שתף קטע נבחר

משרד החינוך בחר מיקרוסופט: פרטים חדשים

במשרד החינוך ומיקרוסופט שבו והכריזו על חתימת הסכם התוכנות ביניהם בחודש מאי. ניצלנו את ההזדמנות כדי לברר פרטים חדשים על המניעים להתקשרות המקיפה וארוכת הטווח הזו

מנכ"ל מיקרוסופט אירופה, ז'אן פיליפ קורטוואה, צפוי להגיע היום לישראל, ובסמיכות מקרים מעניינת משרד החינוך מיחזר היום הודעה לעיתונות המבשרת כי חתם על הסכם התקשרות ארוך טווח לרכישת תוכנות ממיקרוסופט ישראל.

 

ההסכם עצמו נחתם בחודש מאי בין מנכ"לית משרד חינוך, רונית תירוש, לבין מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, בעת ביקורו בארץ, ופורסם ב-ynet, אך במיקרוסופט ישראל רוצים להציג הישגים לקראת ביקור האורח החשוב. תירוש הציגה הבוקר את עיקרי ההסכם בפני הנהלתה הבכירה של המערכת, בפגישה בנוכחות אריה סקופ, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל.

 

בעקבות פנייתנו הבהירו במשרד החינוך כי אמנם לא מדובר בהסכם חדש ובמסגרת האירוע היום "הושק" ההסכם רשמית. ניצלנו את ניסיון המיחזור הזה כדי לברר כמה פרטים נוספים על שיתוף הפעולה המקיף בין שני הגופים.

 

תזכורת

 

הסכם התוכנות School Agreement מסדיר את זכויות השימוש והשדרוג של מוצרי החברה בכל מוסדות מערכת החינוך בישראל לתקופה של חמש שנים. במסגרת ההסכם, מיקרוסופט מוכרת למשרד החינוך Windows ואופיס ותוכנות נוספות עבור 130 אלף עמדות מחשב בבתי הספר בישראל.

 

פרטים חדשים

 

על פי פרטים חדשים שפורסמו היום, במסגרת ההסכם יותקנו בגני ילדים, בתי ספר, מנהלות החינוך ברשויות המקומיות ובעלויות חינוך שונות יישומי Office Professional, מערכת ההפעלה Windows XP, יישומי Projectו-Visual Studio.NET, שרתי Windows, דואר אלקטרוני (Exchange), פורטל ארגוני (SharePoint) וכלי ניהול (SMS).

 

עוד נמסר, כי לפי ההסכם, מתחייבת מיקרוסופט ישראל להשקיע 20 אחוז מהכנסותיה ממשרד החינוך בהשקעה חוזרת בפעילויות שונות הקשורות לתחומי החינוך והקהילה.

 

ההסכם יעלה למשרד החינוך כתשעה מיליון שקלים לשנה (45 מיליון שקלים למשך חמש שנים), כאשר במשרד החינוך טוענים כי הוא יביא לחיסכון של כ-14 מיליון שקלים בשנה ללא הסכם (השוואה זו היא ביחס להוצאה על תוכנות מיקרוסופט בלבד ג.מ.). במסגרת ההסכם יופעלו מחשבים ישנים כתחנות עבודה המנוהלות מרחוק באמצעות שרת מרכזי, באמצעות טכנולוגית Terminal Server של מיקרוסופט.

 

"הבונוס" למורים ולעובדי מערכת החינוך: זכאות לשימוש ביתי ללא תשלום בכל אחת מן התוכנות הכלולות בהסכם, למעט עלות התקליטורים ומשלוחם לבתים. סופיה מינץ, מנהלת מינהל תקשוב ומערכות מידע במשרד, אומרת כי נשקלת אפשרות להציע גם לתלמידים לרכוש את תוכנות מיקרוסופט ברישיון עבור מחיר מוזל, אפשרות הכלולה בהסכם.

 

"לא היה מקום למכרז - יש רק מיקרוסופט אחת"

 

מינץ מגלה כי משרד החינוך בחר במיקרוסופט כספק תוכנות יחיד לאחר שזכה בפטור ממכרז ממשרד האוצר. לדבריה, המשרד בחר תוכנות מתחרות והגיע למסקנה כי ההצעה של מיקרוסופט היא הכדאית ביותר. גם אם ההצעה זולה, היא עשויה להיות כדאית גם עבור מיקרוסופט, המייחסת חשיבות רבה לחשיפת ילדים לתוכנות שלה בשלב כה מוקדם בחייהם. 

 

גם אם מינץ צודקת והצעת מיקרוסופט הייתה כדאית, התקשרות כה מקיפה וארוכת טווח של מערכת החינוך מעוררת שאלות בנוגע להליך הבחירה, בייחוד לנוכח אלטרנטיבות הקיימות כבר היום.

 

"השאלה שעומדת כאן נוגעת לשאלה אילו תוכנות מתאימות לצרכי המערכת", אומרת מינץ, "מכיוון שיש מיקרוסופט אחת ולא יותר, לא היה מקום למכרז. עמדה זו מגובה בייעוץ משפטי שלנו ושל משרד האוצר".

 

"בדקנו גם תוכנות קוד פתוח, אך גילינו כי התמיכה בהן עדיין לא מספקת את הצרכים שלנו", אומרת מינץ, "למשל, כל הלומדות הממוחשבות מתבססות כיום על Windows ולא על לינוקס ומצב זה אינו צפוי להשתנות בקרוב, על פי בדיקה שערכנו, המבוססת גם על התייעצות עם מומחים מחו"ל. גם שאלת התאימות למחשב הביתי הכריעה את הכף. הרי כאשר תלמיד הולך הביתה עם מצגת שהכין בבית הספר, חייבת להיות תאימות מלאה בין המחשב בבית לבית הספר.

 

"ההסכם כולל נקודות יציאה"

 

"חשוב לציין כי ההסכם קובע תחנות יציאה המאפשרות לנו להשתחרר ממנו בכל שנה. אם המצב ישתנה ותחום תוכנות הקוד הפתוח ולינוקס יתפתחו, יהיה על מה לדבר".

 

פנינו למשרד האוצר בשאלה כיצד מתיישב ההסכם המקיף וארוך הטווח של משרד החינוך ומיקרוסופט למדיניות המוצהרת של המשרד, הקוראת לעודד התחרות בתחום התוכנה ולנוכח הסיוע שהעניקה הממשלה לפיתוח חבילת היישומים החופשית "אופן אופיס". שם מסרו לנו כי משרד החינוך אוטונומי בהחלטתו להעדיף לחדש את הסכם המסגרת עם מיקרוסופט, בניגוד למדיניות הממשלה, שהחליטה לא לחדש את ההסכם הרב שנתי שלה עם החברה.

 

"לצערי הרב, המהלכים של משרד החינוך מעוררים רושם ברור שהתמיכה של ממשלת ישראל בתוכנות חלופיות בכלל ובפרויקטים של קוד פתוח בפרט היא מן השפה ולחוץ בלבד. יותר מכל היא נועדה לשפר את עמדת המיקוח הממשלתית מול מיקרוסופט", סבור עו"ד חיים רביה, מומחה למשפט ומחשבים, "כמובן שחסכון בכספי הציבור הוא כשלעצמו יעד ראוי לשבח. השאלה היא מה יתרחש ביום שמייקרוסופט תבין כי הממשלה רק קוראת 'זאב זאב' כשהיא מאיימת בהגירה לסביבות חלופיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, אריה סקופ, ומנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, הבוקר. ממחזרים הכרזות
צילום: באובאו
מומלצים