שתף קטע נבחר

שרון: שר שלא יצביע בעד התנתקות יפוטר לאלתר

בשיחות פוליטיות, החל רה"מ לשגר את האיום כי הוא נחוש לפטר כל שר שיצביע נגד התנתקות, יימנע או ייעדר מהכנסת ביום שלישי. עם זאת בסביבת שרון מבהירים: "הכלל לא יחול בהכרח על המפד"ל". בתוך כך, אומרים אנשי שרון: "הנגבי ונווה הבטיחו לתמוך בהתנתקות"

לקראת הקרב במליאה: לאחר ימים ארוכים של שמועות ודיבורים מאחורי הקלעים, הבהירו אמש (ה') מקורבי ראש הממשלה, אריאל שרון, כי הוא נחוש לפטר כל שר או סגן שר שיצביע בניגוד להחלטת הממשלה בעניין ההתנתקות, יימנע או ייעדר ממליאת הכנסת.

 

רה"מ אמר את הדברים גם בפגישתו עם השר דני נווה אתמול, ובפגישות פוליטיות נוספות שקיים לאורך השבוע. בתוך כך, גילו אמש גורמים בסביבת רה"מ כי השרים הנגבי ונווה הבטיחו לתמוך בתוכנית בכנסת, למרות התנגדותם בהצבעה בממשלה, "זאת לאור העובדה שהתקבלה החלטת ממשלה בנושא".

 

בסביבתו של שרון אומרים עם זאת כי באשר למפד"ל - הכלל הזה לא בהכרח יחול, כלומר - ייתכן שגם אם השר זבולון אורלב יצביע נגד, שרון לא יפטר אותו, על מנת לשמור על יציבות הקואליציה. "בכל הקשור לאנשי הליכוד", אומר מקורב לשרון, "מי שלא ייעדר מחמת מחלה - יקבל מהר מאוד מכתב פיטורים".

 

איום פיטורי השרים אינו חדש, והוא נידון במערכת הפוליטית כבר ימים ארוכים. בכירים בליכוד, הנמנים על קבוצת "המורדים", אף קיימו הערכות בשיחות סגורות ובדקו מה עדיף להם מבחינה פוליטית במרכז הליכוד: להישאר בממשלה או להיות מפוטרים על כך שהתנגדו להתנתקות.

 

אלא, שכאמור, איומי הסרק של שרון מן העבר גרמו לשמועות לא לתפוס תאוצה. בסביבתו של שרון החליטו בשל כך להבהיר את הנקודה הזאת ולהדגיש: חבר ממשלה שהוא חבר ליכוד ויצביע נגד - יפוטר.

 

שרון רמז על כוונותיו כבר בישיבת הסיעה שנערכה ביום שני בכנסת. ראש הממשלה הבהיר באותה ישיבה כי חופש ההצבעה שניתן לחברי סיעת הליכוד בהצבעה לא יחול על חברי המממשלה, קרי השרים וסגניהם.

 

במהלך הימים האחרונים קיים שרון שיחות אישיות עם כמעט כל חברי סיעת הליכוד, והם הבהירו לו כיצד יצביעו. היחיד שעדיין מסקרן הוא השר ישראל כץ, שמסרב לגלות כיצד יצביע, ואומר כי יודיע רק בסמוך למועד ההצבעה.

 

מוקדם יותר דווח כי ראש הממשלה, אריאל שרון, החליט היום שחוק תקציב המדינה לא יכלול חוקים תקציביים הקשורים לתוכנית ההתנתקות.

 

ראש הממשלה נעתר לבקשת נתניהו, אורלב, ואנשי העבודה ויחד, והחליט כי חוק תקציב המדינה לא יכלול חוקים תקציביים הקשורים לתוכנית ההתנתקות. זאת מחשש שאם הצעת התקציב תובא לכנסת במלואה היא לא תזכה לרוב בשל התנגדות "מורדי" הליכוד וחברי הכנסת מהמפד"ל להתנתקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. משגר איום
צילום: רויטרס
צילום: אבי כהן
הנגבי. "תומך"
צילום: אבי כהן
אורלב. מסודר
מומלצים