שתף קטע נבחר

ניו יורק: אינדיאנים בעיר הגדולה

מוזיאון הטבע של מנהטן מציג את האמנות, האמונות והמזון של שבטי הצפון והדרום. את התערוכה מלווה מכירה של חפצים ותכשיטים אותנטיים, וכן מזנון המגיש ארבעה תפריטים שונים של אוכל אינדיאני

מוזיאון הטבע היוקרתי בניו יורק איחד בתערוכה אחת שתי תרבויות אינדיאניות נפרדות - התרבות של השבטים מצפון-מזרח ארצות הברית, שצאצאיהם עדיין מתגוררים באיי שארלוט בקנדה של היום, ומולם השבטים מאזור המדבריות של ניו מקסיקו, בדרום-מזרח המדינה.

 

אוצרי המוזיאון אספו לא פחות מ-500 עמודי טוטם, תכשיטים ופסלים. החפצים משקפים את עולם המושגים והאמונות של האינדיאנים ואת רמתם הגבוהה בעיצוב אמנותי. דמויות של חיות מיתולוגיות מככבות בפריטי האמנות של שבטי האינדיאנים הצפוניים, שוכני חוף הים, ואילו את התכשיטים שעיצבו האינדיאנים בגבול מקסיקו מאפיינים סמלים רוחניים יותר.

 

ה'צפוניים' משבט האידה, שהתקיימו בעיקר על דיג, הנציחו את חיות הים בסמליהם האמנותיים בהאמינם שבעלי החיים מתגלגלים לצורות חיים נוספות, כולל בני אדם. ה'דרומיים', משבטי ההופי, הנאבאחו, הזוני ותושבי הפואבלו, התייחסו לקוסמוס בצורות גיאומטריות וסימטריות על גבול האבסטרקט.  

 

לכל החפצים והתכשיטים המוצגים בתערוכה יש סיפור. לעתים האמן הקל על הצופים והותיר הסבר ליצירה, אך לרוב על המתבונן לנחש את משמעותה בעצמו.

 

האינדיאנים של היום מתפרנסים משיווק התכשיטים וחפצי האמנות וגלריה שלמה עומדת לרשות המבקרים בתום הביקור בתערוכה, בה ניתן לרכוש פריטים. את חוויית התערוכה ניתן להשלים בביקור במזנון, שמגיש מאכלים על טהרת המטבח האינדיאני. לא פחות מארבעה תפריטים מוצעים למבקרים, שרובם מתוודעים כאן לראשונה למטעמים הזרים על טעמיהם החריפים.

 

התערוכה תהיה פתוחה עד חודש יולי 2005.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסף ג'קסון
טוטם. לכל חפץ יש סיפור
צילום: יוסף ג'קסון
מומלצים