שתף קטע נבחר

ממתיקים מלאכותיים: ממה צריך להיזהר

חולי סוכרת רבים לא מודעים לכך שחלק מהממתיקים המלאכותיים עלולים להזיק להם מדובר במלטיטול או סורביטול, שעלולים להעלות את רמת הסוכר בדיוק כמו מוצרים רגילים. האגודה הישראלית לסוכרת: הנושא ייבדק

השבוע מציינים בעולם את שבוע הסוכרת הבינלאומי, ולחלל האוויר נזרקים מספרים מבהילים: בעולם יש למעלה מ-170 מיליון סוכרתיים, ובארץ מדברים על כמעט חצי מיליון. מצד שני, את המחלה הזו אפשר למנוע, או לפחות לדחות את הופעתה. גם כשהיא חלילה פורצת - אפשר למנוע את סיבוכיה.

 

את המסר הזה מנסה להעביר האגודה הישראלית לסוכרת בקמפיין שמלווה אותנו השבוע. הקמפיין מיועד לא רק לחולי סוכרת, אלא לכלל האוכלוסייה, שנקראת לאמץ תזונה נכונה ופעילות גופנית כאורח חיים בריא, כדי למנוע את המחלה. כמו כן נקראים אלה שנמצאים בסיכון להיבדק כדי לאתר את הסוכרת מוקדם ככל האפשר.

 

מאות ואלפי אנשים כלל אינם יודעים שיש להם סוכרת. יתרה מכך, סוכרתיים רבים, אך גם כאלה שאינם חולים אלא בעלי רמת סוכר גבוהה, אינם יודעים שחלק גדול ממוצרי המזון המוגדרים ללא סוכר - אינם מתאימים להם ואף עלולים לסכן אותם.

 

מתלונות שהגיעו למדור זה מתברר כי מוצרי מזון מתוקים רבים, המכילים תחליפי סוכר, משנים את רמת הסוכר בדם. מדובר במוצרים המכילים את תחליפי הסוכר מלטיטול וסורביטול. מבדיקה שערכנו עולה כי רופאים ואחיות רבים אינם מזהירים את חוליהם מפני אכילת מוצרים המכילים מרכיבים אלה, שלא לדבר על האוכלוסייה בסיכון, שאינה מודעת לבעייה כלל.

 

הנטורופת גלעד אדרעי מכללית רפואה משלימה מסביר: מלטיטול הוא סירופ פחמימה רב-כהלית, המופק בדרך כלל מתירס. הוא הופך בגוף לסוכר, ולכן אינו מומלץ לחולי סוכרת. גם סורביטול הוא פחמימה רב-כהלית, ולסוכרתייים רבים יש בעיה באנזים הנקרא אלדורז רדוקטז, האחראי לפירוקו. החסר הזה פוגע ברקמת החיבור של ויטמין סי וקוורציטין, וכתוצאה מכך מאיץ תהליכים ניווניים של קצות העצבים וכלי דם.

 

ביקשנו מאדרעי רשימת מוצרים לדוגמה, שעלולים להיות מסוכנים לסוכרתיים. שוקולד ללא סוכר, למשל, מכיל את הממתיק הטבעי מלטיטול, אך רמות הסוכר בדם עולות לאחר אכילת שוקולד כזה באותה מידה כמו לאחר אכילת שוקולד רגיל.

 

מוצרים נוספים המוגדרים ללא סוכר או ללא תוספת סוכר, המכילים מלטיטול: ופלים עלית, ופלים מנעמים, ממרח שוקולד פרה אדומה, עוגת הבית של אסם, חלווה אחווה, סוכריות מאסט, עוגות מרמולייט והטילון הדיאטטי החדש של פלדמן 'דיאטלון'.

 

מוצרים אלה יכולים בהחלט להתאים לאנשי הדיאטות, הנמנעים מסוכר ומחפשים את תחליפיו, אך כאמור - הסוכרתיים או אנשים עם רמת סוכר גבוהה בדם עלולים להינזק באכילתם.

 

לצרוך בכמות מוגבלת

 

בין המוצרים המכילים מלטיטול או סורביטול נמצאים גם כאלה שקיבלו את אישור א.י.ל, האגודה הישראלית לסוכרת. אישור כזה ניתן רק למוצרים שעומדים בקריטריונים של צריכת מזון לסוכרתיים, ובהם מזון דל בסוכרים פשוטים, בשומן רווי ובכולסטרול.

 

לדברי דוברת האגודה, אלישבע ריפתין, תו האגודה מופיע על מוצרי מזון שנבדקו ואושרו על ידי ועדת המזון של האגודה, וליד התו מופיעה הערה המגדירה את גודל המנה המותרת ואיזה תחליף פחממי, חלבוני או שומני היא מהווה. ריפתין: נכון להיום, אין שוקולד ללא סוכר הנושא את תו האגודה. אשר למוצרים אחרים, הנושאים את התו ומכילים מלטיטול או סורביטול - מדובר בחומרים מוגבלים ולא ברמה של היעדר מוחלט. תו האגודה משקף התייחסות למכלול גורמי הסיכון ולא למרכיב אחד או שניים בלבד. בכל מקרה, נאמר לנו כי הנושא הועבר לבדיקה בוועדת המזון של האגודה.

 

אלעזר שפריר, פרופסור לביוכימיה רפואית מהדסה עין כרם ויועץ לוועדת המזון של האגודה לסוכרת, מוסיף ואומר כי מלטיטול וסורביטול הם אכן כהלים בעלי טעם מתוק, וכי בניגוד לסוכר הם לא מעורררים את הפרשת האינסולין. מותר לחולי סוכרת לצרוך מאכלים שממותקים בשני ממתיקים אלה, אולם בכמות מוגבלת, אומר פרופ' שפריר.

 

מכיוון שקשה לציבור לדעת מהי בדיוק כמות מוגבלת, ממליץ גלעד אדרעי לבדוק היטב את נוכחותם של ממתיקים אלה במוצרים המיועדים לחולי סוכרת, או לאנשים בעלי רמת סוכר גבוהה, ולהימנע מהם לחלוטין. הממתיקים האלה רשומים על-פי חוק ברשימת המרכיבים, ולכן קל לעקוב אחר נוכחותם.

 

מי שממש חייב לאכול מתוק יכול להתנחם במוצרים ללא סוכר המכילים את הממתיקים המלאכותיים סוכרלוז, סטיביה, אספרטיים, סכרין ואסצולפם קיי. אלה מתאימים לסוכרתיים, וגם זאת בתנאי שרמת הפחמימות של המוצר נמוכה. מוצרים לדוגמה: סוכריות מותר, תרכיז תפוזים מרמולייט, ג'לי מרמולייט, מעדני חלב, גלידות וקרחונים ומשקאות ממותקים דיאטטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מוצרים המכילים מלטיטול וסורביטול
צילום: שאול גולן
ד"ר רק שאלה
מומלצים