שתף קטע נבחר

3 חיילים נהרגו בניסיון חדירה למוצב ליד מורג

מחבלים התקרבו בחסות הערפל למוצב ליד ההתנחלות שבגוש קטיף. כוח מגדוד "שקד" של גבעתי זיהה אותם בשלב מאוחר. המחבלים הספיקו להרוג קצין ו-2 חיילים בטרם חוסלו. במהלך חילופי האש עם מחבל שלישי נפצע כתב "ידיעות אחרונות". המג"ד: "החיילים נלחמו כמו אריות, למחבלים הייתה תעוזה רבה". קצין בכיר: "מדובר באירוע חמור, אסור שמחבלים יגיעו לשם". 3 ארגונים פלסטינים נטלו אחריות

תקרית קשה ברצועת עזה: שלושה חיילים נהרגו הבוקר (יום ה') בניסיון חדירה להתנחלות המבודדת מורג שבגוש קטיף. בשעות הצהריים הותרו לפרסום שמות ההרוגים:

 

  • סרן טל ברדוגו, בן 22 מירושלים, יובא למנוחות הערב בשעה 20:00 בחלקה הצבאית בהר הרצל.
  • סמל-ראשון ניר סמי, בן 21 מירושלים, יובא למנוחות בשעה 18:00 בהר הרצל.
  • סמל-ראשון ישראל לוטטי, בן 20 מנווה-דקלים. הוא הובא למנוחות היום בשעה 15:30 בבית-העלמין של גוש קטיף.

 

שני המחבלים שניסו לחדור למוצב חוסלו בקרב יריות עם החיילים. במהלך חילופי אש ממושכים עם מחבל שלישי, שחוסל לבסוף, נפצע כתב "ידיעות אחרונות".

 

 

על מהלך האירועים סיפר קצין בכיר בצה"ל: לפחות שני מחבלים הגיעו בשעות הלילה מרפיח, כשהם עוטים מדים מנומרים וחמושים ברובי קלאצ'ניקוב ורימונים, והתמקמו באזור החממות החדשות של היישוב מורג. את החממות מקיפה גדר "טיפשה", כזו שלא מתריעה על חדירה. על פי ההערכה, המחבלים המתינו זמן מה בחממות היישוב, קודם שהחלו לנוע לעבר המוצב.

 

בשעה 5:45 החלו המחבלים לנוע בחסות הערפל. הם הגיעו לכניסה המיועדת לכלי רכב כבדים. אחד המחבלים נעמד לא הרחק מהשער ופתח בירי מסיבי לעבר האזור. מחבל נוסף עזב את חברו ופנה ימינה לעבר נגמ"ש שעמד במקום, ולעבר מגורי החיילים. עם הישמע הירי, יצא מחדרו סגן מפקד הפלוגה, סרן ברדוגו, והמחבל שעמד סמוך לשער ירה בו למוות. לאחר מכן ירה אותו מחבל לעבר החמ"ל. כתוצאה מן הירי נהרגו שני חיילים שישבו באותה עת בחדר.

 

האירוע בתוך המוצב נמשך כדקה עד דקה וחצי, ובמהלכו הספיקו המחבלים לירות 3 עד 4 מחסניות. סגן-אלוף עופר לוי, מפקד גדוד שקד ששלושה מחייליו נהרגו, אמר שהמחבלים פעלו בתעוזה רבה ומדובר בפיגוע משולב, שבו, ככל הנראה, התכוון המחבל השלישי להניח מטען בחממות, כדי לפגוע בחיילים שיגיעו למקום. הקצין הוסיף כי אינו מוציא מכלל אפשרות שלמחבלים היו סייענים ברפיח.

 

התקרית, שלב אחר שלב 


 

 

כתוצאה מהירי הכבד התעוררו כל החיילים שהיו באותה השעה במוצב. אז החלו חילופי אש עם המחבלים. המחבל שהלך לימין המוצב חבר לחברו, ושניהם ניסו להימלט מן המקום, לא לפני שהספיקו לפצוע חייל נוסף. בעת המנוסה נורו שני המחבלים ונהרגו.

 

סגן-אלוף לוי אמר כי חייליו שנהרגו "נלחמו כמו אריות" ומסרו את נפשם לפני שנהרגו. "מדובר באזור לחימה, רק בחודש וחצי האחרון נהרגו בגזרה 12 מחבלים ונפצעו שישה אחרים". לדברי המג"ד, למרות המצב המדיני הרגיש והדיבורים על תוכנית ההתנתקות המתקרבת, לאף חייל בפלוגה שלו אין סימן שאלה לגבי המשימה שהוא ניצב בפניה, ו"כל אחד עושה את מה שמוטל עליו על הצד הטוב ביותר".

 

מידע מוקדם למחבלים?

 

באחריות הפלוגה המאיישת את המוצב לבצע מדי בוקר שתי משימות מרכזיות של פתיחת צירים. האחת - בפרוזדור מורג, כדי לאפשר מעבר תקין ובטוח של אוכלוסייה היוצאת ונכנסת ליישוב. לאחר מכן אמור אותו כוח לבצע משימה דומה סביב החממות, במטרה לוודא שאין שם חשודים, ולאפשר במקום עבודה פעילה.

 

בשעה שהמחבלים נכנסו למוצב, שהה הכוח בפיקוד מפקד הפלוגה בפתיחת הפרוזדור. ייתכן שהמחבלים ידעו זאת, והמתינו במיוחד לשעה שבה המוצב יהיה פחות מאויש.

 

קצין בכיר בגזרה אמר ל-ynet כי מתחקור ראשוני עולה שמדובר באירוע חמור. "אין ספק שמחבלים הגיעו מאזור שאסור היה שיגיעו אליו. ייתכן שהערפל הוא זה שגרם לכך, אולם כרגע הנושא נמצא בתחקור. הכוננות של החיילים בשעה זו של הבוקר אמורה להיות גבוהה מאוד, ולכן הגעתם של המחבלים ל-ש"ג חמורה".

 

הקצין ציין עוד כי לא הייתה התרעה ממוקדת על אפשרות של פיגוע במוצב או ביישוב הבוקר, אולם רצועת עזה רצופת האירועים נמצאת בכוננות מתמדת לאורך כל שעות היממה.

 

שלושה ארגונים פלסטינים נטלו אחריות לפעולה, שניים מהם מזוהים עם הפתח - "פלוגות אבו ריש" ו"ועדות ההתנגדות העממיות", ושלישי מזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי - "פלוגות אל-קודס". שניים מהמחבלים שיצאו לפעולה הם עימאד אבו סמהדנה ויוסף עמאר.   

  

מטרת המחבלים: נסיגה תחת אש

 

ארגוני החבלה מנסים כמעט מדי יום לפגוע במוצבי צה"ל הפרוסים ברצועת עזה - לא אחת באמצעות מנהרות תופת או הסתננות לתוך המוצב. אף שמוצבי צה"ל ממוגנים ונמצאים ומוקפים בשטח סטרילי המכונה "אזור ביטחוני מיוחד" (אב"מ), לעתים מצליחים המחבלים להתקרב אליהם בחסות ערפילי הבוקר.

 

אתמול סוכל ניסיון חדירה לקיבוץ ארז, עם זיהויו של מחבל אשר התקרב לגדר המערכת. המחבל נורה למוות. ליד גופתו נמצאו שני מטעני חבלה במשקל 40 ק"ג כל אחד.

 

באוקטובר 2003 הצליח מחבל לחדור בחסות הערפל ליישוב נצרים שבצפון הרצועה ולהגיע לבסיס המגן על הישוב. הוא פתח באש במרכז הבסיס והרג שתי חיילות וחייל. בעקבות האירוע הורה הרמטכ"ל לחדד את נהלי הבטיחות ולהתאימם לתנאי ערפל.

 

במערכת הביטחון מזהים מאמץ מתגבר של ארגוני הטרור הפלסטינים להוציא לפועל פיגועים ברצועת עזה. גורמי ביטחון מייחסים בין השאר את המאמץ לניסיון להציג את הנסיגה המתוכננת מהרצועה כבריחה תחת אש, במתכונת של דרום-לבנון.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, הנחה את צה"ל ואת השב"כ לעשות הכל כדי שלא כך יהיו פני הדברים. הוא הורה לשקול פתיחה באש גם לעבר יעדים אזרחיים, אם מבוצע משם ירי לעבר הכוחות או ההתנחלויות. 

 

התפוצץ מטען במשקל 200 ק"ג

 

כוחות צה"ל ערכו הלילה פעילות נרחבת בגדה המערבית. במחנה הפליטים עסכר שליד שכם הרסו חיילים את בית המחבלת המתאבדת זיינב עלי אבו-סאלם, שביצעה את הפיגוע בגבעה הצרפתית אתמול. גם ביתו של משלח המחבלת נהרס.

 

בוואדי ליד מכמש שבאזור רמאללה התגלה הבוקר מצבור נשק גדול, לאחר שבמקום התפוצץ מטען חבלה גדול, במשקל 200 ק"ג. בסריקות שנערכו במקום נמצאו שרידים של חמישה מטולי אר-פי-ג'י, 40 רובי קלצ'ניקוב ושני מרעומים של פצצות מרגמה. 

  

בפעילות לילית במחנה הפליטים חאן יונס שברצועה נפצעו 12 פלסטינים. בפעולות צה"ל ביהודה ושומרון נעצרו 16 מבוקשים.    

 


פורסם לראשונה 23/09/2004 06:44

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
התקרית
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
המחבלים התקדמו בחסות הערפל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"החיילים לחמו כמו אריות"
צילום: רויטרס
ההתנחלות מורג בגוש קטיף
צילום: רויטרס
כתב "ידיעות אחרונות" נפגע
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אחד המחבלים, יוסף עמאר
צילום: איי אף פי
מומלצים