בבגאז' ואל תשאירו את הלכלוך לבאים אחריכם.

 

לתשומת לבכם: אין באתרים המופיעים כאן מציל והרחצה על אחריות המטיילים.

 

עין סלוקיה

 

(רמת הגולן). מעיין שמימיו מתנקזים לטובת יצרן מים מינרלים.

 בלחץ ציבורי שוקם המקום, נבנתה מערכת בריכות וניטעו בוסתנים ומדשאות. מגיעים בכביש 87 מכורסי לצומת קצרין וממשיכים קילומטר מזרחה.

 

בירכת רם

 

(גולן גבול חרמון). מפורסמת אך לא מתוירת. השנה האגם מלא והמים נקיים. מקום מומלץ לפיקניק, שחייה ואפילו קמפינג. 1000 מ' גובה, אז לא לשכוח סווצ'רים בערב. מגיעים מכביש מסעדה מג'דל שמס.

 

עין עלמין

 

(רמת הגולן). מעיין שופע מים בתוך חורשת אקליפטוסים וסבך פטל. 'בריכת הקצינים' במקום מלאה מים נקיים וקרים. מגיעים מכביש 888 שעולה מפארק הירדן. כניסה מערבה על דרך סלולה, 2.5 ק"מ לפני בית-המכס.

 

הבניאס

 

(גולן-חולה). קטע מדהים בתוך הערוץ העמוק של הבניאס בין שניר לשאר-ישוב. מציע אינספור פינות חמד מוצלות בסבך עצי הדולב. יוצאים מהשער האחורי של שאר-ישוב, חוצים את גשר ביילי ופונים שמאלה על דרך סלולה שלאורכה הרבה נקודות עצירה.

 

בריכת אלקוש

 

(גליל עליון). בריכה חבויה בצלע הר, ניזונה ממי מעיין אלקוש. מקום קסום ונסתר מהעין בתוך מטע זיתים, מתאים לקבוצה מצומצמת. ליד כביש אלקוש-נטועה.

 

טיילת אכזיב

 

(גליל מערבי). חוף ים נפלא. לאחרונה סללה לאורכו קק"ל 4 ק"מ

של כביש-טיילת. אפשר לעצור בכל נקודה וליהנות ממים כחולים וטבילה במפרצונים קטנים. כניסה מול בי"ס שדה אכזיב ויציאה מול ראש הנקרה.

 

הירדן ההררי

 

(דרומה מגשר בנות יעקב). מציע מים שוצפים ושפע פינות חמד מתחת לעצי ערבה. אופציה א' – בצד המזרחי, כקילומטר לאורך גדת הנהר. אופציה ב' – מדרימים 5 ק"מ מהצד המערבי של הגשר ויורדים לאזור הגשר ההרוס (גשר הדודות).

 

הירדן הדרומי

 

(דרומה מהכנרת). קטע הירדן שזורם מהכינרת ומתפתל בתוך חורשות אקליפטוס נפלאות ליד הקיבוצים דגניה, בית-זרע ואפיקים. מציע מחנאות, שיט, דיג ואפילו טבילה. נכנסים מקבוצת הכנרת וממשיכים על הדרך הסלולה.

 

עין פוריה

 

(צפונית-מערבית למושבה כנרת). קק"ל הכשירה דרך נוף לאורך

מצוק פוריה עד לפינה קסומה ובה בריכה קטנה, חורשת דקלים ונוף מהמם. מגיעים מהכביש שמטפס מכביש 90 לעבר פוריה, מול חוף ברניקי ולמרגלות אכסניית הנוער.

 

האגם הנסתר

 

(ממערב למנחמיה). מתחבא בין המצוקים היבשים של רמת סירין. ניזון ממי תהום ומי עין אנקור. מתאים לשחייה ולדיג. מגיעים על דרך עפר מהיציאה המערבית של מנחמיה.

 

בריכת הסוסים

 

(גליל תחתון). בריכה חביבה חצובה בסלע מוקפת שיחי פטל ונהנית ממי מעיין בקע הטריים. נכנסים מצומת זרזיר על כביש 77 לכיוון כעביה וממשיכים על הדרך לנחל ציפורי.

 

עין יזרעאל

 

(עמק יזרעאל). מימיו של המעיין זורמים דרך מערכת נקבות אל בריכה רדודה, בצל אקליפטוסים היוצרים פינת חמד. קק"ל הכשירה דרך כניסה וחניון ומאז המקום מזוהם באשפה. מגיעים מכביש 675 ק"מ מזרחית לתל יזרעאל.

 

מפל יער הזורע

 

(יער הזורע). בריכה טבעית בלב נחל שופט. מקום קסום מוקף

חורשות. לפני שנה נסלל שביל מיוחד למטיילים וכתוצאה מכך המקום הושחת ונהרס. ועדיין, יש מעט מים וצל אבל הרבה כאב לב. כניסה דרך יוקנעם (המושבה).

 

נחל שוקק

 

(בקעת בית שאן, ליד 'מצפה השלושה'). מערכת בריכות שמציעה שחייה וקפיצות טרזן לילדים, וגם הרבה צל. מגיעים מצומת הקיבוצים, בין ניר דוד למסילות, ופונים על דרך סלולה מערבה.

 

עין מודע

 

(בקעת בית שאן). ליד רשפים. בריכת מי מעיין גדולה ונקיה בלב השדות, מוקפת חניון וחורשה מוצלת. מגיעים על דרך סלולה מקיבוץ רשפים, מכביש 669.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמעון תמיר
האגם הנסתר. מתאים לשחייה ולדיג
צילום: שמעון תמיר
צילום: שמעון תמיר
עין מודע. בריכת מי מעיין
צילום: שמעון תמיר
מומלצים