שתף קטע נבחר

צה"ל הסתיר: קטיושה נפלה בצפון

ביום חמישי שעבר נורתה קטיושה מלבנון לעבר קיבוץ מצובה והתפוצצה באוויר. הנפל נחשף כמה ימים אח"כ בקיבוץ, אולם בצה"ל בחרו שלא לדברר את האירוע. לשאלת ynet מדוע הסיפור לא דווח, אמרו בדובר צה"ל כי הם בחרו שלא להתייחס לאירוע מכיוון שכאשר נחשף היה כבר לא רלוונטי. זוהי הקטיושה הראשונה שנורתה אל הצפון מאז מבצע "חומת מגן"

האם צה"ל הסתיר מידע מהציבור? אמש (יום ד') נודע כי ביום חמישי שעבר נורתה קטיושה מלבנון, ונפלה בקיבוץ מצובה שבצפון. בצה"ל החליטו שלא לפרסם ברבים את המידע. זוהי הקטיושה הראשונה שנורתה לשטח ישראל מאז מבצע "חומת מגן" באפריל 2002.

 

הקטיושה, שנפלה במצובה, שבגליל המערבי, התפוצצה באוויר ועל האדמה נמצא הנפל שהתגלה רק חמישה ימים לאחר מכן על-ידי תושבי הקיבוץ שעובדים במטעים.

 

הקטיושה פגעה באחד החוטים התומכים במטע בננות בקיבוץ. לאחר שהתגלתה הוזעקו למקום כוחות צבא וחבלני משטרה שבדקו את השטח והבינו כי אין חשש שהנפל יתפוצץ.  

 

בצה"ל ידעו כי הייתה יציאה של קטיושה משטח לבנון ולשאלת ynet מדוע רק אמש נחשף האירוע, נמסר כי צה"ל השיב לכל הפניות שזרמו אליו ביום שני על האירוע ולא הסתיר זאת. לדברי הגורמים בצה"ל, לא היה כאן ניסיון שלא להעביר את המידע, ואי הדיווח נבע בשל העובדה שהנפל נמצא חמישה ימים לאחר הירי ומבחינת הגורמים הדיווח לא היה רלוונטי.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי ביום נפילת הקטיושה נערכו באזור הנפילה המדווח חיפושים וסריקות, בשל חשד לירי של שתי קטיושות, אולם לא נמצא דבר. לדבריהם, רק ביום שני בצהרים התגלה במקום נפל של קטיושה, והחשש כי נורו קטיושות אכן אומת.  

 

עוד נמסר מצה"ל כי "בליל האירוע העביר צה"ל מחאה רשמית ליוניפי"ל על סוגיית הירי האפשרית. האחריות על אירועים כגון זה מוטלת על ממשלת לבנון, שעד כה לא עשתה דבר כדי למנוע הישנות מקרים אלו".

 

למרות תשובת צה"ל בנושא, מדובר פעם נוספת באירוע שמעמיד את אמינות הדיווח בצה"ל בסימן שאלה. רק באחרונה אירעו שני אירועים בהם התברר בדיעבד כי הדיווחים של צה"ל היו לא מדוייקים. האחד קשור בדיווח לגבי רקטת הקסאם שהוכנסה לכאורה לרכב של האו"ם ברצועת עזה, ואילו הדיווח השני עסק בגירסת המ"פ שירה לעבר הילדה בת ה-13 ברפיח. 

 

זו הפעם הראשונה מזה מספר שנים שנופלת קטיושה בתוך שטח ישראל וגורמים בצה"ל אמרו אמש כי הם מעריכים שירי הקטיושה לא היה מכוון וכי היא נורתה בטעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הנפל בגליל
צילום: ערוץ 2
קטיושה בלבנון. לעבר הגליל
דוברת צה"ל רות ירון. בצה"ל החליטו שלא לפרסם
מומלצים