שתף קטע נבחר

סיעת הליכוד החליטה: דרוש משאל עם

אימצה את מסקנות ועדת איתן: כן למשאל לפני כל נסיגה - אך רק בתיאום עם הממשלה והכנסת. שרון: "יש הרבה בעיות בהצעת החוק שגובשה, זה לא בהכרח יביא לאחדות בעם". נזף ב"מורדים": "אין לכם בלעדיות על מה שטוב לישראל". וכולם מחכים לראות: האם נתניהו מצא את ה"סולם" שחיפש

ה"סולם" של ביבי? סיעת הליכוד אישרה אחר הצהריים (יום ב') את המלצות ועדת איתן בעניין משאל העם על תוכנית ההתנתקות. 22 מחברי הסיעה הצביעו בעד, אחד התנגד ואחד נמנע. יום לפני פקיעת מועד האולטימטום של שר האוצר, הסיעה גם קראה לו פה אחד לחזור בו מאיום ההתפטרות.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, שב והבהיר בסיעה כי הוא מתנגד "נחרצות" למשאל עם, אך הוסיף כי ניתן להמשיך ולדון בנושא בוועדת החוקה ובאופן כללי. למעשה, הוא לא מתנגד להצעות חוק פרטיות בנושא. הדברים תואמים את עמדתו של שרון, כפי שפורסמה אמש ב-ynet.

 

"בהצעת החוק שהוכנה יש בעיות רבות", אמר שרון, שתהה: "האם זה לא יביא לחידוד המחלוקות בעם במקום להביא לאחדות? האם אכן תסתיים החקיקה בתוך חודש ימים?". ראש הממשלה פנה אל "מורדי" הליכוד ואמר: "אין לכם בלעדיות על מה טוב ומה לא טוב לישראל, לא מבצעית, לא מוסרית ולא אסטרטגית. יש ממשלה והיא קיבלה החלטה".

 

לעומתו, הציע חבר הכנסת מיכאל רצון (וסגן השר המפוטר) הצעה נגדית, לפיה הסיעה תצביע על משאל העם, במקום להמשיך ולדון בנושא. רצון קרא להצבעה שתחייב את כל הסיעה ולא - ישקלו המורדים את המשך צעדיהם בהצבעות השונות בעתיד.

 

הדיון עסק המלצות הוועדה בראשות מיכאל איתן, שהוקמה בתוך הליכוד, לבדיקת קיום המשאל. אתמול הגישה הוועדה את מסקנותיה בעניין האפשרות לקיום המשאל. היא המליצה לבצעו לפני כל נסיגה משטחים, אולם סייגה כי לא ניתן לבצע משאל ללא הסכמת הממשלה והכנסת.

 

בסביבת שרון מעריכים כי מסקנות הוועדה בראשותו של ח"כ מיכאל איתן עשויות לספק את ה"סולם" הדרוש לנתניהו, כדי שיחזור בו מן האולטימטום שהציב בנושא המשאל. גם להסתלקותו של יאסר ערפאת עשויה להיות השפעה דומה, שכן שר האוצר יכול להציג זאת כהזדמנות לבצע את הנסיגה בתיאום עם הפלסטינים.

  

במערכת הפוליטית קיימות עדיין הערכות סותרות באשר לדרך בה יבחר נתניהו לנהוג: יש מי שסבור כי ברגע האחרון, באורח דרמטי כהרגלו, יודיע על "יישור קו" עם ראש הממשלה. אחרים משוכנעים שיממש את איומו, ומסבירים: אילו רצה לחזור בו, היה עושה זאת כבר מזמן. 

 

בתוך כך, נפגש היום שרון עם חברי המפד"ל, ובעקבות הפגישה מסתמן שהמפלגה בדרך החוצה מהממשלה והקואליציה. שרון גם ספג היום מפלה לאחר שוועדת הכספים לא אישרה את העברת המקדמות למתנחלים. 


פורסם לראשונה 08/11/2004 15:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. אין בלעדיות
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. יירד מהעץ?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים