שתף קטע נבחר

בשיא נפגש עם רבנים "למנוע איבוד שליטה"

ראש מינהלת ההתנתקות פתח בסבב פגישות חשאיות עם רבנים מהציונות הדתית כדי לשמור על ערוץ הידברות עם המתנחלים לקראת הפינוי, ולהרגיע את הרוחות "מחשש לאיבוד שליטה". הוא כבר נפגש עם ראש אחת מישיבות ההסדר הגדולות בארץ. במקביל, מזוז נפגש עם ראשי המתנחלים

האם הרבנים יפרצו את הדרך ללבם של המתנחלים? כך לפחות מקווה ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, שהחל בימים האחרונים להיפגש ולהידבר בחשאי עם רבני הציונות הדתית. הניסיון הזה מתבצע על רקע הנתק בין לשכת ראש הממשלה למתנחלים.

 

ל-ynet נודע כי שלשום נפגש בשיא בחשאי עם הרב אהרון ליכטנשטיין מירושלים, מייסד וראש ישיבת ההסדר "הר עציון", מהגדולות בארץ. הרב ליכטנשטיין היה תלמידו של הרב דב סלובצ'יק, אחד מחשובי הרבנים בארה"ב, הוא מתרחק מפוליטיקה ונחשב לרב מתון. הרב ליכטנשטיין, שתמך במפד"ל בשתי מערכות הבחירות האחרונות, נחשב לבעל השפעה על אלפי תלמידים.

 

הרב אמר ל-ynet: "עקרונית, אני בעד פשרה טריטוריאלית, במידה והדבר מקרב את השלום. אולם גם אלה הדוגלים בעיקרון זה לא שלמים עם היוזמה העכשווית". במינהלת ההתנתקות סירבו לאשר או להכחיש את קיום הפגישה.

 

בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה, אריאל שרון, נכשלו עד כה המאמצים לפתוח ערוץ הידברות עם המתנחלים. בשיא ינסה עתה לפנות לרבנים כדי לפתוח ערוץ הידברות שוטף עם המתנחלים וכדי להביא להרגעת הרוחות מחשש לאיבוד שליטה.

  

במסיבת עיתונאים שקיים לאחרונה בשיא הוא אמר: "נכון יהיה שהרבנים ייצאו באמירה נגד ההסתה, כדוגמת חלק מהכרזות שהיו בהפגנה". 

 

ביום ראשון סיפר בשיא כי שמע מרבנים בשיחות פרטיות כי "אם כבר נגזר לבצע את ההתנתקות, טוב שאדם שמכיר את ההתיישבות והוא דתי לאומי יעשה זאת (כשהכוונה אליו). נשאלת השאלה - למה הם לא אומרים זאת ברי"ש גלי?" הוא תמה.  

 

אתמול זעמו מתנחלים בצפון השומרון על כך שמכתבים שנשלחו על-ידי מינהלת ההתנתקות לקראת הפינוי הגיעו לאנשים שנרצחו בפיגועים. הטעות במשלוח מכתבים להרוגי פיגועים נבעה משימוש ברשימות לא מעודכנות של המדינה, כתוצאה מחוסר שיתוף פעולה של מזכירויות היישובים במתן רשימת השמות למינהלת.

 

אביו של שולי הרמלך, שנרצח בפיגוע בדרך מההתנחלות כוכב השחר, אמר ל-ynet: "אני מרגיש כאילו תקעו לי סכין בגב וסובבו אותו עמוק עמוק".  

 

מזוז נפגש עם ראשי המתנחלים

 

עוד ניסיון להידבר עם המתנחלים לקראת ביצוע תוכנית ההתנתקות היה אמש במשרד המשפטים. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נפגש בלשכתו בירושלים עם ראשי המתנחלים ומועצת יש"ע לשיחת הבהרה בנוגע למדיניות פתיחה בחקירות בחשד להסתה ולהמרדה וכדי לדון עמם בהתבטאויות מנהיגי הימין בעקבות ולקראת תוכנית ההתנתקות.  

 

בישיבה השתתפו גם פרקליט המדינה ערן שנדר, המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, והמשנים ליועץ המשפטי לממשלה יהושע שופמן ומייק בלס. הימין שלח מצדו את חנן פורת, בנצי ליברמן, יהושע מור-יוסף ורפי סרי.

  

גורמים משפטיים הגדירו את הפגישה שקטה ומלאת שיתוף פעולה. לדבריהם, ניכר היה שראשי המתנחלים באו עם כאב רב. "הם באו כואבים, אבל הם ממש באותו ראש כמונו בנושא ההסתה", אמרו במשרד המשפטים.

  

היועץ הבהיר את מדיניותו ואת מדיניות הפרקליטות בנושא העמדה לדין בעבירות של אלימות והסתה, ופתיחה בחקירה במקרים שמתעורר חשד כזה.

  

מזוז אמר לראשי המתנחלים כי הוא רוצה לקבוע יחד עמם קווים אדומים שלא ייחצו במסגרת מאבקם בתוכנית ההתנתקות, ולפיהם ראשי הימין לא ישללו את הלגיטימיות של מוסדות השלטון, יימנעו מביצוע פעולות בלתי-חוקיות, הכוללות אלימות, הסתה והמרדה, וכן יימנעו מפרסונליזציה של המאבק.

 

היועץ התחייב בפני ראשי המתנחלים כי אין בכוונתו לסתום פיות וכי הוא מבקש לשמור על חופש הביטוי, אך הדגיש כי לא יירתע מלנקוט בהליכים פליליים נגד מי שיחצה את הקווים האדומים, גם אם מדובר במנהיג ציבור בקרב הימין. היועץ אמר כי עד היום הוא והפרקליטות הגיבו באיפוק רב מול התבטאויות שהיו לא לגיטימיות מתוך ניסיון לתת אזהרה ולמנוע את החרפת המצב. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר וטל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשיא. ערוץ נוסף
צילום: איי פי
(ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"להרגיע את הרוחות" (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: צפריר אביוב
(ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים