שתף קטע נבחר

בחירות בחברת החשמל: דוד ביטון יוכל להתמודד

ה"מפלגה" של היו"ר הזמני של ועד העובדים הארצי, דוד ביטון, ניצחה היום את זו של איש האופוזיציה, יעקב דוידה, בבחירות למועצה ברוב זעום. צפוי שביטון ייבחר מחר שוב ליו"ר הוועד הצפוני, מה שיאפשר את השתתפותו בבחירות לתפקיד היו"ר הארצי; לראשונה בתולדות הוועד, קמה להנהגה המסורתית אופוזיציה לוחמת: מיקו צרפתי

לא רק אמריקה בוחרת: ועד העובדים של חברת החשמל, הנחשב לוועד העובדים החזק במשק, בחר הבוקר (ד') את 3 מועצות העובדים המחוזיות, ה"פרלמנט" האמור לייצג את 18 אלף עובדי החברה. בעקבות הבחירות היום, אמורות המועצות לבחור בשבוע הקרוב את 3 היו"רים האזוריים של הוועד, וביום חמישי הבא את יו"ר הוועד הארצי, במקום יורם אוברקוביץ' ז"ל.

 

הבחירות להנהגת הוועד נחשבות בחברת החשמל לאירוע היסטורי, כיוון שלראשונה בתולדותיו, קמה להנהגה הארצית המסורתית של הוועד, שנבחרה תמיד בלא ויכוח, אופוזיציה לוחמת, בדמותו של יו"ר ועד עובדי מחוז הדרום, מיקו צרפתי, וחבר הוועד הצפוני, יעקב דוידה. מ"מ יו"ר ועד העובדים הארצי הוא כיום דוד ביטון, יד ימינו ויורשו של אוברקוביץ', היו"ר הכוחני ששלט בוועד מאז 1978.  

 

ביטון משמש גם כיו"ר הוועד במחוז הצפוני, וכדי להתמודד על תפקיד היו"ר הארצי, עליו להיבחר גם בבחירות לוועד הצפוני, שיתקיימו מחר. מול ביטון מתמודד במחוז הצפוני איש האופוזיציה, יעקב דוידה. בבחירות למועצה הצפונית התחלקו המועמדים למעין "מפלגות" בהנהגתם של דוידה וביטון.

 

ה"מפלגה" של ביטון ניצחה היום את זו של דוידה בבחירות למועצה ברוב זעום (כ-50 מתוך 95 מועמדים). אם לא יחולו הפתעות, ייבחר ביטון מחר שוב לתפקיד יו"ר הוועד הצפוני, מה שיאפשר את השתתפותו בבחירות לתפקיד היו"ר הארצי.

 

מול ביטון יתמודד, כאמור, בשבוע הבא בבחירות על תפקיד היו"ר מיקו צרפתי. צרפתי אינו מתכוון להתמודד על תפקיד יו"ר אזורי, והתמודדותו על תפקיד היו"ר הארצי זקוקה עדיין לאישור ועדת הבחירות של הוועד.

 

"צריך להחזיר עטרה ליושנה"

 

ועד חברת החשמל יצטרך להתמודד בקרוב עם כוונת הממשלה, לבצע רפורמה נרחבת בחברת החשמל. רבים מעובדי החברה אומרים, שלצורך כך חייבים העובדים לבחור ביו"ר ששמו אינו מתקשר לשום פרשייה, כדי לא לאפשר לממשלה להשתמש בדימוי השלילי של הוועד בקרב על הרפורמה.

 

שמו של ביטון נקשר לאחרונה ב"פרשת פריצקי", שהביאה לפיטוריו של שר התשתיות, שהיה מסוכסך עם ועד העובדים של החברה ועם היו"ר הקודם של החברה, אלי לנדאו. מעורבותו של ביטון בפרשה עוררה עליו זעם רב בהסתדרות ובקרב עובדי החברה.

 

"אני קורא תגר על הוועד הקיים בצפון ועל דרכי ההתנהלות שלו", אמר דוידה לאחרונה בראיון ל"ידיעות אחרונות". "אני בא עם ניקיון כפיים, יושר ודוגמה אישית. אני מביא עמי משהו שלא היה לנו מעולם. צריך להחזיר עטרה ליושנה, להחזיר את האמון בוועד העובדים". 

 

צרפתי, לעומתו, אינו מצהיר בגלוי על התנגדותו לביטון, אך הוא מתכוון להתמודד מולו אם זה ייבחר ליו"ר הוועד הצפוני. צרפתי אמר באותו ראיון: "אני מודע לכך שהדימוי שלנו הוא מאוד לא טוב וזה חורה לי. הדימוי השלילי עלול להוביל לעליהם על חברת החשמל, שעלול להוביל לאסון".

 

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל נחשב לאחד האנשים החזקים במשק. הוא מקבל מהחברה רכב ושירותי משרד, כולל מזכירות, ומעבר למאבקים הגדולים על הסכמי השכר ותנאי העובדים, חוק החשמל וההפרטה, חברי הוועדים משתתפים גם בהחלטות הקובעות את עתידם האישי של עובדי החברה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
יו"ר הוועד, דוד ביטון, וקודמו, יורם אוברקוביץ'
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אביגיל עוזי
מיקו צרפתי, מועמד ליו"ר הוועד הצפוני
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים