שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  10 רמזים לזיהוי בעיית לב

  לכל התקף-לב יש סימנים מקדימים, ואם נשים לב אליהם, נוכל אולי למנוע את ההתקף ואת הבעיות שמתלוות אליו. הנה 10 תרחישים, שיכולים לנבא התקף לב

  מותו הפתאומי של עוזי חיטמן מהתקף לב הצליח להפחיד רבים. מתברר שברוב המקרים הסימנים שמעידים על בעיה בלב נמצאים שם עוד קודם, אלא שלא תמיד אנחנו יודעים לפרש אותם. בעלון בית החולים אסותא מפרט ד"ר ירון מושקוביץ, מנתח לב, עשרה סימנים מעוררי דאגה. לדבריו, יש חשיבות עליונה למודעות לסימנים, שכן פנייה מהירה לעזרה רפואית עשויה להציל חיים.

   

  1. כאבים בחזה – נובעים במקרים רבים ממחלת לב, שגורמת להפרעה בזרימת הדם בעורקים הכליליים שמספקים ללב דם מחומצן. כשנוצר פער בין דרישת החמצן של שריר הלב לאספקת הדם אליו, יכול להופיע סימן אזהרה בצורה של כאבים בחזה. הכאבים מתבטאים בלחץ בקדמת החזה או בתחושת שריפה, ועלולים להופיע גם במקומות אחרים בגוף, מהלסת ועד הבטן. התקף לב נוצר כשקריש דם חוסם את אחד העורקים הכליליים. איגוד הלב האמריקאי מונה מספר תסמינים להתקף לב: כאבים בחזה שנמשכים יותר מ-15 דקות במנוחה (למרות שלא תמיד ההתקף כרוך בכאבים), שמתפשטים לכתפיים, לצוואר או לזרועות ועלולים להיות מלווים בסחרחורת עד כדי עילפון, בזיעה קרה, בבחילה או בקוצר נשימה. במחצית מהתקפי הלב מופיעים סימני אזהרה שעות, ימים או שבועות לפני כן. הסימן המוקדם ביותר יכול להיות כאב בחזה שחוזר בזמן מאמץ או אחרי ארוחה, וחולף במנוחה בתוך דקות. במקרה של חשד להתקף לב, בעיקר כשלא נמצאים בקרבת חדר מיון, מומלץ ללעוס (!) כדור אספירין, שעשוי להמיס את קריש הדם ובכך לעצור את התקף הלב. בכל מקרה יש להגיע בהקדם לחדר המיון.

   

  2. הפרעות בקיבה – עלולות לנבוע מעווית של העורקים הכליליים, שיכולה לגרום לכאב תעוקתי דווקא במנוחה (לרוב בלילה), ואף להתקף לב ומוות פתאומי.

   

  3. קוצר נשימה – נובע מסיבות רבות, ובהן אי ספיקת לב שמאלית או בעיה מסתמית. לפעמים זהו סימפטום שמופיע במקום כאבים בחזה. קוצר נשימה (שלא אפיין את האדם קודם לכן) שמופיע בזמן מאמץ, יכול להעיד על מחלת לב איסכמית או על התקף לב ללא כאבים בחזה.

   

  4. דפיקות לב – כשהן מתחילות ומסתיימות בפתאומיות, זה מעיד על הפרעת קצב בלב. בחרדה, לעומת זאת, הדפיקות מופיעות ונעלמות באופן הדרגתי.

   

  5. עילפון – אובדן הכרה זמני נובע לפעמים מירידה זמנית בתפקוד הלב עקב הפרעת קצב, הפרעה בהולכה החשמלית ועוד.

   

  6. פליטת כיח דמי – קשור בדרך כלל לבעיה בדרכי הנשימה, אך יכול להופיע גם בבעיות לבביות שגורמות לעלייה בלחץ הוורידי בריאה, או עקב תסחיף של קריש דם לריאות.

   

  7. בצקת היקפית – נפיחות בגפיים התחתונות (כף רגל, קרסול, שוק) מעידה לפעמים על אי ספיקת ורידי הגפיים. בולטת יותר ברגל אחת. בצקת היקפית על רקע אי ספיקת לב משפיעה על שתי הרגליים במידה דומה ומלווה בקוצר נשימה.

   

  8. כיחלון – כיחלון באזורים הפנימיים של השפתיים, הלחיים, הלשון ולחמית העין יכול להעיד על עלייה בריכוז ההמוגלובין הלא מחומצן בנימי הגוף, ועלול לנבוע ממחלה ריאתית או לבבית קשה.

   

  9. תסחיף לגוף – מהווה לעיתים סימן מוקדם לבעיה לבבית. קריש דם עלול להיסחף לאזורים שונים בגוף ולחסום את אספקת הדם לאותו איבר. התסחיף השכיח ביותר הוא למוח, ואז עלול להיגרם אירוע מוחי. קריש הדם יכול לפגוע גם באיברים פנימיים בבטן וכן בגפיים. במקרה האחרון יש תחושת כאב וחיוורון בגפיים.

   

  10. עייפות – עייפות שהופיעה רק לאחרונה ונוטה להחמיר במשך היום עד כדי תשישות מוחלטת יכולה להעיד על תפוקת לב נמוכה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים