שתף קטע נבחר

המינויים הפוליטיים: המנכ"ל של הנגבי התפטר

שמואל הרשקוביץ, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, התפטר מתפקידו. בימים אלה מתנהלת נגדו חקירת משטרה, לאחר שמבקר המדינה חשף את מעורבותו במינויים הפוליטיים הרבים שביצע השר צחי הנגבי במשרד לאיכות הסביבה. חוקרי משטרה הגיעו למשרד לאיכות הסביבה ואספו מהמקום מסמכים לצורכי חקירה

השר השעה עצמו, המנכ"ל מתפטר: מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, שמואל הרשקוביץ, הודיע אחר הצהריים (יום ג') לממלא מקום השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, על החלטתו להתפטר מתפקידו. צוות החקירה שהוקם בעניינו של השר צחי הנגבי הגיע למשרד לאיכות הסביבה ואסף מהמקום מסמכים לצורכי חקירה.

  

צוות החקירה בודק נגד הנגבי חשדות של הפרת אמונים ושוחד בחירות, שהועלו בדו"ח מבקר המדינה האחרון, שהצביע על שורה של מינויים פוליטיים שערך הנגבי במשרד לאיכות הסביבה.

 

מוקדם יותר הסביר מנכ"ל משרדו, שמואל הרשקוביץ, כי מטרת ההתפטרות היא לאפשר לו להתכונן להגנתו בחקירת המשטרה, שנפתחה נגדו בעקבות ממצאיו של מבקר המדינה בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה. הדו"ח הצביע על אחריותו של השר צחי הנגבי למינויים הפוליטיים הרבים, וכן על אחריותו של יועצו הבכיר, לימים מנכ"ל המשרד, הרשקוביץ, שפעל בשמו.

   

התפטרותו תיכנס לתוקף בעוד שלושה שבועות, בסיום תקופת החופשה השנתית בה הרשקוביץ שוהה.  

 

הרשקוביץ פנה לפני כשלושה שבועות לממלא מקום השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, וביקש את אישורו לצאת לחופשה, עד לאחר קבלת החלטה בשימוע שיתקיים בעניינו. השר עזרא נענה לבקשתו.

 

נציבות שירות המדינה פתחה כבר ב-1 בספטמבר בהליכי השעייה נגד הרשקוביץ.

 

"חגיגת מינויים לא חוקית"

  

בדו"ח מבקר המדינה נכתב, כי תקופת כהונתו של צחי הנגבי כשר לאיכות הסביבה היתה בפועל חגיגה לא חוקית של מינויים פוליטיים פסולים, מושחתים, בחלקם אף פיקטיביים - לחברי מרכז הליכוד ובני משפחותיהם.

  

המבקר, השופט אליעזר גולדברג, לא הותיר מקום לספק ושילח "טיל מונחה" מדויק לעברו של הנגבי: "במעשיו היתה רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המינהל התקין, פוליטיזציה של השירות הציבורי ושימוש במשאבי הציבור לקידום עניינים פוליטיים אישיים. על כל המופקדים על שלטון החוק ועל המינהל הציבורי לפעול כדי למנוע את הישנות התופעות שהוזכרו".

  

על פי הדו"ח, בתקופת כהונתו של הנגבי כשר לאיכות הסביבה (ינואר 2001 ועד מרס 2003) בוצעו במשרד עשרות מינויים פוליטיים. חברי מרכז הליכוד וקרובי משפחותיהם מונו למגוון של משרות ותפקידים שאיושם אינו טעון מכרז. למעשה, קובע המבקר,השופט גולדברג, מסגרות העסקה שאינן מחייבות מכרז נוצלו לרעה לביצוע מינויים פוליטיים.

  

משרות רבות היו "פיקטיביות" במהותן ולא מולאו למעשה, או מולאו על ידי חברי ליכוד חסרי השכלה וכישרון; אחרות העניקו משכורות מופרזות לאנשים חסרי יכולת (אך בעלי שיוך פוליטי נכון).

 

לפי הדו"ח, כל בכירי המשרד, שאמורים היה להגן מפני תופעה מעין זו, נכשלו בתפקידם. המנכ"ל, הסמנכ"ל הבכיר לניהול ולמשאבי אנוש (ששימש גם כיו"ר ועדת המכרזים), היועץ המשפטי במשרד וחברי ועדת המכרזים עצמם - כל הגורמים האמורים לשמש "שומרי סף" מפני מינויים פסולים - כולם השתתפו בחגיגה של הנגבי ומרכז הליכוד.


פורסם לראשונה 28/09/2004 15:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התפטר. הרשקוביץ'
צילום: שאול גולן
אחריות משותפת למינויים? הנגבי
צילום: שאול גולן
מומלצים